$
בארץ

פרסום ראשון

יו"ר ועד עובדי חברת החשמל: "נתנגד לפגיעה בנו בחוק ההסדרים בכל האמצעים"

במכתב ששלח מיקו צרפתי לחברי ועדת השרים לענייני חקיקה הוא מביע חשש מהקמת רשות החשמל החדשה שעלולה לפגוע בזכויות עובדי חברת החשמל: "לא ברור איך כניסה בלתי מבוקרת של יצרני חשמל פרטיים תשפיע על העובדים"

ליאור גוטמן 19:1517.08.15
ועד עובדי חברת החשמל חושש מפגיעה בזכויות העובדים בעקבות כוונת הממשלה להקים רשות חשמל חדשה. במכתב ששלח הוועד לכלל חברי ועדת השרים לענייני חקיקה, ואשר הגיע לידי "כלכליסט", מביע יו"ר הוועד דוד (מיקו) צרפתי חשש משינויי רגולציה צפויים שיפגעו לכאורה במעמד עובדי החברה. 

 תחת הכותרת "פגיעה חמורה בזכויות עובדי חברת החשמל בחוק ההסדרים" מציין צרפתי שני שינויים עיקריים שהוכנסו בחוק ההסדרים אשר מפריעים לו. מדובר ב"הסרת הדרישה לקבלת אישור שר התשתיות לרישיונות ייצור חשמל פרטי בהיקף שיורד מ-100 מגה וואט ולרישיונות חלוקה בהיקף שיורד מ-5% מהיקף הצריכה השנתי".

 

יו"ר רשות החשמל המודחת אורית פרקש-הכהן יו"ר רשות החשמל המודחת אורית פרקש-הכהן צילום: נמרוד גליקמן

 

 לטענת צרפתי, "נכון להיום, לא קיימת תוכנית אב ברורה לרפורמה במשק החשמל ובחברת החשמל. בוואקום שנוצר בהיעדרה של תוכנית כזו, תזכיר החוק יוביל לשינוי משק החשמל מהקצה אל הקצה, ישפיע על נתח השוק שקיים לחברת החשמל מול היצרנים הפרטיים - יפגע בהכנסותיה ואיתנותה הפיננסית של החברה – והכל ללא מחשבה תחילה, ללא תכנון וללא רשת ביטחון כלשהי"

 

עוד מסביר צרפתי שיישום החוק מעלה "חשש מכניסה לא מבוקרת של יצרני חשמל פרטיים רבים באופן שיוריד אף יותר את נתח ייצור החשמל של חברת החשמל. כפי שהובהר לעיל, הכנסותיה העיקריות של החברה הן מייצור החשמל וההשפעות על ציבור העובדים נוכח הכניסה הבלתי מוגבלת של יצרנים פרטיים אם כך ברורה"

 

בכל הנוגע לרישיונות החלוקה מדגיש צרפתי שכיום חלוקה פרטית מבוצעת "רק בהסדרים ייחודיים שנוגעים בעיקרם למחלקי חשמל היסטוריים בשיעור של 6% מנתח החלוקה. תזכיר הוראות החוק מבקש לאפשר מתן רישיונות של עד 5% מהיקף הצריכה השנתי. בהיעדר תוכנית אב לקביעת שיעור החלוקה הפרטית במשק החשמל, יש חשש שתזכיר החוק יוביל לדחיקת רגליה של חברת החשמל ממקטע החלוקה באופן משמעותי, ובכך להשפיע על העובדים הרבים שמועסקים במגזר זה בפרט, ועל חברת החשמל בכלל"

 

השורה התחתונה במכתב היא ש"ארגון העובדים נדרש לזעוק במקום שבו חברת החשמל שותקת. אי אפשר לצייר תמונה שלמה של ההתפתחויות במשק החשמל בלי לתאר בד בבד עם כשליה האמורים של רשות החשמל את התנהלותו של דירקטוריון חברת החשמל – האמון על שלומה ועל ניווטה של החברה לחוף מבטחים בעת משבר, התנהלות שהתאפיינה במשך שנים באוזלת יד ובעצימת עיניים" .

 

צרפתי מוסיף ש"אין זה המקום להתייחס לכל הטענות בעניין אוזלת ידם של דירקטוריון החברה והנהלת החברה. אציין בקצרה שדירקטוריון החברה והנהלת החברה לא פעלו כראוי ולא עשו כל שבידיהם כדי למנוע מחברת חשמל להגיע למצבה הקשה".

 

לא מתנגד לרשות חדשה, רק לתוכן הנדיב

 

צרפתי מחדד שהוא אינו מתנגד להקמת רשות חשמל חדשה. "לארגון העובדים היו ויש טענות לא מעטות לגבי אופן התנהלותה של רשות החשמל, ולאחריותה למצב הפיננסי הקשה שבו נמצאת חברת החשמל ולקידום הרפורמה דה-פקטו במשק החשמל ובחברת החשמל. האמור לעיל לא בא לגרוע או לפגוע מהטענות האמורות".

 

צרפתי מבהיר ש"ארגון העובדים יתנגד לחקיקה שכזו בכל האמצעים שעומדים לרשותו. תגובה זו הוכנה כאמור בסד זמנים לחוץ. אין לראות באמור לעיל מיצוי ולו חלקי של טענותינו בעניין תזכיר החוק. ארגון העובדים שומר על זכותו לפעול ולהגיב לשינויים האמורים בהמשך", הוא מסכם

 

מארגון עובדי חברת החשמל סירבו להגיב למכתב ואמרו שהם לא מנהלים את ענייניהם דרך התקשורת

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x