$
בארץ

נתניהו בוחן אפשרות לאשר את מתווה הגז בלי הצבעה בכנסת

הממשלה צפויה לאשר היום את מתווה הגז כשברקע טוענים גורמים בקואליציה: נבחנת האפשרות לאשר את מתווה הגז מבלי להביאו לכנסת - או על ידי שר הכלכלה אריה דרעי או על ידי הממונה החדש על הגבלים עסקיים

אורי תובל וליאור גוטמן 07:0816.08.15

מתווה הגז צפוי לעבור היום ברוב גדול בהצבעה בממשלה, אולם איש המפתח לא יהיה נוכח בה: השר להגנת הסביבה אבי גבאי, שנופש בחו"ל והשאיר את הצבעתו. הימנעות או התנגדות של גבאי תצהיר שתמיכתה של כולנו במתווה אינה מובטחת, מה שיקשה על ראש הממשלה בנימין נתניהו להשיג לו רוב בכנסת. גם השר ישראל כץ ייעדר מההצבעה בשל חופשת מחלה, וזו אצבע נוספת שאת חסרונה נתניהו ירגיש.

 

גורמים בקואליציה אמרו בסוף השבוע כי נבחנת האפשרות לאשר את המתווה מבלי להביאו לכנסת — אם על ידי שר הכלכלה אריה דרעי, שישתכנע לחתום על עקיפת הממונה על הגבלים עסקיים על סמך ההצבעה בממשלה בלבד, ואם על ידי הממונה החדש שיחליף את דיויד גילה הפורש.

 

שר הכלכלה אריה דרעי שר הכלכלה אריה דרעי צילום: דוברות הכנסת

 

כרגע, דרעי הוא היחיד שיכול לאשר את המתווה. לאחר ששר האנרגיה יובל שטייניץ הציג את המתווה ביום חמישי, שב דרעי על הודעתו מהחודש שעבר שישקול להפעיל את סעיף 52 בחוק ההגבלים ולעקוף את הממונה רק אם הכנסת תאשר את המתווה.

 

אלא שבהצהרה שמסר נתניהו בתחילת מסיבת העיתונאים הודיע כי יביא את המתווה לאישור הממשלה "ומשם נתקדם", בלי להזכיר את הכנסת. אם הממונה הנכנס יאשר את המתווה — לאחר שגורמים מהרשות להגבלים עסקיים היו שותפים לגיבושו — לא יהיה צורך בחתימתו של דרעי ואפילו לא בהתייעצות עם ועדת הכלכלה, כך שהכנסת כלל לא תהיה מעורבת בתהליך.

 

דרעי הציב לנתניהו כמה דרישות כדי שיסכים להפעיל את סעיף 52, ומעיון במתווה נראה שכמעט כולן מולאו. בין הדרישות היו הלו"ז למכירת כריש ותנין, לו"ז למכירת תמר, הבטחת חוזים לרוכשת כריש ותנין וקביעת מחיר נמוך לגז. הדרישה היחידה שלא נכללה במתווה היא חיבור הגז למפעלים, אולם זו נמצאת בפרק מיוחד בחוק ההסדרים שאושר בשבוע שעבר.

 

הסיפור של סיעת כולנו והיו"ר משה כחלון מסובך יותר. גם הסיעה הזו שלחה מכתב דרישות בתגובה לטיוטת המתווה, שעליו חתומים כל חברי הסיעה למעט משה כחלון ויואב גלנט, שנבצרים משיקולי ניגוד עניינים. עיון בדרישות של כולנו מעלה הרבה חורים. הדרישה לחיבור לווייתן לחוף אמנם קיימת, אבל הדרישה להקים צינור נוסף מתמר לא קיים במתווה הסופי. נושא נוסף שהוזנח הוא הפיקוח על המחירים וקביעת מחיר אחיד. המדינה בחרה בהגבלות רכות והדרישה הזאת לא מולאה. הדרישה הבאה לשקיפות הציבור כלל אינה קיימת: כל שיחות חברות הגז עם שר האנרגיה שטייניץ, לרבות הסגירה הסופית מיום רביעי, נעשו הרחק מעיני הציבור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x