$
בארץ

בג"ץ: להפסיק כהונת ליצמן בתוך 60 יום - ולמנות שר בריאות

שופטי העליון קיבלו את עתירת יש עתיד: "נשגב מבינתנו מדוע לא עשה ליצמן מעשה וגאל את העתירה המביכה מהצורך בהכרעה, וזאת על ידי הצטרפות לממשלה"

שאול אמסטרדמסקי 18:3123.08.15
בג״ץ קיבל היום את עתירה של מפלגת יש עתיד וקבע כי סגן שר הבריאות ויו״ר יהדות התורה יעקב ליצמן יחדל תוך חודשיים מלכהן כסגן שר הבריאות במתווה המיוחד שקבעו הוא וראש הממשלה, שהופך אותו לסגן שר במעמד שר. תחת זאת, קבע בג״ץ כי ליצמן יוכל להתמנות לשר בריאות מן המניין, או לחילופין להישאר סגן שר רגיל, ללא סמכויות מיוחדות כפי שהוא מחזיק בהן היום.

 

שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין כתב בפסק הדין כי "נשגב מבינתנו מדוע לא עשה הרב ליצמן עתה מעשה וגאל את העתירה המביכה מן הצורך בהכרעה, וזאת על ידי הצטרפות לממשלה כשר ובא לבריאות העם גואל".

 

 

 

אליקים רובינשטיין אליקים רובינשטיין צילום: עמית שאבי

 

חברי הכנסת של יהדות התורה נוטים באופן מסורתי שלא להצטרף לממשלה בתפקיד שרים, מטעמים שונים. עם זאת, השופט רובינשטיין מציין במפורש פעמיים לאורך פסק הדין כי אין לכך שום בסיס.

 

לפי רובינשטיין, בעתירה דומה בקדנציה הקודמת של ליצמן כסגן שר בריאות "סוכמו תולדות הנושא הקשור בהשתתפות יהדות התורה בממשלה, לרבות כהונת שר בעבר מטעם אגודת ישראל והודעה מפורשת בבג"ץ כי 'מועצת גדולי התורה לא קיבלה בעבר ובהווה החלטה האוסרת על מי מחברי אגודת ישראל לכהן כשר בממשלה'". לכן, לדעתו של רובינשטיין, אין שום מניעה לכך שליצמן יצטרף לממשלה כשר לכל דבר.

 

עוד כתבו שופטי בג״ץ בפסק הדין כי המתווה המיוחד שהציגו מאז הגשת העתירה ראש הממשלה בנימין נתניהו יחד עם ליצמן עצמו באישור היועץ המשפטי לממשלה דינו להתבטל, משום שהוא מקבע את מעמדו של ליצמן כסגן שר במעמד שר, על אף שמדובר במעמד בלתי חוקי. עוד כתבו השופטים כי המתווה כולו נועד אך ורק בשביל להתמודד עם העתירה לבג״ץ, ולא בניסיון לתקן באמת את סדרי עבודת הממשלה.

 

"עינינו הרואות", כתבו השופטים בפסק הדין, "כי ראש הממשלה יפעל בנסיבות כמי שכפאו מתוה. משוכנעים אנו כי החיים חזקים מכך משני הכיוונים, ואין צורך בתשתית אמפירית הנבחנת לאורך זמן, אלא די להביט אל התמונה האוביקטיבית: ראש ממשלה עסוק עד אין קץ, אל מול סגן שר שיהיה 'בעל הבית' האמיתי במשרד הבריאות".

 

מלבד רובינשטיין, תמכו בפסק הדין גם השופטים סלים ג׳ובראן, חנן מלצר, וניל הנדל. נשיאת בית המשפט מרים נאור סברה כי ההחלטה צריכה להיות שונה במקצת, אבל לא באופן עקרוני.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x