$
משפט

מה עשה רובה ציד במשרד של יאיר ביטון

רובה שנמצא במשרדי ב. יאיר הוביל להרחבת האישום נגד יאיר ביטון ממרמה והלבנת הון גם להחזקת נשק ללא רישיון. עדות המנכ"ל לשעבר, אייל הנדלר, חשפה שגם כשהחברה התקשתה לשלם שכר, הועברו כספים ליצחק אברג'יל

תומר גנון 08:0809.09.15

יאיר ביטון, בעל השליטה (42%) בחברה הציבורית ב. יאיר, החזיק רובה ציד ללא רישיון במשרדי החברה בירושלים. כך עולה מאישום נוסף שהגישה הפרקליטות נגדו, במסגרת הפרשה שבה ביטון נאשם בהוצאת כספים במרמה מהחברה כדי לממן את ארגון הפשיעה של יצחק אברג'יל. את הרובה מסוג Huglu שנמכר בארה"ב בכ־700 דולר, מצאו חוקרי היאחב"ל בחיפוש שערכו במשרדים ברחוב יד חרוצים במאי 2014. לפי כתב האישום, "הרובה מסוגל לירות כדורי תחמושת ולהמית", כלומר מדובר בנשק פעיל ולא בקישוט. פרקליט מחוז ת"א (פלילי) שלמה למברגר החליט להאשים את ביטון בהחזקת נשק שלא כדין, עבירה שהעונש המרבי עליה הוא שבע שנות מאסר.

חברת הקש מימנה ארגון פשיעה

השאלה מדוע בעל שליטה בחברה ציבורית מחזיק במשרד רובה ציד עוד תתברר במשפט שיתנהל לפני השופט המחוזי דוד רוזן ביום ראשון שאחרי החג. בשלב זה נראה שהחזקת הרובה היא הקטנה שבצרותיו של ביטון. הטענה המרכזית בכתב האישום נגד ביטון היא מהחמורות שאפשר לייחס לבעל שליטה בחברה ציבורית: העברת תשלומים מנופחים מקופת החברה לחברת קש שהוקמה לצורך מימון ארגון פשיעה. סעיף הלבנת ההון שבו מואשם ביטון, נובע ממקור הכספים. לפי הפרקליטות ביטון הוציא את הכספים במרמה מב. יאיר, פעולה שהופכת אותם ל"כספי עבירה", ולכן השימוש בהם נחשב הלבנת הון.

 

לפי כתב האישום, ב־2007 סיכם ביטון עם אברג'יל שידאג להוציא כספים מקופת ב. יאיר כדי לממן אותו ואת משפחתו. באמצעות פושט הרגל ניסים פינס ואיש הקש שמעון בלולו הקים אברג'יל את חברת גן רווה, והיא סווגה ברשם הקבלנים כחברה שיכולה לבנות פרויקטים של עד שבעה מיליון שקל. ביטון, נטען, דאג שחברה־בת של ב. יאיר, ב. יאיר 333, תחתום על חוזה עם גן רווה לבניית 86 יחידות דיור באילת תמורת 42 מיליון שקל. גן רווה אכן בנתה את הדירות בפרויקטים, אולם לפי כתב האישום עשתה זאת ברמה נמוכה וגרמה לליקויי בנייה. בו־בזמן העסיקה גן רווה עובדים באמצעות חשבוניות פיקטיביות כדי להתחמק ממס. גן רווה לא עמדה בחוזים, לא השלימה את הבנייה ולא שילמה לספקים. למרות זאת דאג ביטון שב. יאיר תעביר לה 52 מיליון שקל — 10 מיליון שקל נוסף על החוזה. לפי האישומים, פינס ובלולו משכו כספים מקופת גן רווה והעבירו אותם לאברג'יל.

 

יאיר ביטון בהארכת מעצר (ארכיון) יאיר ביטון בהארכת מעצר (ארכיון) צילום: עמית שאבי

 

177 עדויות אספו החוקרים בתיק

 

למרות ניסיונות השיבוש שהובילו קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה ועורכי הדין רונאל פישר ורות דוד, הצליחו חוקרי היאחב"ל להשלים את החקירה. הראיות שאספו כוללות שיחות טלפון, מסמכים ועשרות עדויות. חוקרי המשטרה ורשות המסים שהיו שותפים לחקירה חקרו ותשאלו 177 איש. מקצתם גם ישמשו עדי תביעה, ובהם שולה זקן; הממונה על הביטוח לשעבר דורון שורר; איש העסקים שהורשע השבוע בהרצת מניות ג'קי בן זקן; וכמובן נושאי משרה בכירים, בעלי תפקידים ודירקטורים לשעבר בב. יאיר.

 

רובה הציד מסוג Huglu שנמצא במשרדו של ביטון. צד לקוחות? רובה הציד מסוג Huglu שנמצא במשרדו של ביטון. צד לקוחות?

 

אחת העדויות המעניינות בתיק היא של אייל הנדלר, בעלה של מנכ"לית בזק סטלה הנדלר, שכיהן חצי שנה כמנכ"ל ב. יאיר. בעדות שמסר הנדלר במשטרה בדצמבר 2013 הוא סיפר שבתקופה שב. יאיר היתה נתונה במצוקה כלכלית עד כדי כך שלא היה כסף למשכורות, "ביטון אישר להעביר תשלומים חריגים לגן רווה מכספי החברה, תוך הפרת נוהל זכויות חתימה".

 

סנגורו של ביטון, עו"ד איתן פלג, מסר כי "כתב האישום הוגש ביום ראשון ואנחנו נמצאים בתחילת הדרך. מר ביטון מאמין שאין באישום נגדו דבר וחצי דבר. תפקידי לנהל את ההגנה לטובת מר ביטון, ועל כן לא אוכל להתייחס בשלב זה מעבר לכך".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x