שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

פרסום ראשון

פריצת דרך במו"מ על מתווה הגז: שטייניץ והחברות הגיעו להסכמות

המתווה יובא לאישר הממשלה ביום ראשון; בעניין לווייתן נוספו שתי אבני דרך שמחייבות את חברות הגז להשקיע לפחות 50% מפיתוח המאגר; בנוסף, נובל אנרג'י ויתרה על חסימה ממשלתית להצעות חוק של הכנסת, ואולם הצהרת היציבות הרגולטורית ל-10 שנים נותרה ללא שינוי; עוד סוכם כי צרכני הגז יוכלו לבחור שלוש אפשרויות לקביעת המחיר

ליאור גוטמן 22:1212.08.15
מתווה הגז הממשלתי מתקרב לאישור: לפני שעה קלה הסתיים מרתון השיחות בין שר האנרגיה לחברות הגז, ונראה כי הושגו הבנות בכל המחלוקות.

 

 

בנושא תמחור עסקאות גז חדשות הוחלט כי הצרכנים יוכלו לבחור אחת משלוש אפשרויות: היצמדות למחיר הממוצע של עסקת גז כיום - 5.4 דולרים ליחידת אנרגיה - שייבדק מחדש בכל רבעון; הצמדה למחיר הגז הממוצע במשק, בנטרול החוזה של חברת החשמל, שעומד כיום על 5 דולרים ליחידת אנרגיה, ובמרץ צפוי לרדת ל-4.7 דולרים; והצמדה למחיר הנפט. לפי ההערכות, המחיר לצרכנים צפוי לרדת מתחת ל-5.2 דולרים ליחידת אנרגיה.

 

בעניין פיתוח לווייתן נוספו שתי אבני דרך שמחייבות את חברות הגז להשקיע לפחות 50% מפיתווח המאגר, ולא פחות משני מיליארד דולר עד 2017 או לכל המאוחר תחילת 2018.

 

בנימין זומר בנימין זומר צילום: נמרוד גליקמן

 

הנקודה השלישית, הבעייתית ביותר, נוגעת לדרישה מצד חברות הגז כי לא יהיה שינוי רגולטורי - כולל ביוזמת חברי כנסת - וכי הן יוכלו לתבוע את ישראל במקרה של הפרה; לפי שעה, ההבנה היא שחברות הגז יוותרו על הדרישה הזאת והיא תנוסח אחרת מבלי לוותר על הצהרה ממשלתית שלפיה יש ליצור בישראל מעטפת רגולציה יציבה לתקופה ארוכה (10 שנים מיום הפעלת לווייתן, כלומר סביב 2029).

 

לפני כמה ימים הסתיימה ללא תוצאות הפגישה עם סגן נשיא נובל אנרג'י, קית' אליוט, ששהה בישראל לזמן קצר; משרד האנרגיה הכריז אז כי המו"מ "עלה על שרטון". בפגישה שנערכה היום נכחו בין השאר מנהל נובל אנרג'י בישראל, בנימין זומר, ובכירי דלק לרבות יו"ר דלק קידוחים גדעון תדמור. שלוש הסוגיות שהיו על השולחן הן תמחור הגז, אבני דרך בפיתוח מאגר לווייתן ויציבות רגולטורית.

 

מלשכת שטייניץ, נמסר: "הדיונים בין הצוות הבין-משרדי לחברות האנרגיה חודשו בצהריים, ולפני זמן קצר הושג הסכם על מתווה שיאפשר את פיתוח מאגרי הגז והנפט של מדינת ישראל לאחר עיכוב של כמה שנים. חברות האנרגיה נענו לדרישת שר האנרגיה כי המתווה יכלול התחייבות על התנהלות הממשלה ולא על התנהלות הכנסת. אם לא יהיו תקלות של הרגע האחרון, מחר יועבר המתווה עם התיקונים שהוכנסו בו בסעיף המחירים, בסעיף אבני הדרך לפיתוח לווייתן, וסעיף קניות הגומלין ובסעיף היציבות לשרי הממשלה - ולהביא את המתווה כולו לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x