$
בארץ

הוועידה הלאומית

דרעי נגד גילה: "עשה חצי עבודה בעניין הגז"

שר הכלכלה אמר בוועידת "כלכליסט" כי בניגוד לטענות, ש"ס לא עיכבה את המתווה אפילו ביום אחד: "אם הוא היה מגיע לכנסת לפי התוכנית היינו לוקחים אוויר ומצביעים בעד"

הדס גליקו 16:0301.09.15

שר הכלכלה אריה דרעי נאם הבוקר בועידה הלאומית הכלכלית. דרעי התייחס להחלטתו שלא לחתום על מתווה הגז. לדברי דרעי "מתווה הגז הוא מאוד מסובך ולכן יש קושי בכך ששר הנגב והגליל והכלכלה מתעסק עם מתווה הגז. זה הגיע לפתחי בגלל שהממונה על ההגבלים דיוויד גילה סיים את תפקידו היום. דיוויד גילה עשה חצי עבודה. אם היה מכריז על חברות הגז שאינם הסדר כובל איש לא היה מתווכח, אבל הוא לא עשה זאת ומצד שני גם לא הכריז עליהם כהסדר כובל. הוא לא עשה זאת כדי שלא נדון במשך שנים בבתי משפט, מה שיעכב את יציאת הגז, ואז זה נשאר לפתחי".

 


 

דרעי המשיך: "אני עשיתי ככל יכולתי במתווה הגז הכנסתי הרבה מאוד שיפורים כדי שהמתווה יהיה הרע במיעוטו. את הגז גילו ב-2010. יכולנו להיות כבר עם אסדה וגז זורם. אז אני רוצה להגיד לכולם לא עיכבנו את זה ביום אחד עד עכשיו.הודעתי לראש הממשלה שאם לפי התכנית היה מגיע המתווה לכנסת היינו כולנו בש"ס לוקחים אוויר ומצביעים בעד. רצינו שקיפות ושהכנסת תדון. ראש הממשלה החליט לא להביא את זה, אני לא אכנס ללמה. זה לא בגללנו. ולכן אני אמרתי דבר אחד. אנחנו לא נהיה נגד מתווה הגז כי זה הרע במיעוטו. האינטרס של המדינה הוא שהגז ייצא. אני מופקד על התעשייה וחייבים לחבר את כל התעשייה לגז. זה יוזיל את יוקר המחייה בצורה משמעותית. לצערי רק 12 מפעלים עד היום מחוברים. בגלל רגולציה ובירוקרטיה לא ניתן לחבר מפעלים. הצלחנו להעביר חוק במסגרת חוק ההסדרים ואנחנו נחבר את כל המפעלים לגז. ואני חושב שלא נכון ששר שלא מופקד על הנושא יקח אחריות והעברתי את הסמכות לממשלה".

 

דרעי. "יכולנו להיות כבר עם אסדה וגז זורם" דרעי. "יכולנו להיות כבר עם אסדה וגז זורם" צילום: נמרוד גליקמן

 

 

"יש עדין מחסום לקליטת עובדים חרדיים במגזר הציבורי"

 

נושא נוסף אליו התייחס לדרעי הוא שילוב חרדים "יעד אסטרטגי שלקחה מדינת ישראל הוא שילוב חרדים וערבים בשוק העבודה בישראל אנחנו במגמת עליה. הנשים החרדיות עברו את הממוצע האירופאי, נשים ערביות עדיין בשיעור נמוך פער ענק עם הנשים היהודיות ושם אני רואה יעד גדול. יש בעיות ייחודיות של האופי של המקום ואופי התעסוקה של המנטליות התרבותיות שיש להתאים. הגברים המגזר הערבי פחות או יותר בממוצע של המשק. במגזר החרדי גברים בממוצע של המשק. עדיין יש הרבה מה לעשות זה ציבור איכותי עם הון אנושי גדול שיש לתת לו הכשרה וכלים. שכר לימוד ומלגות קיום. אבל כל מקום שהם נכנסים לשם והם מבקשים עוד ועוד. סיכמנו על מגמה של כניסת חרדים לבית הספר הטכנולוגי בבית הספר הטכנולוגי ליד התעשייה האווירית".

 

"לצערי במגזר הציבורי והממשלתי יש עדיין חסימה או מחסום שלא מאפשר לה להיות שם עדיין אם זה בפרקליטות ורשות המיסים. יש אלפי חרדים עורכי דין שלא מצליחים לחדור למגזר הממשלתי. אנחנו מתכננים חקיקה לאפליה מתקנת אבל לצערי למרות החקיקה המגזר הערבי לא משולב.

 

עוד התייחס דרעי לנושא חוק עידוד השקעות הון לדבריו החוק "היה כלי טוב פעם אבל הוא לא מספיק אטרקטיבי לפריפריה הרחוקה. כולם עוצרים ביוקנעם או קרית גת. אני שמח על ההתפתחות אבל אנחנו צריכים לזכור שיש פריפריה רחוקה ואני הולך להציג - כעומק הפריפריה כך עומק ההטבות".

 

"ב-2017 מע"מ אפס בתחבורה ציבורית יונהג באופן מלא"

 

דרעי התייחס לפערים בין הפריפריה הדרומית לצפונית. לדברי דרעי "בשנים האחרונות יש כוח אדם איכותי בדרום, סייבר בבאר שבע ומחנות צהל שעוברים אבל בצפון המצב חמור בהרבה. תוך מספר חודשים נגיש תכנית אסטרטגית לחיזוק הצפון״

 

בנושא שכר מינימום אמר דרעי: "השכר החציוני נמוך מ-6,000 שקל. יש מאות אלפי משקי בית ששני בני הזוג עובדים והם מתחת לקו העוני. אנחנו הפצנו תזכיר חוק להעלאה נוספת של שכר מינימום כשהמטרה היא להגיע ל-30 שקל לשעה".

 

בנושא מע"מ אפס אמר דרעי כי זה יונהג בתחבורה הציבורית בשיעור של 50% בשנת 2016 וב-2017 באופן מלא. בנוגע להנחה במים וחשמל יקבלו ארבע העשירונים התחתונים שמקבלים הנחות בארנונה מענק בגובה המע"מ על החשמל והמים". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x