שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הממשלה מנסה להחזיר לכנסת בשבוע הבא את ההצבעה על מתווה הגז

כך חשפה חברת הכנסת שלי יחימוביץ' בחשבון הטוויטר שלה. עד היום לא הצליחה הממשלה להשיג את הרוב הדרוש לאישור העברת סמכויותיו של דרעי לכלל הממשלה. הסעיף ימצא מהיום והלאה על סדר יומה של הכנסת כל שבוע מחדש, עד אשר נתניהו יצליח להשיג את הרוב הדרוש לאישורו

ליאור גוטמן 23:3614.10.15

מליאת הכנסת עשויה לדון בשבוע הבא באישור מתווה הגז הממשלתי. כך פרסמה הערב (ד') חברת הכנסת שלי יחימוביץ' בחשבון הטוויטר שלה.

 

על פי לוח הזמנים לשלושת ימי הדיונים הקרובים (כלומר 19 עד 21 לחודש), המהלך ינסה "להעביר לממשלה את הסמכות הנתונה לשר הכלכלה לפי סעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים בכל האמור בפעולות נדרשות לשם הגדלת כמות הגז הטבעי המופקת משדה 'תמר' ולשם פיתוח מהיר של שדות הגז הטבעי 'ללווייתן', 'כריש', 'תנין' ושדות גז טבעי אחרים - הצבעה", כך נוסח הסעיף.

 

במילים אחרות, הממשלה רוצה להשלים את אישורו של מתווה הגז הממשלתי על ידי הצבעה שתאפשר העברת סמכויות שר הכלכלה דרעי לכלל השרים, כך שהם יוכלו - בפעם הראשונה בתולדות המדינה - לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים שהתנגד למתווה, ולומר שהתחברות אולי חשובה, אבל שיקולי מדיניות החוץ חשובים יותר. דרעי עצמו ביקש את המהלך כיוון שלא רצה לקבל החלטה על עקיפת הממונה על ההגבלים לבדו.

 

נתניהו וכחלון. שר האוצר מנוע מלהצביע על נושא הגז נתניהו וכחלון. שר האוצר מנוע מלהצביע על נושא הגז צילום: מרק ישראל סלם / ג'רוזלם פוסט

 

השלב המקדים למתווה, שבוצע בסוף יוני, היה הצבעה בקבינט המדיני-ביטחוני על ההחלטה שנושא הגז הוא אכן מדיני כאשר הנימוק היה שייצוא הגז המתוכנן לירדן ומצרים גובר על שיקולי התחרות של המשק המקומי.

 

הרוב טרם הושג

 

עד היום לא הצליחה הממשלה להשיג את הרוב הדרוש לאישור העברת סמכויותיו של דרעי בנושא לכלל הממשלה, ולו בשל העובדה שחסרים לה "שלוש אצבעות". הראשון הוא שר האוצר כחלון שהכריז על נבצרות (שאושרה על ידי היועמ"ש) בשל חברותו עם קובי מימון, לכאורה בעל השפעה בישראמקו לה אחזקות של כ-29% במאגר תמר. הנעדרים האחרים הם שר הבינוי יואב גלנט (לו אופציות במאגר גז אחר) ושר הרווחה חיים כץ שמחזיק יחידות השתתפות בשווי מיליוני שקלים של חברת ישראמקו. בפעם האחרונה שמדדו את יחסי הכוחות נמצא שההצבעה הייתה מסתיימת בתיקו (57 לעומת 57) עם חשש ממשי להפסד. יצוין שההצבעה הזאת היא המכשול הכמעט אחרון, אבל בטח העיקרי שבהם, לאישור מתווה הגז.

 

יחימוביץ' כתבה שהיא מקווה שלא מדובר במחטף ממשלתי בחסות המצב הביטחוני, אולם גורמים במשק האנרגיה טוענים שאין כוונה ממשית לקיים הצבעה ולו בשל העובדה שאין כרגע לממשלה רוב בהצבעה. אז מאין הופיע הסעיף? מדובר בסעיף שימצא מהיום והלאה על סדר יומה של הכנסת כל שבוע מחדש, עד אשר ראש הממשלה נתניהו יצליח להשיג את הרוב הדרוש לאישורו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x