$
בארץ

המפכ"ל המיועד: מתווך שאימן בגיאורגיה ושאבטח במונקו

חמוש ביחצן ומשרד עוה"ד, גל הירש מתכונן לתפקידו החדש. בשנים שעברו מאז פרש מצה"ל, חברת דיפנסיב שילד שהקים אימנה גדודי חי"ר בגיאורגיה והתעניינה ברכישת סונול. גורמים בתעשיות הביטחוניות מודים שאין להם מושג מה החברה עושה

הדס גליקו 08:1327.08.15

אימון גדודי חי"ר בגיאורגיה, פרויקט אבטחה בנסיכות מונקו האירופית, השקעה בתחנות דלק, תיווך בעסקאות, ייעוץ אסטרטגי ומתן שירותים מקצועיים וטכניים לכולם פחות או יותר - מאז פרש גל הירש מצה"ל לפני תשע שנים הוא מנסה לשלוח ידיים לכל תחום שהמוניטין הצבאי שלו מאפשר. לא תמיד זה מצליח לו.

 

הירש פועל באמצעות חברת דיפנסיב שילד, שהוקמה ב־2008. הוא מכהן כיו"ר החברה ומנכ"לה הוא דרור שכנאי.

הירש מחזיק בשליש ממניות החברה באמצעות חברה פרטית בבעלותו, וביתר המניות מחזיק שכנאי.

 

אחד מהדירקטורים בחברה - יניב אדם, ששימש כסגנו של הירש בעת שהיה מפקד שלדג - הוא נכדו של יקותיאל אדם, נצר לשושלת קווקזית ידועה שקשריה במדינה סייעו לפתיחתן של דלתות רבות עבור דיפנסיב שילד, שהחלה לפעול באמצעות אימון של חיל רגלים בגיאורגיה.

  

כנס חירום של קציני משטרה נגד מינוי גל הירש למפכ"ל כנס חירום של קציני משטרה נגד מינוי גל הירש למפכ"ל צילום: שאול גולן

 

במשך שמונה חודשים שימשה חברת CST, המצויה בבעלותו של אריה זיו, כקבלן המשנה של הירש להקמת יחידות צבא חדשות בגיאורגיה, ובראשן הקמת יחידת חילוץ ברוח 669. שיתוף הפעולה הישראלי־גיאורגי נקטע באוגוסט 2008, עם פרוץ המלחמה בין גיאורגיה לרוסיה.

 

כמו כן, לדיפנסיב שילד יש כמה חברות־בנות הפועלות בתחומי ההנדסה, ההדרכה והסימולציה. נוסף על כך, החברה מספקת שירותים מקצועיים וטכניים לתאגידי אנרגיה, לוגיסטיקה, תקשורת וקמעונאות בינלאומיים. המטה שלה ממוקם בהרצליה, ונוסף על כך לחברה יש משרדים באירופה, אוסטרליה ואמריקה הלטינית.

 

גורמים בתעשייה הביטחונית המכירים את פעילותה של החברה מציינים כי היא עובדת עם חברות תעשייתיות בארץ. חברות ענק בסדר גודל מקומי, כמו רפאל והתעשייה האווירית, שוכרות את שירותי דיפנסיב שילד במקרים מסוימים, משום שהם זולים מהעסקת עובדי החברות עצמן בתחומים כמו אפיון מעבדות קרב.

 

בחו"ל החברה שולחת זרועות לעיסוקים נוספים כמו השקעה בתחנות דלק.

  

גל הירש אתמול גל הירש אתמול צילום: יריב כץ

 

גם בארץ היא בחנה אפשרות כזו, ב־2013, כשניהלה מגעים שלא הבשילו לרכישת סונול מידיו של דוד עזריאלי.

במהלך השנים האלה טווה הירש רשת של קשרים. ראש העיר של מונקו ובכיר במשטרת הנסיכות האירופית ביקרו בארץ כאורחים של החברה, שמעורבת בפרויקט אבטחה שם.

 

בנוסף, הירש עסק גם בתיווך בשנים האלו. או לפחות טען שהוא עשה זאת. הוא אף הגיש תביעה נגד טבע בטענה שהיא לא שילמה לו דמי תיווך בגובה 19 מיליון שקל.

 

כמו כן, שמה של דיפנסיב שילד הוזכר גם בין שמותיהן של החברות המתעניינת ברכישתה של התעשייה הצבאית (תע"ש) מידי המדינה.

 

גורמים בתעשיות הביטחוניות בישראל מתקשים לומר מה בדיוק עושה החברה של הירש כיום, או בכלל. גורם ששוחח עם "כלכליסט" אמר: "אני לא יודע איפה החברה עומדת היום. היא עברה כל מיני תהפוכות. דיפנסיב שילד היא בעצם חנות מכולת קטנה. כל מה שתבקש ממנה - היא תמצא את קבלן המשנה שצריך לחבור אליו".

 

אך עם כל חוסר הבהירות הזו, כל הגורמים תמימי דעים כי תפקיד המפכ"ל יוכל לסייע לו בהמשך.

 

ובינתיים "הוא יוכל להפקיד את ההחזקות שלו בחברה בנאמנות ל־4‑5 שנים, בזמן שיכהן כמפכ"ל, ולחזור לעסקים אחר כך. תקופת כהונתו כמנכ"ל תוכל לשפר את מעמדו העסקי".

 

גל הירש מסר בתגובה כי עורכי דינו נערכים "לכל הנדרש כדי להכינו לעמוד מול וועדת טירקל". משרד עורכי הדין שמייצג אותו "מכין את כל הדרוש מבחינת משפטית להתנתקותו מעסקיו הפרטיים ומעברו לשירות הציבורי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x