$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

רשות ההגבלים העסקיים: מנכ"ל מאפיות אנג'ל מסר "גרסה מתחמקת, מזגזגת ולעתים שקרית"

ירון אנג'ל, המואשם במניעת תחרות עם בעלי מאפיות אחרים, שינה את גרסתו שלוש פעמים לדברי הרשות. מאפיית אנג'ל: כל דבריו אמת

תומר גנון 08:3517.09.15

"ירון אנג'ל מסר גרסה מתחמקת, מזגזגת ולעתים שקרית, ועל כן אין לתת לה משקל". כך טוענת רשות ההגבלים העסקיים בסיכומים שהגישה בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בירושלים במסגרת פרשת קרטל הלחם. זאת בהתייחס למעורבותו של ירון אנג'ל, בעל השליטה (23%) ומנכ"ל מאפיות אנג'ל, שנסחרת בבורסה של ת"א לפי שווי שוק של כ־116 מיליון שקל. "אנג'ל היה מודע היטב לפליליות מעשיו", כותבת הרשות.

 

על פי כתב האישום, שהוגש באוקטובר 2012, שבע מאפיות שהיו בתחרות עזה על כיס הצרכן החליטו לסיים את התחרות בביטול מבצעים ובחלוקת שוק הלחם שבפיקוח, בייחוד בירושלים, לגזרות. רשות ההגבלים טוענת, באמצעות עו"ד אסף מוזס, שהמאפיות סיכמו ביניהן כי כל מאפייה תטפל לבדה בלקוחות שבגזרתה, החלטה שגרמה לעליית מחירים ופגיעה בתחרות.

 

ירון אנג'ל ירון אנג'ל צילום: יח"צ

 

משפטו של ירון אנג'ל עדיין מתנהל, ולפני כמה חודשים פוצל ממשפטם של בעלי מאפיות אחרים שהואשמו בחברות בקרטל, ובהם מנכ"לי המאפיות ברמן ודוידוביץ', יהודה שניידמן ושייקה דוידוביץ', אשר הורשעו ביולי בביצוע הסדר כובל בנסיבות מחמירות.

 

בהכרעת הדין של שניידמן ודוידוביץ', כתב השופט עודד שחם כי "הנאשמים חלשו על יותר מ־90% משוק הלחם המפוקח. הוכח כי בכל אחת מההסכמות היה טמון נזק משמעותי. ההסכמה על הימנעות מתחרות על לקוחות קיימים חלה גם על רשתות השיווק. המחיר הועלה בפועל בשיעור ניכר, במספר רב של חנויות. הנזק בפועל ובכוח כתוצאה מההסדר הכובל מתחדד, נוכח העובדה שהעלאת המחירים נוגעת למוצר בסיסי וחיוני, ובוצעה במקומות המאופיינים במעמד סוציו־אקונומי נמוך. הוא מתחדד גם נוכח העובדה שההסכמה להימנע מתחרות חלה בכל רחבי הארץ".

 

מאז נפתחה החקירה במאי 2010 נחקר אנג'ל 10 פעמים ברשות והעיד 8 פעמים בבית המשפט. לפי הרשות, הוא שינה את גרסתו שלוש פעמים בבית המשפט. תחילה כפר באישומים, לאחר מכן נתן פרשנות משלו לפגישות ולשיחות שערך עם מנכ"לי המאפיות, ולבסוף מסר נוסח שבו הודה בהסדר הכובל.

 

עוד מציגים ברשות את הגרסאות שנתן בחקירותיו, גרסאות שהתפתחו ככל שהוצגו לו הראיות נגדו, ובהן האזנות סתר שנחשפו בעבר ב"כלכליסט". למשל, פגישת התיאום שערך עם מנכ"לי המאפיות במשרד עורכי הדין פישר בכר חן היתה לטענתו בנושא סימן אריזות. לאחר מכן טען כי היא היתה לייעוץ משפטי ולא התקבלו בה החלטות. כאשר הושמעו לו האזנות הסתר, שדיבר בהן עם מנכ"לי המאפיות על עצירת מבצעים, השיב כי "אמרתי כנראה לאחרים במעלית או בסוף הפגישה שאני מפסיק למכור במחירים כאלה. אני הפסקתי, ואף אחד לא התיישר אליי".

 

ממאפיית אנג'ל נמסר בתגובה: "כל דבריו של ירון אנג'ל בעדותו הם אמת.

ירון אנג'ל הוא המנכ"ל היחיד מבין מנכ"לי המאפיות, שבחר להביא את גרסתו בעדות לבית המשפט – מתוך אמונתו בצדקת דבריו. רק בית המשפט הוא שיחליט אם ירון אנג'ל דיבר אמת ולא התובעים בתיק.

אנו נציג בהרחבה את עמדתנו בסיכומי ההגנה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x