$
בארץ

מועצת גדולי התורה אישרה את מינוי יעקב ליצמן לשר הבריאות

בעקבות פסיקת בג"ץ חוייבו הרבנים להחליט אם לאפשר לסגן שר הבריאות להתמנות לשר או להתפטר; במקביל רה"מ נתניהו החליט למנות את אקוניס לתפקיד שר המדע, החלל והטכנולגיה במקומו של דני דנון שיכהן כשגריר באו"ם

מיקי פלד ואורי תובל 13:5927.08.15

מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל אישרה את מינויו של יעקב ליצמן לתפקיד שר הבריאות, במקום תואר סגן השר בו מחזיק ליצמן. במקביל החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו למנות את אקוניס לתפקיד שר המדע, החלל והטכנולגיה במקומו של דני דנון שיכהן כשגריר ישראל באו"ם.

 

החלטת מועצת גדולי התורה היא בעקבות החלטת בג"ץ לפני 4 ימים בו קיבל את עתירת סיעת יש עתיד בנושא. שופטי בג"ץ קבעו כי אין לאפשר הסדר בו סגן שר במשרד ממשלתי מתפקד בפועל כשר לכל דבר וכי על ליצמן להתמנות לשר בתוך 60 יום או להתפטר.

 

באופן מסורתי מסרבים הפוליטיקאים של יהדות התורה להתמנות לתפקיד שר אך אין מניעה מפורשת של המנהיגים הרוחניים של שתי הסיעות במפלגה – הפלג החסידי של אגודת ישראל והפלג הליטאי של דגל התורה בראשו עומד ח"כ משה גפני.

  

מימין: משה גפני. משמאל: יעקב ליצמן מימין: משה גפני. משמאל: יעקב ליצמן צילום: עטא עוויסאת

 

מכיוון שלדגל התורה מועצת גדולי תורה משל עצמה אז ההחלטה היום לא תהיה תקפה לפוליטיקאי מהזרם הליטאי שיעמוד בעתיד במצב דומה ומנהיגיו הרוחניים יצטרכו לקבל את ההחלטה מחדש. עם זאת, סביר להניח כי אם וכאשר יהיה מצב

כזה אז מועצת גדולי התורה של דגל התורה תקבל החלטה דומה לזו של מועצת גדולי התורה של הזרם החסידי.

 

השופט אליקים רובינשטיין כתב כי כבר בעתירה קודמת בנושא המינוי של ליצמן לסגן שר, אז עתרה ההסתדרות הרפואית לבג"ץ, "סוכמו תולדות הנושא הקשור בהשתתפות יהדות התורה בממשלה, לרבות כהונת שר בעבר מטעם אגודת ישראל והודעה מפורשת בבג"ץ כי 'מועצת גדולי התורה לא קיבלה בעבר ובהווה החלטה האוסרת על מי מחברי אגודת ישראל לכהן כשר בממשלה'".

 

השינוי בתוארו של ליצמן לא ישנה את הפעילות שלו במשרד הבריאות, שכן גם כיום ליצמן הוא זה שקובע את מדיניות המשרד ופועל ההלכה למעשה כשר לכל דבר, למרות שהשר באופן רשמי הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

אתמול אמר שר הכלכלה אריה דרעי במפגש עם תא כתבי הכנסת, כי למרות שמקומו של ליצמן ליד שולחן הממשלה אמור לבוא על חשבון מכסת השרים של הליכוד, הסכימו השותפות הקואליציוניות שמינויו של ליצמן יגדיל את הממשלה - ונתניהו יוכל למנות שר חדש לממשלה במקומו של השר דנון.

 

אקוניס שר המדע והחלל

 

מוקדם יותר הבוקר אישרה כאמור הממשלה בהצבעה טלפונית את מינויו של דנון לשגריר באו"ם. נתניהו החליט שאת מקומו כשר המדע, הטכנולוגיה והחלל יתפוס אופיר אקוניס, המכהן כיום כשר בלי תיק והאחראי על חוק רשות השידור וכץהרשות השנייה. אקוניס אמור היה להתחלף במלאות שנה להשבעת הממשלה עם יו"ר הקואליציה צחי הנגבי אולם נראה שעתה ימשיך לכהן כשר. בקרוב יוכל נתניהו למנות שר נוסף ממפלגתו, כשהמועמדים הם הנגבי ובני בגין.

 

מינויו של אקוניס יובא לאישור הממשלה ביום שני ולאישור הכנסת ביום רביעי. הוא ימשיך לטפל ברשויות התקשורת שבאחריותו. "אני מודה לראש הממשלה על האמון", אמר אקוניס. "אני גאה לעמוד בראש משרד שמהווה את קטר הצמיחה של התעשייה בישראל. ההישגים המדהימים ופורצי הדרך של ישראל בתחום המדע והטכנולוגיה הפכו לשם דבר בעולם והאתגר שעומד לפתחי הוא להמשיך לקדם ולעודד את החדשנות הטכנולוגית בישראל ולמנוע בריחת מוחות לחו"ל".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x