$
בארץ

קק"ל: נעביר למדינה 65% מההכנסות מקרקעות עבור דיור ותשתיות לאומיות

האמנה תחליף את זו הקיימת משנות השישים ואמורה לפוג בקרוב בשל החלטה חד צדדית של הקרן שלא לחדשה

שאול אמסטרדמסקי 19:2002.09.15

ארגון קרן קיימת לישראל (קק"ל) והממשלה עומדים לחתום על אמנה חדשה ובה נקבע כי הארגון יעביר למדינה מיליארד שקל השנה ועוד 65% מהכנסות מכירת קרקעותיה בכל שנה למטרות בתחום הדיור והתשתיות הלאומיות.

 

האמנה תחליף את זו הקיימת משנות השישים ואמורה לפוג בקרוב בשל החלטה חד צדדית של קק"ל לא לחדש אותה.

 

מנכ"ל קק"ל מאיר שפיגלר הכריז היום כי המטרות המדויקות שאליהן יוזרם הכסף ייקבעו בוועדה משותפת למדינה ולקק"ל, שתורכב ממנכ"ל משרד ראש הממשלה, הממונה על התקציבים ומנכ"ל ויו"ר קק"ל. בממשלה אישרו כי דבריו של שפיגלר מגובים בטיוטה חדשה לאמנה שעומדת לפני סיכום סופי.

 

מאיר שפיגלר מאיר שפיגלר

האמנה חדשה תחליף חקיקה ברוח דומה שמקדם משרד האוצר בימים אלה במסגרת חוק ההסדרים. האוצר ניסה כבר לקדם הצעה זהה בחוק ההסדרים הקודם בשנה שעברה אך נתקל בהתנגדות נחרצת של קק"ל, שנהנתה מגיבוי פוליטי של ח"כים בכירים בליכוד ומסיעת ישראל ביתנו, אז חברה בקואליציה.

 

המהלך מגיע על רקע בחירות לראשות קק"ל בעוד חודש וחצי. המערכת הפוליטית נסערת מהבחריות, בעיקר משום שנציג מטעם מפלגת העבודה נבחר לראשות הארגון באופן מסורתי. בנוסף, בחודשים הקרובים צפוי להתפרסם דו"ח מיוחד של מבקר המדינה על פעילות חטיבת הקרקעות של הארגון, שיחשוף בין השאר ולראשונה מהנעשה בניהול כספי הארגון.

 

משרדי הממשלה ביקשו לשים סוף להתנהלות הנוכחית בה מעבירה רשות מקרקעי ישראל לק"קל את הכנסותיה ממכירת הקרקע בסוף השנה וקק"ל יכלה הלחליט בעצמה כיצד לנתב כספים אלו. בשנה שעברה עמדו ההכנסות על מעל מיליארד שקל. משרדי הממשלה מעדפים לנתב את הכסף לדיור לאומי במקום שיגיע לרשויות מקומיות מטעמים פוליטיים. בשנה שעברה שלחו ראשי רשויות בולטים בליכוד מכתב לראש הממשלה בניסיון לעצור את שינוי השיטה הקיימת.

 

ככל הנראה תמשיך המדינה לנהל עבור קק"ל את קרקעותיה. עם זאת, ייתכן שיהיה פיילוט לניהול עצמי של הקרקעות בידי קק"ל שבמידה ויעלה יפה יתכן שיורחב כחלק מתפיסת שר האוצר משה כחלון להכניס תחרות בתחום שיווק הקרקעות. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x