שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

רבעון רע לחברת החשמל: עברה להפסד של 838 מיליון שקל

לעומת רווח נקי של כ-52 מיליון שקל ברבעון הראשון והפסד של 847 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד; בתקופת הדו"ח הוציאה החברה לגמלאות כ-440 עובדים ותיקים, מה שגרר הוצאה של כ-544 מיליון שקל; ההכנסות ירדו ל-4.9 מיליארד שקל

ליאור גוטמן 20:0119.08.15

חברת החשמל מסכמת באופן עגום את הרבעון השני של 2015: דו"חות החברה, שהתפרסמו לפני שעה קלה, מעלים שמונופול הייצור הממשלתי סיים את הרבעון השני של 2015 בהפסד של 838 מיליון שקל. זאת לעומת הפסד של 847 מיליון שקל ברבעון השני של 2014. מדובר בבשורות לא טובות לחברת החשמל, זאת לאחר שאת הרבעון הראשון של השנה היא סיימה ברווח נקי של כ-52 מיליון שקל, כאשר את 2014 סיימה החברה ברווח נקי ראשון מזה חמש שנים - שהסתכם בכ-151 מיליון שקל.

 

סך ההכנסות החברה לתקופת הדו"ח היו 4.9 מיליארד שקל, לעומת 5.4 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד, ירידה של 9%. בחברת החשמל מייחסים את הצניחה בהכנסות לירידת תעריף החשמל (כ-11% בפברואר האחרון) וכניסת יצרני חשמל פרטיים. לפי חברת החשמל, ברבעון השני היא שילמה עבור רכש חשמל כ-606 מיליון שקל, זאת לעומת כ-450 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

 

440 עובדים יצאו לפנסיה

 

בתקופת הדו"ח הוציאה החברה לגמלאות כ-440 עובדים וותיקים, מה שגרר הוצאה חד פעמית של כ-544 מיליון שקל, זאת לעומת 3 מיליון שקל בלבד בתקופה המקבילה אשתקד. החברה רשמה הפסד תפעולי ברבעון השני של 227 מיליון שקל, זאת לעומת רווח תפעולי של 820 מיליון שקל ברבעון השני של 2014.

 

חברת החשמל חברת החשמל צילום: אלעד גרשגורן

 

נקודות אור יחסיות בדו"ח הן שהוצאות המימון של החברה קטנו והסתכמו בכ-537 מיליון, זאת לעומת כ-922 מיליון שקל ברבעון המקביל בשנה שעברה. סך התחייבויות החברה קטן אף הוא בכ-840 מיליון שקל, ונכון לסוף יוני הוא הסתכם בכ-67 מיליון שקל, מתוכם כ-46 מיליון שקל חוב פיננסי (בנקים ומוסדיים). ההון העצמי של החברה לסוף יוני 2015 הסתכם בכ-16 מיליארד שקל וסך המאזן לאותו יום הסתכם בכ-86 מיליארד שקל.

 

הפחם זול מהגז, ולכן פופולרי

 

חברת החשמל ממשיכה להשתמש בפחם כמקור האנרגיה העיקרי שלה: לפי דו"חות החברה, ברבעון השני של השנה אחוז השימוש בפחם הגיע לכ-60% (ירידה של כ-1% לעומת 2014), כאשר חלקו של הגז הגיע לכ-38% (37% ב-2014), והשאר סולר ומעט מאוד מזוט. הסיבה העיקרית היא צניחה של מחירי הפחם שהם זולים יותר ממחיר הגז. יצוין שמחיר הגז של חברת החשמל הוא אחד הגבוהים במשק, וזאת בשל החוזה העקום שלה שנחתם באמצע 2012 שכלל לא רק מחיר בסיס גבוה יחסית (5.04 דולר ליחידת אנרגיה), אלא גם הצמדה למדד המחירים האמריקאי והתייקרות אוטומטית של אחוז בכל אחת משמונה שנות הראשונות של החוזה.

 

יו"ר החברה יפתח רון טל יו"ר החברה יפתח רון טל צילום: עמית שעל

 

יו"ר הדירקטוריון, אלוף (במיל') יפתח רון-טל אמר: "אנו עומדים בפני תקופה מאתגרת של שינויים משמעותיים במשק האנרגיה, אשר לא יפסחו על חברת חשמל וחייבים להוביל להשלמת רפורמה במשק החשמל ובחברת החשמל. מהפכת הגז הטבעי וכניסת היצרנים הפרטיים מייצרת מציאות חדשה ומורכבת, חברת החשמל פועלת בסביבה דינמית של שינויים היסטוריים כשלנגד עיניה אחריות לאומית להמשיך ולספק חשמל אמין, זול ונקי לאזרחי ישראל ולתרום ליציבות המשק, צמיחתו והורדת יוקר המחייה".

 

מנכ"ל חברת החשמל הנכנס עופר בלוך הוסיף ש"דו"ח זה הושפע בעיקר מעלות חד פעמית בגין מבצע הפרישה המוקדמת אשר הינו חלק מתהליך ההתייעלות שהחברה מובילה, ואשר יביא לחיסכון משמעותי בעתיד. הורדת התעריף, לצד עיכוב מתמשך בעדכון בסיס תעריף החשמל למקטע ההולכה והחלוקה, פוגע בתוצאות החברה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x