בארץ

היום ההצבעה בכנסת על מתווה הגז: לנתניהו חסר ח"כ אחד

רגע לפני ההצבעה על המתווה, לא ברור אם נתניהו יצליח לגייס רוב כדי לאשרו. לפיד צפוי להתקזז עם נפתלי בנט שיושב שבעה על אביו. גם אביגדור ליברמן לא יגיע להצבעה, היות שהוא שוהה בחו"ל. מי שצפויים להימנע הם כחלון, גלנט ושר הרווחה חיים כץ, שמצויים בניגוד עניינים בנושא

עמרי מילמן 08:0607.09.15

הכנסת צפויה להצביע היום (ב') על מתווה הגז כאשר על הפרק שתי הצבעות: אחת, אישור הצהרת רה"מ שכוללת את פרטי המתווה והשנייה, לקיחת הסמכויות של שר הכלכלה אריה דרעי לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים.

 

לא ברור אם לרה"מ נתניהו יש רוב לשתי ההחלטות ולכן ייתכן שבסופו של יום רק אחת מהן תעלה לאישור, ככל הנראה זו שעוסקת במתווה עצמו ולא בלקיחת סמכויותיו של דרעי. יחד עם זאת, גם אם תאשר הכנסת במתכונת הזו את המתווה עדיין צריך להימצא מסלול עוקף להכרזה על מונופול הגז כהסדר כובל. 

באשר להתפלגות ההצבעות: מפלגת כולנו צפויה לקיים בבוקר ישיבת סיעה, שבה תיקבע עמדתה. על פי הערכות, במפלגה יתמכו בסופו של דבר במתווה. החברה היחידה שהראתה היסוס לגבי אופי ההצבעה היתה רחל עזריה. ראש הסיעה שר האוצר משה כחלון לא עוסק בנושא בשל חברותו עם קובי מימון. גם שר הבינוי והשיכון יואב גלנט נמנע מההצבעה בגלל ניגוד העניינים שלו. השר לאיכות הסביבה, אבי גבאי, שהתנגד למתווה בממשלה, אינו חבר כנסת, כך שהוא אינו נדרש לעמוד בסיטואציה של הצבעה נגד הממשלה.

 

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה אבי גבאי. אינו חבר כנסת, כך שאינו נדרש לדילמה איך להצביע מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה אבי גבאי. אינו חבר כנסת, כך שאינו נדרש לדילמה איך להצביע צילום: אוראל כהן

 

גם חיים כץ שר הרווחה מנוע מלהשתתף בשל ניגוד עניינים. אביגדור ליברמן ויאיר לפיד שוהים בחו"ל ולא יצביעו. לפיד קיזז עצמו עם בנט שיושב שבעה. ח"כית נוספת שמתנדנדת ועשויה להצביע נגד היא אורלי לוי מישראל ביתנו. במקביל ממשיכים בליכוד לנסות להשפיע על ח"כים מהרשימה המשותפת על מנת שאלו לא יתייצבו להצבעה. במחנה הציוני אמרו אתמול כי כל הח"כים יתייצבו ולא יערכו קיזוזים. המפלגה תצביע נגד המתווה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x