שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הוועידה הכלכלית הלאומית 2015

הוועידה הלאומית

"בישראל לא תהיה תחרות בגז. המילה מונופול היא לא רלוונטית"

כך אמרה המומחית לאנרגיה פרופ' ברנדה שפר מאוניברסיטת חיפה; סגן יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה מוריס דורפמן: "גילוי מאגר הגז הגדול מול חופי מצרים אינו משנה את הרלוונטיות של מתווה הגז"

הדס גליקו ורן אברמסון 18:1301.09.15

"בישראל לא תהיה תחרות בגז, אין תחרות במשקים קטנים. המילה מונופול היא לא רלוונטית", כך אמרה היום המומחית לאנרגיה פרופ' ברנדה שפר מאוניברסיטת חיפה בפאנל בנושא אנרגיה בוועידה הכלכלית הלאומית של כלכליסט. שפר השתתפה בפאנל בהנחייתו של ליאור גוטמן, כתב האנרגיה והתשתיות של כלכליסט, לצד סגן יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה מוריס דורפמן, יו"ר דלק קידוחים גדעון תדמור ויו"ר ועדת הכלכלה חבר הכנסת איתן כבל.

 

שפר טענה כי במקרה של מתווה הגז, קיימת חפיפה בין האינטרס הכלכלי של החברות השותפות לבין האינטרס הציבורי. "שורש הרע הוא החיפוש הנאיבי אחר תחרות, שהיא דבר שלא קיים במשקים קטנים כמו ישראל", הדגישה שפר.

 


 

דברים ברוח דומה השמיע גם מוריס דורפמן. "אני מסכים עם ברנדה שתחרות זה לא השיקול היחיד והמרכזי. צריך להבטיח שיש גז". דורפמן הסביר גם כי גילוי מאגר הגז הגדול מול חופי מצרים השבוע אינו משנה כהוא זה את הרלוונטיות של מתווה הגז. "הכותרות מ-2010 זהות לכותרות שהיו השבוע עם גילוי השדה במצרים. בישראל יש הרבה יותר עניין מאשר במצרים בגילוי השדה. בסופו של דבר, הביקוש המקומי במצרים הוא 50 BCM, מתוך זה הם ידעו להפיק 30 או 40 BCM בעצמם. גם אם המאגר החדש מול חופי מצרים יקום רובו מיועד למשק המקומי המצרי לכן אני חושב שיש כאן סערה גדולה ולא רלוונטית. המתווה חי וקיים", פסק דורפמן.

 

בנוסף, דורפמן ציין עניין אחר אליו התייחס כבל - עסקת חברת החשמל בו מכרו את הגז לחברת חשמל ללא נקודות יציאה כאשר מחירו עשוי להאמיר עד ל-7 דולר ליחידת חום.

 

לדברי כבל "כשניהלתי דיון בוועדת הכלכלה שאלתי שאלה פשוטה. מי נתן את ההוראה לחתום על ההסכם של חברת חשמל. ישבו שם אנשים וזה עובר כמו תפוח אדמה כיוון שמה שעשו שם כשמכרו את הגז כמעט ללא נקודות יציאה במחיר שבסופו של תהליך יש שאומרים שיגיע ל-7 דולר ואף יותר. בסופו של דבר הגז לא משרת אותנו האזרחים אז מה עשינו? בסוף העניין המרכזי בתהליכים המקצועיים העוברים עלינו הוא שיפור חיינו כאזרחים ואני אדם שמאמין שזה נהנה וזה לא חסר".

 

גדעון תדמור לא נשאר חייב והגיב לדבריו של כבל על זכותה של האופוזיציה למתוח ביקורת על מתווה הגז. "האופוזיציה צריכה להיות אופוזיציה אחראית, וכשכל הגורמים המקצועיים תומכים במתווה הגז היית מצפה שהאופוזיציה תתמוך" אמר. "לא הייתי מצפה שכשיש תגלית במצרים מתנגדי המתווה ישמחו. כשהשותפות בקידוחים מפסידות 6 מיליארד שקל ביום הם צוהלים וכאשר הם חושבים בטעות שהתגלית במצרים תסגור את חלון ההזדמנויות ליצוא האזורי הם עומדים על הגגות" קבל תדמור. "אני שואל איפה האחריות שלהם ושל האופוזיציה ואיפה היכולת לראות את המציאות וחוות דעת הכלכליות ואת הפריפריה שמדברים בשבחה כשאנחנו מדברים חיבור הגז מדובר על החיאת הפריפריה".

 

"שר הכלכלה דרעי יודע את החשיבות של ההשקעה במשק הישראלי שנמצא על סף מיתון. איפה כל הקולות האלו. כל שנת דחייה בפיתוח לוויתן גורמת נזק של 2 מיליארד דולר. צריך לנוע קדימה. קיבלנו ממצרים קריאת השכמה ואנחנו צריכים להתעורר", אמר תדמור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x