שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

יחימוביץ' ליועמ"ש: בחן אם החלפת יו"ר רשות החשמל מנוגדת לחוק

לטענתה, "לממשלה אין כלל סמכות להדיחה או למנות תחתיה מחליף אלא לאחר שניתנה לה הזדמנות לערער על ההחלטה"

ליאור גוטמן 13:2006.08.15
ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) פנתה הבוקר (ה) ליועמ"ש לממשלה יהודה וינשטיין בבקשה שיבחן אם המהלך של החלפתה של יו"ר רשות החשמל אורית פרקש-הכהן הוא לכאורה מנוגד לחוק.

 

 

כפי שפורסם אתמול (ד) ב"כלכליסט", במסגרת אישור הקמת רשות חשמל חדשה הממשלה "השחילה" סעיפים שקובעים שהרשות החדשה תוקם על ידי "מנהל הקמה" שיקבע אסטרטגיה ואף יהפוך למנהל בפועל לתקופה של חמש שנים, וזאת כאשר פרקש עדיין מכהנת בתפקידה 

 

ח"כ שלי יחימוביץ'. "לא טענו כי נפל פגם כלשהו בהתנהלותה או בתפקודה של פרקש-הכהן" ח"כ שלי יחימוביץ'. "לא טענו כי נפל פגם כלשהו בהתנהלותה או בתפקודה של פרקש-הכהן" צילום: אוראל כהן

 

לפי יחימוביץ', יו"ר רשות החשמל הוא תפקיד סטטוטורי, שהליך מינויו, תקופת כהונתו והליכי הדחתו מצויים כולם בחוק משק החשמל, התשנ"ו-1996 (יחימוביץ' כתבה בטעות חוק רשות החשמל - ל"ג)"

 

לתפיסתה, כהונתה של פרקש תסתיים רק עוד כשנה וחצי ולכן "אין לממשלה אין כלל סמכות להדיחה ו/או למנות תחתיה מחליף אלא בהליך לפי ס' 40 לחוק, ולאחר שניתנה לה הזדמנות לערער על ההחלטה – כמפורט בחוק. חמור מכך, הקמת הרשות החדשה מותנית בחקיקה בכנסת. חקיקה זו אפילו לא החלה, ואין כל בטחון שתעבור. כיצד ניתן למנות בתוך שבועיים יו"ר לגוף שטרם הוקם, וספק אם יקום בכלל? ועוד בלא מכרז, בהליך מינוי חפוז ותמוה?"

 

יחימוביץ' מדגישה שגם רה"מ וגם שר האנרגיה "לא טענו כי נפל פגם כלשהו בהתנהלותה או בתפקודה של פרקש-הכהן. למרות רצונם העז לנטרל את השפעתה, הם נמנעו מלפתוח בהליך פיטורים רשמי, והעדיפו להרחיק אותה משולחן הדיונים, לנסות ולבצע שינוי מבני עמוק בהסדר הרגולטורי של משק החשמל, ואף להביא מחליף תחתיה. הסיבה לכך פשוטה: פרקש-הכהן היא רגולטורית מצויינת, שפעלה ללא רבב, מה שהופך את פיטוריה והדחתה למקוממים ופסולים פי כמה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x