שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

השר להגנת הסביבה: "במתווה הגז יש דברים שסותרים זה את זה, שאפשר להבין כך וכך"

אבי גבאי, היחיד משרי הממשלה שהתנגד למתווה הגז, אמר בוועידת המשפט של לשכת עורכי הדין, כי "התנהל מו"מ בין מי שיודע הרבה על גז לבין מי שלומד מאלה שיודעים"; עוד פיני רובין: "הגז אינו שייך לציבור. יש לחברות זכות סטטוטורית להפיק ולמכור את הגז כאילו היה שלהן"

משה גורלי 16:0308.09.15

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, היחיד משרי הממשלה שהתנגד למתווה הגז, חשף קצת את מהמבוכה שסביב המשילות וקבלת ההחלטות בנושא. גבאי אמר את הדברים בפאנל בוועידת המשפט של לשכת עורכי הדין.

 

 

"המסמך שהוגש לממשלה הוא בן 75 עמודים. יש בו דברים שסותרים זה את זה, יש כאלה שאפשר להבין כך וכך", אמר גבאי, וציין את הא-סימטריה בדיאלוג: "התנהל כאן משא ומתן בין מי שיודע הרבה על גז לבין מי שלומד מאלה שיודעים...". המנחה, עו"ד אשר אקסלרד, יו"ר ועד מחוז ירושלים של לשכת עורכי הדין, תהה: "הצד החלש כאן זה הממשלה? קשה לקבל את זה ברמת ההיגיון".

 

ח"כ מרב מיכאלי מהמחנה הציוני חיזקה נקודה זו: "איך הממשלה לא טורחת ללמוד? ממשלה שלא מסוגלת להשכיל עצמה כדי לעמוד מול חברות הגז היא מועלת בתפקידה. מה, אי אפשר לנסוע למדינות שעברו תהליך דומה וללמוד"?

 

עו"ד פירובין. לחברות יש זכויות עו"ד פירובין. לחברות יש זכויות צילום: עמית שעל

 

"אני חושבת שהמדינה עשתה את המיטב", הגנה ח"כ נורית קורן מהליכוד על המתווה, "עדיף שהגז יעשיר את קופת המדינה מאשר שנייבא אותו. הכסף יסייע לחינוך ולרווחה. נבנה כיתות נוספות, נגדיל את הקצבאות, נשפר את מערכת הבריאות. חבל שהפופוליזם עוצר את כל זה".

 

"אותו מתווה היה גם אם הרצוג היה ראש ממשלה", הטיח עו"ד רם כספי כלפי מיכאלי, "כשאומרים לא, לא, לא, אני רוצה לשמוע מה כן". וכלפי קורן הטיח: "יש פה ניגוד עניינים מובנה, את רוצה כספים לחינוך, לבריאות, לציבור, כלומר את רוצה את המחיר הכי גבוה לגז כדי לממן את זה. לעומת זאת מיכאלי רוצה את המחיר הכי נמוך. תסתדרו ביניכם".

 

לכספי היו גם שתי המלצות מעשיות: "את הסמכויות בחוק ההגבלים העסקיים יש להעביר לראש הממשלה בגלל עניין יחסי החוץ שבסעיף 53. ועוד הצעה: תהפכו את המתווה שהכנסת אישרה לחוק. תנו לו תוקף של חוק. ואז חוק ההגבלים לא יחול, ונגמר הסיפור הזה".

 

עו"ד פיני רובין, ראש משרד גורניצקי הפתיע: "הגז אינו שייך לציבור. יש לחברות זכות סטטוטורית להפיק ולמכור את הגז כאילו היה שלהן. הקניין שקיבל גוון זיכיוני מצוי בידי החברות".

 

רובין תקף בחריפות את עיכוב המתווה: "אנחנו במצב שהזנב מכשכש בכלב. לעכב את המתווה זו חרפה שאין דוגמתה והיא על חשבוננו. אין גנאי במלה מונופול. מונופול איננו אסור לפי חוק, במיוחד כשהוא שווה למדינה 8 מיליארד שקל לשנה. אין היום משקיע ישראלי, לא רק זרים, שחושב פעמיים אם להכניס ראש בריא למיטה החולה הזו של תזזיתיות רגולטיבית וחקיקתית. של חוסר יציבות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x