$
בארץ

מוד'יס על ישראל: "הקואליציה השברירית תתקשה לשרוד אם ההאטה במשק תימשך"

בחברת דירוג האשראי אומרים כי היות ותקרת ההוצאה כבר נקבעה והריבית אפסית, הצעדים של הצוות שהקים כחלון כדי לעודד צמיחה לא יניבו הצלחה, לפחות לא בחודשים הקרובים

עמרי מילמן 10:5524.08.15

אם ההאטה בצמיחה בישראל תימשך, היא תסכן את יעדי הגירעון שקבעה הממשלה ויכולתה לאשר את התקציב בממשלה עלולה להיפגע, מה שיוביל לבחירות נוספות. כך מעריכים כלכלני חברת דירוג האשראי מוד'יס.

  

הקושי בהשגת פשרה סביב התקציב וההסכמים הקואליציוניים וההאטה בצמיחה עליה דווח בשבוע שעבר ולפיה המשק צמח ברבעון השני ב-0.3% בלבד, הם רק חלק מהאתגרים הכלכליים שצופים במוד'יס כי שיקשו על יכולתה של הממשלה לשרוד.

 

עוד אומרים במוד'יס, כי היות ותקרת ההוצאה כבר נקבעה והריבית אפסית, הצעדים של הצוות שהקים שר האוצר משה כחלון במטרה לעודד צמיחה לא יניבו הצלחה, לפחות לא בחודשים הקרובים בהם התקציב עוד לא מאושר. עם זאת, חולשת השקל די יציבה מה שאמור לסייע לענף היצוא.

 

מימין: בנימין נתניהו, משה כחלון וגלעד ארדן מימין: בנימין נתניהו, משה כחלון וגלעד ארדן צילום: אוהד צויגנברג

 

אחת הסיבות להאטה ברבעון הקודם הייתה הירידה בהוצאות צרכנים, ובמוד'יס מציינים כי סביר להניח שהדבר קשור בציפיות הצרכנים לשינויים במיסוי על רכישות ביתיות יותר מאשר לירידה באמון הצרכנים.

 

במוד'יס מציינים עוד כי העבודה שהנתוני האטה אינם מתיישבים עם אינדיקטורים אחרים כמו למשל שיעורי האבטלה הנמוכים, מעידה על כך שייתכן ובהמשך יועדכנו ההערכות כלפי מעלה בעדכון הבא. אך בכל זאת, על פי נתון זה צפויה הצמיחה ב-2015 לעמוד על 2.6%, מה שמעלה תהיות לגבי תחזית האוצר (ותחזיתה של מוד'יס) לגבי צמיחה שנתית של מעל 3% השנה ובשנה הבאה, עליהן מתבסס התקציב. בנוסף, הערכות בנק ישראל לגבי הציפיות לאינפלציה שמעידות על המשך החלשות המשק בחצי השנה השנייה של השנה ולאור הכלכלה העולמית, צופים במוד'יס כי הקואליציה הנוכחית תתמודד עם אתגרים כלכליים משמעותיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x