$
בארץ

בעקבות הסכמה עם ארגוני העצמאים: חוק פנסיה חובה לעצמאים יובא לוועדת השרים לחקיקה

על פי ההצעה, החל ב-2017 יחויבו העצמאים להפריש כספים לקרן פנסיה. שיעור ההפרשה ינוע בין 2% מההכנסות ל-10% מההכנסות, לפי גובה ההכנסה

אורי תובל 14:0325.08.15

הסכמה בין יו"ר ועדת הרפורמות, ח"כ אלי כהן מכולנו, לארגוני העצמאים, סוללת את הדרך לחוק פנסיה חובה לעצמאים. על פי ההצעה, החל ב-2017 יחויבו העצמאים להפריש כספים לקרן פנסיה וזאת על ההכנסה שבין מחצית השכר הממוצע ועד לשכר הממוצע. שיעור ההפרשה ינוע בין 2% מההכנסות ל-10% מההכנסות, לפי גובה ההכנסה. כך, עצמאי שהכנסתו החודשית היא השכר הממוצע ומעלה, 9,500 שקל, יפקיד 950 שקל מדי חודש – מה שיעניק לו קצבה של כ-3,700 שקל לעת פרישה.

ח"כ אלי כהן ממפלגת כולנו ח"כ אלי כהן ממפלגת כולנו

 

על פי חוק פנסיה חובה מ-2007, המעסיקים מחויבים להסדיר פנסיה לכל עובדיהם, אולם החובה לא חלה על עצמאים. לפי הערכות, כמחצית מהעובדים העצמאים אינם חוסכים לפנסיה, ואינם מבטיחים את עתידם לאחר סיום תקופת התעסוקה.

הצעת החוק שהגיש כהן וצפויה לעלות לוועדת השרים לחקיקה בישיבתה הראשונה בפתיחת המושב הקרוב, היא תוצאה של מתווה שגיבש בשיתוף עם ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים – לה"ב בראשות אהוד רצאבי, ולשכת יועצי מס בראשות ירון גינדי. לפי המתווה, בשנתיים הראשונות לפתיחת העסק לא תחול חובת ההפקדה, כדי להקל על הקמתו.

 

שכירים מפרישים מינימום של 5.5% משכרם בחודש, כשהמעסיק מוסיף 12% בחודש – 6% לתגמולים ו-6% לפיצויים. אולם העצמאי צריך להפריש לבדו חיסכון שיספיק כדי להחזיק אותו בעתיד. לפי נתונים שמסר כהן, עצמאי שהכנסתו ברוטו 9,260 שקל ונהנה מהכנסה נטו של 7,500 שקל, יפריש בנוסף 10% מהכנסתו ברוטו, 926 שקל בחודש. אם יעשה זאת במשך 37 שנים, ייהנה מפנסיה של 3,732 שקל בחודש. כמו כן, תינתן לו הטבת מס על הפנסיה בגובה של 311 שקל. גובה ההפרשה נע ברציפות מ-2% ל-10%, כך שעבור הכנסה ברוטו של 7,130 שקל בחודש יפריש העצמאי כ-7% מהכנסתו, 500 שקל בחודש, שיקנו לו לעת פרישה קצבה של 1,929 שקל בחודש. מי שמשתכר 5,130 שקל בחודש יפריש 100 שקלים בחודש, שיספיקו לקצבה של 224 שקלים בחודש בעתיד.

 

"חובתנו לדאוג לעצמאים, שלא נכללים בחוק הפנסיה חובה ולכן נותרו ללא מקורות הכנסה שיעמדו לרשותם בעת פרישתם מהעבודה", אמר כהן החתום גם על חוק דמי אבטלה לעצמאים שנכלל בסופו של דבר בחוק התקציב. "החוק הנוכחי ייתן לעצמאים רשת ביטחון סוציאלית כשאינם יכולים לעבוד".

 

נשיא להב אהוד רצאבי הוסיף כי "מדובר באבן דרך משמעותית בהסדרת התנאים הסוציאליים של העצמאים. אמנם נושא הפנסיה לעצמאים מורכב מאוד אך הגיע העת להרים את הכפפה ואני מאמין כי יילקחו בחשבון כל המשמעויות כדי לחזק את ציבור העצמאים". גינדי, נשיא לשכת יועצי המס שחבריה מייצגים את העצמאים מול רשויות המס ובכנסת אמר כי "אנו מברכים על היוזמה החשובה של ח"כ כהן, שהסכים לשינויים שהצענו כמו האפשרות למשוך סכום הוני פטור ממס בעת סגירת העסק או יציאה לפנסיה. לטעמנו יש מקום לשינויים נוספים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x