$
בארץ

נתניהו החליט: מתווה הגז לא יובא מחרתיים לאישור הכנסת

ההצבעה נועדה להקל ציבורית על השר דרעי להפעיל את הסעיף המאפשר לו לעקוף את הממונה על ההגבלים ולאשר את המתווה. אולם בשבוע שעבר הודיע דרעי שאינו מתכוון לחתום על ההצבעה גם אם המתווה יאושר בכנסת

אורי תובל 15:3231.08.15

התהפוכות בקידום מתווה הגז אינן מסתיימות: בניגוד לתכנון המקורי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוא החליט כי המתוה לא יובא לאישור הכנסת מחרתיים (ד'). ייתכן שכלל לא יובא לאישור הכנסת. 

 

 

נראה שנתניהו נתקל בקשיים רבים בקידום המתווה במסלול שתכנן – הצבעה בכנסת ולאחר מכן חתימה של שר הכלכלה אריה דרעי על הסעיף הסעיף המאפשר לו לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים ולאשר את המתווה.

 

בשבוע שעבר הפתיע דרעי כשהודיע שאינו מתכוון לחתום על ההצבעה גם אם המתווה יאושר בכנסת, והוא מעדיף להמתין לממונה הבא על ההגבלים העסקיים שיאשר את המתווה. זאת, למרות שגורמים בענף הגז אמרו שהדבר יביא לעיכוב של כשנה באישור המתווה. בנוסף, גורמים במפלגת כולנו העבירו לראש הממשלה מסרים שהסיעה מעדיפה שהמתווה לא יגיע להצבעה בכנסת בשל מחלוקות פנימיות, בעיקר כשהמטרה העיקרית של ההצבעה היא הצהרתית.

 

עתה יכול נתניהו להמתין לממונה הבא על ההגבלים או להגביר את הלחץ על אביגדור ליברמן, שיסכים לתמוך בהעברת הסמכויות של דרעי לממשלה. ליברמן תומך במתווה באופן נלהב, אך מסרב לסייע לממשלה להשיג רוב להעברת הסמכויות.

 

בנימין נתניהו. מי יאשר את מתווה הגז? בנימין נתניהו. מי יאשר את מתווה הגז? צילום: מרק ישראל סלם / ג'רוזלם

 

בתגובה להחלטתו של נתניהו קראה ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) לגנוז את המתווה. "כעת משקרס הטיעון המרכזי בדבר הנימוקים הביטחוניים-מדיניים ובראשם היחסים עם מצרים, ומפת משאבי הטבע באזור השתנתה משמעותית לרבות המחירים הצפויים, יש לגנוז את המתווה לאלתר, לעצור ולחשב מסלול מחדש. אין כל דחיפות בקבלת החלטות משום שמאגר תמר מספק ממילא את צרכי המשק הישראלי, וכן די גז לייצוא לירדן ולרשות הפלסטינית, ל-15 השנים הקרובות לפחות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x