$
משפט

פרסום ראשון

אחרי למעלה מעשור – הכרעת דין בתיק זאבי-צ'רנוי

16 שנים לאחר שהחלה החקירה ו-11 שנים לאחר שהחלו הדיונים בתיק, תישמע ב-21 באוקטובר הכרעת הדין בפרשת מניות בזק, בה נאשמים אנשי העסקים גד זאבי ומיכאל צ'רנוי

זוהר שחר לוי 11:0224.09.15

16 שנים לאחר שהחלה החקירה ו-11 שנים לאחר שהחלו הדיונים בתיק, תישמע ב-21 באוקטובר הכרעת הדין בפרשת מניות בזק, בה נאשמים אנשי העסקים גד זאבי ומיכאל צ'רנוי. פסק הדין יהיה האחרון שיינתן על ידי השופט עודד מודריק בטרם יפרוש.

 

תחילתה של הפרשה בשנת 1999, כאשר חברת זאבי תקשורת של גד זאבי הגישה בקשה לקבל את אישורו של שר התקשורת לרכישת 19.6 ממניות חברת בזק. זאת לאור חוק הבזק והצו שהוצא בעקבותיו, שלפיהם העברת למעלה מ-5% בחברת בזק, המספקת שירות חיוני, מחייבת אישור של שר התקשורת. מי שהחזיקה את המניות באותו זמן הייתה חברת cable and wireless.

 

גד זאבי גד זאבי

 

האישורים ניתנו בסופו של דבר, אך הפרשה גררה כתבי אישום על עבירות על פי חוק איסור הלבנת הון נגד זאבי, מיכאל צ'רנוי, זאב רום ועו"ד מיכאל קומיסר, שנתן שירותים משפטיים לזאבי. בכתב האישום המקורי נטען כי זאבי וצ'רנוי הסתירו את חלקו של צ'רנוי ברכישת המניות מחשש שלא יקבל היתר ממשרד התקשורת, בשל השם הרע שיצא לצ'רנוי באותה תקופה בישראל.

 

במרכזו של המשפט ניצב ההסכם הכספי בין צ'רנוי לזאבי והשאלה האם היה מדובר בהסכם הלוואה רגיל שבמסגרתו הלווה צ'רנוי לזאבי 143 מיליון דולר כערבות לבנקים לצורך רכישת המניות וגם קיבל אופציה להיכנס כשותף או בשותפות סודית שנועדה להשתלט על בזק.

 

חקירת המשטרה בפרשה החלה בשנת 1999 ואילו כתב האישום המקורי הוגש בשנת 2002 לבית המשפט המחוזי בירושלים. לאחר שנתיים שבו לא נעשה דבר בתיק הוא נסגר ונפתח מחדש במרץ 2004 בבית המשפט המחוזי בתל אביב, ונקבע לדיון אצל השופט מודריק.

 

במהלך השנים שחלפו מאז, מעל 11 שנה, הצטברו דפי הפרוטוקול ללמעלה מ-8,000 עמודים, לא כולל את אלפי העמודים שהגישו באי כוחם של הנאשמים ושל התביעה לבית המשפט. מאז גם באו והלכו הליכים משפטיים שונים בין הצדדים – תביעות שהגיעו עד לערעורים בעליון בין הצדדים ועסקו בהלוואות ובעמלות של העסקה, הליכי פשיטת רגל שפתח צ'רני נגד זאבי ועוד.

 

השופט מודריק מכהן כשופט בבית המשפט המחוזי בתל אביב מאז שנת 1993 ומספטמבר 2009 הוא מכן כשסגן הנשיא. במקביל הוא משמש כמרצה בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת בר אילן ובאוניברסיטת תל אביב. באוקטובר יפרוש מודריק מכס השיפוט והוא יעשה זאת עם תיק זאבי-צ'רנוי המלווה אותו למעלה מעשור. ב-21 באוקטובר יקריא השופט את הכרעת הדין ויהיה זה פסק דינו האחרון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x