$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

היועץ החדש של לאומי: ממובילי רפורמת הסלולר

ערן פולק כיהן כסגן הממונה על התקציבים עד 2011. כעת הוא מייעץ לבנק איך להתמודד עם הוועדה להגברת התחרות במערכת הבנקאית

עמרי מילמן ותומר ורון 06:5230.09.15

בחודשים האחרונים בנק לאומי מעסיק את ערן פולק - מי שהיה סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר עד סוף 2011 ומי שלמעשה קידם את רפורמת הסלולר של משה כחלון כשר התקשורת - כך נודע ל"כלכליסט".

 

רפורמת הסלולר שבוצעה ב־2010 היא אותה רפורמה שחתכה את החשבוניות החודשיות ששילמו הלקוחות לחברות הסלולר וקנתה לכחלון את מעמדו כלוחם במונופולים.

 

רקפת רוסק עמינח מנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינח מנכ"לית בנק לאומי צילום: באדיבות יח"צ לאומי

 

כסגנו של הממונה על התקציבים עסק פולק בתחומי ההשכלה הגבוהה, התקשורת, התעשייה וההייטק. הוא עזב את האוצר לאחר שנגיד בנק ישראל דאז סטנלי פישר בחר בו להיות הנציג הישראלי בבנק האירופי לשיקום ופיתוח (EBRD) הנמצא בלונדון.

 

בשנים 2004-2007, כשפולק עבד באגף התקציבים, הממונה היה קובי הבר, המכהן כיום כראש החטיבה העסקית בלאומי.

 

מתכוננים לשטרום

 

פולק מייעץ ללאומי בעיקר בעניינים הנוגעים לוועדת שטרום הבוחנת דרכים להגברת התחרותיות בשירותים הבנקאיים והפיננסיים, שהוקמה על ידי שר האוצר כחלון ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג. הוועדה, שהוקמה בתחילת יוני וניהלה החל מסוף חודש יולי שימועים לגופים המעוניינים להביע את עמדתם, היתה אמורה להגיש את מסקנותיה בתום 100 ימים מיום הקמתה (כלומר, במהלך חודש ספטמבר), אך דחתה את פרסומה למועד הערטילאי "אחרי החגים".

 

ערן פולק ערן פולק צילום: עמית שעל

 

הוועדה, בראשותו של הממונה על הגבלים עסקיים לשעבר דרור שטרום, צפויה להמליץ על הוצאת חברות כרטיסי האשראי מבעלות הבנקים. מכיוון שלאומי מחזיק בשליטה (80%) בחברת כרטיסי האשראי לאומי קארד, הוא יושפע מהמלצות הוועדה.

 

מנכ"לית לאומי רקפת רוסק־עמינח אמרה לאחרונה כי "בנק לאומי תומך בכל רפורמה שתשרת את הציבור, גם אם הוא יצטרך למכור את חברת כרטיסי האשראי".

 

התבטאותה של רוסק־עמינח מגיעה לאחר שבתחילת החודש הכריזה המפקחת על הבנקים הנכנסת חדוה בר כי תתמוך בהפרדת חברות כרטיסי האשראי משני הבנקים הגדולים בלבד - הפועלים ולאומי.

 

לא רק הפרדת בעלויות

 

מלבד הסוגיה הזו, ועדת שטרום צפויה לעסוק בעוד כמה נושאים מהותיים הנוגעים לבנק לאומי כמו חוק נתוני האשראי שצפוי לפתוח את שוק ההלוואות למשקי בית ועסקים קטנים לתחרות, וכוונתה של בר לאפשר לבנקים להפיץ מוצרי ביטוח כדי שיתחרו בסוכנויות הביטוח.

 

בלאומי, כביתר הבנקים, מעוניינים להיכנס לעולם הביטוח שיכול לגוון את אפיקי ההכנסות של הבנק, זאת על רקע רפורמות שנעשו בתחום העמלות שפגעו בהכנסות הבנקים והתחרות על האשראי מצד גופים עסקיים.

 

מבנק לאומי לא נמסרה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x