שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

פרסום ראשון

הממשלה החליטה על קיצוץ רוחבי נוסף בתקציב - כדי לממן את דרישות השרים

השנה יקוצץ חצי אחוז נוסף מהתקציב, שיפנה עוד כחצי מיליארד שקל מהתקציב. בשנה הבאה יקוצץ עוד אחוז מהתקציב, בנוסף ל-3 אחוז מהתקציב שכבר סוכם כי יקוצצו כך שיפונו 4 מיליארד שקל מהתקציב למימוש ההבטחות לשרים

עמרי מילמן 12:5506.08.15

הממשלה החליטה כי השנה יקוצץ חצי אחוז נוסף מהתקציב, שיפנה עוד כחצי מיליארד שקל מהתקציב ובשנה הבאה יקוצץ עוד אחוז מהתקציב, בנוסף ל-3% מהתקציב שכבר סוכם כי יקוצצו. זאת על מנת לענות על דרישות השרים לאישור התקציב, כך שיפונו 4 מיליארד שקל מהתקציב למימוש ההבטחות לשרים.

לאחר מרתון של שיחות אל תוך הלילה עם השרים, שדרשו עוד תקציבים למשרדיהם, אישרה הממשלה את תקציב המדינה בהצבעה שנערכה לפנות בוקר (ה') לאחר שחלק גדול מהשרים כבר לא היו נוכחים במשרד ראש הממשלה. ראש הממשלה ו-19 שרים תמכו בתקציב, ואילו שר הביטחון משה יעלון נמנע.

 

התקציב אושר לאחר לילה ארוך שבו הגיע האוצר להסכמות עם ש"ס על תוכנית מע"מ אפס ועם הבית היהודי על צמצום הקיצוץ במשרד החינוך והקצאת הכספים הקואליציוניים של המפלגה. יעד הגירעון שנקבע עבור השנים עומד על 2.9%.

 

שר האוצר משה כחלון (מימין) ושר הכלכלה אריה דרעי שר האוצר משה כחלון (מימין) ושר הכלכלה אריה דרעי צילום: עומר מסינגר, דוברות הכנסת

 

ההחלטה הכבדה ביותר מבחינה תקציבית היא סביב מע"מ 0 על מים, חשמל ותחבורה ציבורית לשכבות החלשות של דרעי, שהתקבלה בשעות הערב, לפני שהתכנסה הממשלה להמשך הדיון בלילה. בהסכמים הקואליציוניים נקבע כי הסכום שיוקצה לכך יהיה מעל מיליארד שקלים, אך בעקבות קיצוץ ההסכמים ב-40% סוכם, כי לתוכנית מע"מ 0 החדשה, שהממונה על התקציבים ומנכ"ל משרד הכלכלה יצטרכו לקדם תוך חודש - יוקצו 600-700 מיליון שקל.

 

בנוסף, 250 מיליון שקל שלא תוכננו מראש הוקצו אתמול בלילה, בעקבות לחץ של הבית היהודי לטובת כבישים ביהודה ושומרון.

 

תוספת משמעותית נוספת הייתה עבור שר הפנים, סילבן שלום. שלום סיכם עם האוצר, כי יקבל תוספת של 300 מיליון שקל עבור תקציב הרזרבה של השר ותקציבי הפיתוח שמאפשרים לו לסייע לרשויות חלשות מעבר לנוסחאות המענקים ולהתמודד עם מלכודת המאצ'ינג שמונעת מהם לקבל תקציבים כאשר אין יכולת להוסיף תקציב משלהם כדי לקדם פרויקטים עירוניים. בנוסף גם הוגדלו מענקי האיזון ב-150 מיליון שקל.

 

תקציב למלחמה בדמי חסות

 

גם המשרד לביטחון פנים בראשותו של השר גלעד ארדן קיבל אתמול תוספת משמעותית של 300 מיליון שקל, כך שבסופו של דבר יגדל תקציב המשרד בשנתיים הבאות בכ-1.5 מיליארד שקל. חלק מהגידול, כ-200 מיליון שקל, יוקצו לחיזוק רמת הביטחון האישי במגזר הערבי, 100 מיליון שקל לשוטרים בקהילה, 60 מיליון שקל לחיזוק יכולת הכבאות, 40 מיליון שקל לחיזוק כוחות המשטרה במזרח ירושלים ו-6 מיליון שקל להקמת כוחות לטיפול בסחיטת דמי חסות בדרום הארץ. גם משרד התרבות, אחרי קמפיין ארוך קיבל תוספת של משמעותית ביחס למשרדו, של 150 מיליון שקל מעבר לתוכניות המקוריות.

 

דווקא משרד הבריאות והחינוך לא קיבלו תוספות חדשות, אך היקף הגידול הטבעי של התקציבים שלהם די משמעותי ויעמוד על 4.6 ו-4.9 מיליארד שקל בהתאמה.

 

100 מיליון שקל לחדרי מיון 100 מיליון שקל לחדרי מיון צילום: אוראל כהן

 

משרד הבריאות יקצה 500 מיליון שקל לרפורמה בבריאות הנפש, 200 מיליון שקל למבחני תמיכה בבתי חולים, 120 מיליון שקל לבניית בית חולים באשדוד, 100 מיליון שקל לקיצור תורים, 100 מיליון שקל לחיזוק חדרי המיון, 80 מיליון שקל לאשפוזי בית על ידי קופות החולים, 60 מיליון שקל לקיצור תורים ל-MRI ו-50 מיליון שקל לתוכנית למניעת זיהומים. סך הכל, לאחר הסיכומים עם סגן שר הבריאות, לאחר הקיצוצים והתוספות יגדל תקציב הבריאות בין השנים ב-4.6 מיליארד שקל.

 

36 מיליון שקל לטיפול קהילתי באוטיסטים

 

בתחום הרווחה סוכם, כי יתווספו 580 מיליון שקל להעלאת קצבאות השלמת הכנסה לקשישים שנמצאים מתחת לקו העוני, כ-160 מיליון שקל להתמודדות עם אלימות ומצבי סיכון, 120 מיליון שקל ל"שידרוג הטיפול באוכלוסיות רווחה", 87 מיליון שקל לפיתוח שירותים קהילתיים, 36 מיליון שקל לטיפול קהילתי באוכלוסיית האוטיסטים ו-30 מיליון שקל לפיתוח שירותים לאזרחים ותיקים. בסופו של דבר יגדל תקציב הרווחה בין השנים ב-1.3 מיליארד שקל.

 

ההחלטה על הקיצוצים של חצי אחוז השנה ואחוז בשנה הבאה (בנוסף ל-3% שכבר נקבעו עבור שנה הבאה) באה כדי לממן את כל ההחלטות האלו לאחר שהוחלט שיעד הגירעון לא יחרוג מעבר ל-2.9%, שכן גם כך מדובר בהעלאה של 0.9% לעומת יעד הגרעון המקורי, ובאוצר ובבנק ישראל הזהירו כי הדבר יפגע בתקציב של השנים הבאות ועלול לפגוע ביציבות המשק במשבר עתידי.

"עובדים על הציבור בעיניים"

 

ח"כ זהבה גלאון ממרצ אמרה: "שרי הממשלה עובדים על הציבור בעיניים. אחרי שבבוקר התפארו בתוספות תקציביות למטרות חברתיות, מסתבר שמי שהולך לשלם על התוספות האלה הן השכבות המוחלשות, שיהיו הראשונות להיפגע מקיצוץ נוסף בשירותים שמספקים משרדי הממשלה. הטבות ופטורים לאוכלוסיות המוחלשות הן דבר חשוב ונכון, אבל כשאותן אוכלוסיות משלמות עליהן בעקיפין, מדובר על תרגיל עלוב שכולו זריית חול בעיני הציבור וסיבוב ציני על גבם של 'השקופים'".

 

ח"כ פרופ' מנואל טרכטנברג אמר בתגובה, כי "התקציב שאושר הלילה בממשלה פוגע בעתיד לטובת שגיונות ההווה. בהצהרות השרים לא מעט סעיפים תקציביים שהם משוויצים בהם כיום, אך ההוצאות עליהם נדחו לשנת 2017 ואילך, או שההכנסות נלקחו מקרנות וסעיפים על חשבון העתיד. בין אם תשרוד הממשלה הנוכחית, ובין אם תקום ממשלה חדשה - אנו עתידים להגיע למשבר קיצוצים בתקציב הבא, ויותר גרוע - להצטדקויות והתחמקות מאחריות של השותפים למחדל עכשיו".

 

טרכטנברג הוסיף: "עתיד ילדינו נזרק בתקציב הזה לפח - בקיצוץ בחינוך ובהשכלה הגבוהה. גם ההורים יישארו חנוקים כל חודש, שכן אין לכחלון שום בשורה לתעסוקה, לעליית השכר הריאלי, או לעידוד הפריון וההשכלה - שיתנו למשק את השינוי שהוא כה זקוק לו".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x