$
בארץ

לראשונה: האוצר ביצע עסקת גידור יורו-שקל

במשרד ניצלו את שערו הנמוך של המטבע האירופי, כדי להפוך חלק קטן מהחוב הממשלתי שנקוב במט"ח - לחוב בשקלים; הערכות: "המהלך נובע מההנחה שהירידות ביורו ובדולר מיצו את עצמן"

אמנון אטד 15:1418.08.15
אגף החשבת הכללית באוצר בראשות מיכל עבאדי-בויאנג'ו נקט היום (ג') מהלך מפתיע, וביצע, לראשונה, עסקת גידור יורו-שקל, בהיקף של 60 מיליון יורו. עסקת הגידור המפתיעה באה בהמשך לארבע עסקות גידור דולר-שקל בהיקף כולל של 240 מיליון דולר שביצע אגף החשבת הכללית לפני חודשיים.

 

במסגרת עסקאות הגידור ממירה למעשה המדינה חלק מהחובות שלה הנקובים במטבע חוץ, במקרה זה במטבע האירופי המאוחד, בחובות הנקובים בשקלים. בדרך זו היא מקטינה את החשיפה שלה לשינויים עתידיים בשער החליפין של השקל, וזאת במטרה לצמצם את החשיפה של תיק החוב הממשלתי לשינויים אפשריים בשער החליפין של השקל.

 

בפועל, מה שאגף החשב הכללי באוצר עשה היום, כמו גם לפני חודשיים, הוא ניצול שערו הנמוך של היורו מול השקל (ובמקרה הקודם שערו הנמוך של הדולר) כדי להפוך חלק קטן מהחוב הממשלתי שנקוב במטבע חוץ לחוב בשקלים. זאת, ככל הנראה על סמך ההערכה שהירידות ביורו ובדולר מול השקל די מיצו את עצמן. בעת ביצוע עסקות הגידור הקודמות, כאמור מול הדולר, הסבירו באגף החשב הכללי כי תנאי השוק, ובכלל זאת שער החליפין, תמכו בביצוע עסקאות הגידור, וזאת כחלק מתכנית העבודה השנתית של האגף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x