$
בארץ

לא יהיה חופש הצבעה על מתווה הגז בכולנו – ככל הנראה תצביע בעד המתווה

בעוד ראש הממשלה מתכנן להביא את מתווה הגז להצבעת אמון בכנסת, מבהיר ח"כ רועי פולקמן כי הסיעה תצביע באופן אחיד בעד או נגד, בהתאם להחלטה משותפת. גורמים בכולנו אמרו אתמול ל"כלכליסט" שברגע האמת המפלגה לא תטרפד את המתווה

אורי תובל 07:2019.08.15
יום לאחר שבכירים בליכוד הביעו תרעומת על כוונת כולנו לאפשר חופש הצבעה לחבריה אם מתווה הגז יובא לכנסת, מבהיר יו"ר הסיעה רועי פולקמן כי "אנחנו חתומים על הסכם שאנחנו מחויבים להצביע עם הממשלה, כולנו היא שותפה נאמנה בקואליציה ולכללי העבודה". בשיחה עם "כלכליסט" פולקמן גם הבהיר כי לא יהיה חופש הצבעה מלא: "חברי הסיעה יצביעו באופן אחיד בהתאם להחלטה סיעתית שתתקבל לפני ההצבעה. לא יהיה מצב שכל אחד יעשה מה שהוא רוצה".

לפי פולקמן, כולנו שומרת לעצמה את הזכות להצביע נגד המתווה אך מבהיר כי "אנחנו חתומים על משמעת קואליציונית, ואם לא נקיים אותה – יש לכך השלכות כבדות משקל. נצטרך להחליט אם הפערים בנוגע למתווה מספיק גדולים כדי להצדיק פיצוץ ברמה הקואליציונית. יש נורמות, וגם אני לא רוצה שח"כים מהליכוד פתאום יצביעו נגד רפורמת הקורנפלקס".

 

משה כחלון משה כחלון צילום: אלכס קולומויסקי

 

ראש התנועה שר האוצר משה כחלון והשר להגנת הסביבה אבי גבאי שמוביל את נושא הגז מטעם המפלגה בממשלה, אמרו בהזדמנויות שונות שלחברי המפלגה יינתן חופש הצבעה. ההצהרה נועדה בין השאר להרחיק את כחלון מכל טענה שהשפיע על המתווה, בעוד הוא נתון לניגוד עניינים שמונע ממנו לעסוק בגז או להשתתף בהצבעות הקשורות לנושא.

 

האם נתניהו יעקוף את הכנסת?

 

בסביבת ראש הממשלה זעמו על ההחלטה, בטענה שכולנו מחויבים למשמעת קואליציונית. לפי הערכות, שלושה עד חמישה משמונת חברי הכנסת של כולנו שישתתפו בהצבעה, מתלבטים לגבי תמיכתם במתווה. כדי לכפות על כולנו להצביע עם הממשלה, שוקל נתניהו להביא את המתווה להצבעת אמון בכנסת ב-2 בספטמבר, היום בו מתכנסת המליאה כדי להצביע על התקציב בקריאה ראשונה. עם זאת, גורמים בקואליציה הבהירו שעדיין לא בטוח שהמתווה יובא בתאריך הזה, אם בכלל. נתניהו בוחן במקביל גם ערוצים עוקפי כנסת, כמו להמתין לממונה הבא על ההגבלים העסקיים שיאשר בעצמו את המתווה – בלי הצבעה בכנסת ובלי חתימה של שר הכלכלה אריה דרעי על סעיף 52 שעוקף את החלטתו של הממונה הנוכחי, דיוויד גילה, לא לאשר את המתווה.

 

אם נתניהו יקבל את התמיכה המלאה של כולנו ואת תמיכתם של חמישה מתוך ששת הח"כים של ישראל ביתנו (ללא אורלי לוי-אבקסיס שנוטה להתנגד למתווה), הוא ישיג רוב של 63 נגד 54. אם אחת הסיעות בשלמותה, או חמישה ח"כים משתיהן יחד, יתנגדו למתווה – הוא מאבד את הרוב.

 

מספר גורמים בכולנו אמרו אתמול (ג') ל"כלכליסט" שברגע האמת המפלגה לא תטרפד את המתווה. הם הזכירו כי הסיעה כבר התכוונה לתמוך פה אחד במתווה המקורי כשהגיע להצבעה בכנסת על נטילת הסמכויות מהשר דרעי.

 

פולקמן מחזק את הנטייה הזאת כשאמר ש“אנחנו לא מתים על המתווה, אבל הוא לא קטסטרופה. יש לנו סייגים בשוליים, כמו הסנקציות שיוטלו על החברות אם הן לא עומדות במתווה, וייתכן שעוד יהיו תיקונים. צריך לבדוק אם דרישות נוספות, אפילו בהורדת המחיר, מצדיקות את פירוק הקואליציה".

 

דבריו של פולקמן מבהירים את ההבדלים הגדולים בתוך הסיעה בנוגע למתווה. רק ביום ראשון היה גבאי השר היחיד שהתנגד למתווה בממשלה, כשהוא תוקף אותו בחריפות בטענה שיש בו פשרה על הביטחון האנרגטי של ישראל. קשה להאמין שגבאי היה נוקט בקו כה חריף מבלי להיות מתואם עם כחלון, אולם אף אחד מחברי הסיעה לא הצטרף פומבית לעמדתו, גם לא רחל עזריה שאמרה לפני כן שתתקשה לתמוך במתווה. מנגד, בסיעה יש כמה ח"כים ובהם מייקל אורן, אלי אללוף ואלי כהן, שסבורים שיש לקדם את המתווה. נראה כי בתום הניסיון של כחלון לאזן בין רצונו לשמור על הקואליציה, לצורך הציבורי שלו להצטייר כמי שנלחם במונופולים והכורח שלו להתרחק מכל העניין – כולנו תצביע בעד המתווה.

 

 

 

מצב כזה משאיר את הבמה לאביגדור ליברמן. ללא תמיכת ישראל ביתנו - אין לנתניהו רוב בכנסת. ליברמן אמנם אמר שיתמוך במתווה, אך הותיר לעצמו מרחב תמרון ובזמן האחרון תקף בחריפות את נתניהו. ליברמן נמצא בחו"ל בימים אלה ואי אפשר היה להשיג את התייחסותו לסוגיה.

 

ההצבעה בכנסת שכבר קירבה את הקואליציה למשבר, היא חסרת משמעות מעשית. מטרתה הצהרתית-טקסית, כדי להשיג תמיכה שתשכנע את שר הכלכלה אריה דרעי לחתום על סעיף 52 ולהכניס את המתווה לתוקף. דרעי יכול לחתום על הסעיף כבר עכשיו, אך דרש את אישור הכנסת וזאת כדי לשקול לחתום, תוך שהוא יוצא במסרים עמומים לגבי כוונתו לחתום גם לאחר אישור הכנסת.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x