$
בארץ

נשלם פחות: תעריף החשמל לצרכנים יירד החודש ב-6.2%

זוהי ההוזלה שנייה בתעריף החשמל מתחילת השנה - בפברואר האחרון ירדו המחירים ב-11.8%; תיכנס לתוקף בראשית השבוע הבא; חברת החשמל מתנגדת להחלטה ומתכוונת לפנות לערכאות משפטיות

ליאור גוטמן 19:3607.09.15

מליאת רשות החשמל בראשות עו"ד אורית פרקש הכהן, החליטה הערב (ב') להוריד את תעריף החשמל בשיעור ממוצע של כ-6.8%, כאשר תעריף החשמל לצרכנים פרטיים יירד בשיעור של כ-6.2%. המחיר החדש למשקי בית יעמוד על כ-53 אגורות לקילוואט שעה (כולל מע"מ). העדכון ייכנס לתוקף בערב ראש השנה. עם זאת, חברת החשמל מתנגדת להחלטה ומתכוונת לפנות לערכאות משפטיות.

 

 

 

ההוזלה מתבצעת לאחר שימוע שיצא בנידון כבר במהלך אוגוסט,  אז בישרה רשות החשמל על הוזלה אפשרית בטווח שבין 6%-8%.

 

תזמון ההודעה על הורדת תעריף החשמל אינו מקרי - היום, זמן קצר לאחר אחרי ההצבעה על מתווה הגז, אישרה הכנסת במסגרת חוק ההסדרים את הקמת רשות החשמל החדשה, זו שתבטל את הרשות הקיימת שפעלה באופן עצמאי. בהצבעה שהתקיימה במליאה אושר הנושא באופן עקרוני כאשר המשך הטיפול ליישום מלא יועבר לוועדת הרפורמות שפועלת ליישום סעיפים שונים בחוק ההסדרים. בראש הוועדה יעמוד ח"כ אלי כהן (כולנו). לפיכך, זו אמורה להיות פעולתה העצמאית האחרונה של הרשות.

 

הרשות החדשה תאחד בין מינהל החשמל שבמשרד האנרגיה לרשות החשמל הקיימת לכדי גוף אחד ותכפיף את הגוף החדש לשר האנרגיה, יובל שטייניץ, כבר בתחילת 2016. בכך תהפוך רשות החשמל לגוף שיעבוד תחת הפוליטיקאים, וזאת לאחר קרוב ל-20 שנות עצמאות. המהלך בוצע תחת ביקורת נוקבת מכיוון שלא מדובר רק בהדחת היו"ר הנוכחית מתפקידה אלא גם במינוי "פרויקטור" לניהול רשות החשמל החדשה לתקופה של חמש שנים ותחת פטור ממכרז (כלומר משרת אמון של שר האנרגיה).

 

 צילום: בלומברג

 

הוזלה שנייה תוך שנה וחברת החשמל זועמת

 

הוזלת תעריף החשמל הנוכחית היא השנייה השנה, וזאת לאחר שבפברואר האחרון ירדו תעריפי החשמל בכ-11.8%.

 

ברשות החשמל מציינים שההוזלה הצפויה בתעריף החשמל נובעת בעיקרה מהגברת השימוש בפחם (מחירי הפחם ירדו בכ-17%), ירידת שער הדולר בכ-5%, כניסה מאוחרת של יצרני חשמל באנרגיות מתחדשות שמסובסדים על ידי המדינה  ועוד כ-350 מיליון שקל שיצרני חשמל הפרטי מחזירים לחברת החשמל. יצרנים אלה לא השתתפו עד היום בניהול מערכת החשמל הארצית.

 

לרוע מזלם של האזרחים מציאת מאגרי הגז והזרמתם לתחנות הכוח של חברת החשמל לא תרמו להוזלת תעריף החשמל כיוון שחוזה הגז של חברת החשמל הוא היקר במשק, כאשר במסגרתו נקבע שהוא יתייקר בלפחות 1% בכל שנה משמונה שנות החוזה הראשונות (2013 עד 2021).

 

מי שעומד להיפגע קשות מהמהלך היא בעיקר חברת החשמל. זו סיימה את הרבעון השני של 2015 בהפסד של כ-838 מיליון שקל, כאשר רק בשבוע שעבר עלה היקף ייצור החשמל הפרטי במשק לקרוב -25% וזאת עקב הפעלת תחנת הכוח הפרטית "דליה אנרגיות". השורה התחתונה - חברת החשמל לא רק מאבדת נתחי שוק אלא גם תסבול ברבעון השלישי מירידה בהכנסות.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", רשות החברות שבמשרד האוצר ניסתה למנוע את ההוזלה ולקצץ אותה ב-50%, וזאת בטענה שהיא אינה משקללת החזרי כספים שחברת החשמל מחכה להם כבר 15 שנה, כגון עדכון תעריפי ההולכה שלא עודכנו מאז 2002. מי שהצטרף לטענות משרד האוצר היא חברת החשמל, שבאופן לא מפתיע זעמה על ההחלטה ודרשה להקפיא את הוזלת החשמל לאלתר ולא ליישם אפילו מחצית ממנה.

 

חברת החשמל מסרה בתגובה שהיא "מתכוונת לפנות לערכאות משפטיות בכדי לאלץ את רשות החשמל לקבל החלטה מושכלת ומקצועית. חברת החשמל מביעה פליאה על החלטה פזיזה של רשות החשמל שמנעה מהחברה להופיע בפני המליאה ולהציג שורה של עובדות אשר הרשות הייתה צריכה להביא בחשבון בעת קביעת התעריף ובחרה בצורה לא עניינית להתעלם מהן לחלוטין . זו החלטה חפוזה המסכנת את משק האנרגיה ותביא לעלייה בתעריף בטווח הארוך. עמדת חברת החשמל מגובה כל ידי גורמי האוצר".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x