שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

המפלגות סיכמו על חלוקת 4 מיליארד שקל: חצי מיליארד יוקצו למוסדות תורניים

הכסף שיועבר הוא במסגרת יישום ההסכמים הקואליציוניים. בין היתר 880 מיליון שקל יועברו לקיטנות הקיץ וללמידה משמעותית, 105 מיליון שקל עבור תקצוב מבני דת במשרד הדתות

עמרי מילמן 07:0430.08.15

משרד האוצר הפיץ לשרים את מסמך יישום ההסכמים הקואליציוניים. מהסיכום בין מפלגות הקואליציה עולה כי הסכומים שיוקצו להסכמים הקואליציוניים יעמדו על 1.4 מיליארד שקל השנה ו-2.5 מיליארד שקל בשנה הבאה. חלק גדול מהסכום יוקצה למשרד החינוך - 800 מיליון שקל עבור סייעת שנייה, צמצום מספר תלמידים בכיתה ומתמטיקה, ו-880 מיליון שקל עבור קייטנות הקיץ ולמידה משמעותית. התקציב אמור לעלות לקריאה ראשונה בממשלה ב-2 בספטמבר.

 

לצפייה בטבלה המפרטת את חלוקת הכספים הקואליציוניים - לחץ כאן

 

שר החינוך של כולם?

 

על פי ההסכמים, תחום היהדות והדת יזכה לתקצוב רב בשנתיים הקרובות. ב-2016 יוקצו 525 מיליון שקל להגדלת תמיכת המדינה במוסדות תורניים. עוד סוכם כי תוכנית בתי הספר של החופש הגדול במגזר החרדי (על אף שמדובר בבתי ספר שאינם ציבוריים) תמומן ב-100 מיליון שקל (50 מיליון השנה ו-50 מיליון בשנה הבאה). תקנות החינוך הממלכתי דתי יגדלו ב-107.6 מיליון שקל השנה ו-113.2 מיליון שקל בשנה הבאה. שיעורי תורה במשרד החינוך יזכו לחינוך של 32 מיליון שקל שיפרסו על פני השנתיים, נושא התרבות היהודית, יזכה לתקצוב של 42 מיליון שקל השנה ו-50.8 מיליון שקל בשנה הבאה, מוסדות תורנים יזכו ל-31.1 מיליון שקל ו-37.5 מיליון שקל השנה ובשנה הבאה, תגבור לימודי היהדות יגדל ב-7.5 מיליון שקל, תוכניות לנוער בסיכון ציוני דתי יגדלו ב-9.5 מיליון שקל.

 

יוקצו 525 מיליון שקל יוקצו להגדלת תמיכת המדינה במוסדות תורניים יוקצו 525 מיליון שקל יוקצו להגדלת תמיכת המדינה במוסדות תורניים צילום: חיים צח

 

גם תקציבי המשרד לשירותי דת צפויים לגדול דרך הקצאת מיליון שקל להנצחת רבנים, 4 מיליון שקל בתמיכה בייעוץ בתחום הפוריות על פי ההלכה, 11.6 מיליון שקל לפעולות מנהלת זהות יהודית וכו'. ישיבות ההסדר יזכו לתוספת של 34 מיליון שקל דרך תקציב הביטחון. גם אופיו של המשרד לשוויון חברתי מתחיל לקבל צורה, המשרד יזכה לתוספות של 9 מיליון שקל בסך הכל למיזם לטיפול בנוער דתי מנותק על רקע אידיאולוגי או דתי, מיזמים בפריפריה עם תנועות הנוער הדתיות ומיזמים לחיזוק צעירים עולי אתיופיה בני הציונות הדתית. גם מכוני המחקר התורניים ואוניברסיטת אריאל יזכו לתוספות של 2 ו-24 מיליון שקל.

 

עוד עולה מהסיכומים כי משרד המשפטים יקבל תוספת של מיליון שקל לתמיכה בארגונים הפועלים להנחלת המשפט העברי, ומשרד הפנים יקבל תוספת של 4 מיליון שקל לוועד מקומי חברון ו-2 מיליון שקל למועצות יהודה ושומרון ל"שמירת אדמות מדינה".

 

סכומים אלה מצטרפים להסכמים שכבר נעשו בליל אישור התקציב ועומדים על 2.3 מיליארד שקל שיילכו לטבות הגדלת קצבאות הקשישים, הגדלת שכר חיילי החובה, דמי אבטלה לעצמאים, דיור ציבורי ומע"מ 0 על תחבורה ציבורית, חשמל ומים לאור התעקשותו של דרעי. אז סוכם גם כי קצבאות הילדים שדרשו המפלגות החרדיות בהסכמים הקואליציוניים ידחו ל-2017 וינתנו דרך חסכון עד לגיל 18. בסופו של דבר יעמדו ההסכמים הקואליציוניים על כ-8 מיליארד שקל למשלמי המסים.

 

למעשה זו הפעם הראשונה בה מופיעים ההסכמים הקואליציוניים במסמך נפרד המפרט את אופן הקצאת הכספים ודרך אילו סעיפים ינתנו. בעקבות הנוהל החדש שהוציאו לפני מספר חודשים הממונה על התקציבים, אמיר לוי, והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, ההסכמים יאושרו בממשלה ויוקצו לסעיפי המשרדים הרלוונטיים כך שלמפלגות שדרשו אותן לא תהיה השפעה על הקצאת הכספים אם אינן עומדות בראש המשרד. בשנים הקודמות לא רוכזו ההסכמים ולא עברו החלטת ממשלה, בפועל חלקם הגיעו רק במהלך השנה דרך שינוי התקציב ובצורה לא שקופה. כעת יכנסו ההסכמים לבסיס התקציב של הסעיפים הרלוונטיים כך שהתוספות הן למעשה קבועות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x