$
בארץ

בנט הציג את התוכנית לצמצום מס' התלמידים בכיתה: "היום הסרדינים יוצאים מהקופסה"

לדברי שר החינוך, בתוך חמש שנים, מספר הילדים בכיתה בבית ספר יסודי לא יעלה על 34, ובבתי ספר המשרתים שכבות חלשות, לא יעלה על 32 ; התוכנית תחל לפעול כבר ב-1 בספטמבר בבתי הספר היסודיים ותחל בכיתות א'

אורי תובל 12:0506.08.15
בתוך חמש שנים, מספר הילדים בכיתה בבית ספר יסודי לא יעלה על 34, ובבתי ספר המשרתים שכבות חלשות, לא יעלה על 32 – כך הצהיר עתה שר החינוך נפתלי בנט, שהציג את תוכניתו לצמצום מספר התלמידים בכיתה. התוכנית תחל לפעול החל משכבה א' שתיכנס לבתי הספר היסודיים ב-1 בספטמבר. "היום הסרדינים יוצאים מהקופסה", אמר בנט במסיבת עיתונאים שערך בתל אביב. בנוסף, תופעל רפורמה למורה שני ב-1,000 כיתות לימוד מהגן ועד התיכון, לשיפור היחס בין מספר התלמידים למספר המורים.

 

על פי הסיכומים אליהם הגיע בנט עם האוצר הלילה, 167 מיליון שקלים יוקצו לשיפור היחס בין מספר הילדים למורים – שיממנו גם את צמצום מספר הילדים בכיתה וגם את פרויקט המורה השני. סכום זה נמוך משמעותית מהיקף התקציב שנדרש ליישום ההחלטה לפי תוכנית שהכין בעבר משרד החינוך - 500 מיליון שקל בשנה להתאמת שכבת לימודים אחת, למשך 12 שנים. השלטון המקומי דורש להקצות לפרויקט 600 מיליון שקל.

 

אולם לפי בנט, השקעה של מיליארד שקלים בחמש שנים תגיע לאותו הישג בבתי הספר היסודיים. לפי התוכנית, בעשירוני טיפוח 9-10 מספר הילדים בכיתה יהיה 32, בעשירון טיפוח 8 – 33, ובשאר העשירונים מספר התלמידים יהיה לכל היותר 34. תוכנית המורה השני תתבסס על סטודנטים שיגיעו לכיתות בשלושה ימים בשבוע מדי שבוע. משרד החינוך רואה בכך הזדמנות לטיפוח המורים הצעירים שיסייע גם לתלמידים.

 

התוכנית מוצגת לאחר שבלילה הגיע בנט להסכמות עם האוצר, לפיהן תקציב החינוך יגדל ב-4.9 מיליארד שקלים ויגיע לכ-49.1 מיליארד שקל. ככל הנראה, הקיצוץ שתוכנן להיות 750 מיליון שקל הופחת ל-250 מיליון שקל. בין השאר נקבע כי התקציבים יופנו לצמצם מספר הילדים בכיתה, לרפורמת הסייעת השנייה גבנים, לחיזוק לימודי המתמטיקה ולהעמקת החינוך לערכים וסובלנות. כמו כן נמנע הקיצוץ של שעת לימוד רוחבית בחטיבה העליונה. בנט הגדיר את ההסכמות "יום בשורה לילדי ישראל, תקציב שמאפשר למערכת החינוך לצמוח”. בנוסף מנע הבית היהודי קיצוץ שתוכנן בפעילויות חינוך המזוהות המגזר הדתי כמו המכינות הקדם צבאיות, השירות הלאומי – שם גדל מספר התקנים במאות, ומניעת הסגירה של המינהל לחינוך התיישבותי וכפרי הנוער. כמו כן, גדל התקציב לשיקום מופני גוש קטיף.

 

כיתת לימוד (אילוסטרציה) הצפיפות תרד ל-34 תלמידים לכיתה כיתת לימוד (אילוסטרציה) הצפיפות תרד ל-34 תלמידים לכיתה צילום: שאטרסטוק

 

מרכז השלטון המקומי, שבתחילת השבוע איים להשבית את הלימודים אם לא תיושם החלטת הממשלה לצמצם את מספר הילדים בכיתות ל-32, בירך על הודעתו של בנט. יו"ר המרכז, ראש עיריית מודיעין מכבים רעות חיים ביבס אמר כי "המאמצים שהפעיל השלטון המקומי נתנו אותותיהם, ואני מברך את שר החינוך על הטיפול בסוגיית היסוד המעיבה על מערכת החינוך בישראל כבר שנים ארוכות ועל הצגת מתווה לבעיית הצפיפות בכיתות. זהו צעד ראשון בתהליך ארוך טווח שיישומו יחל כבר בשנת הלימודים הקרובה. מרכז השלטון המקומי יוסיף לפעול לטובת חינוך כלל ילדי מדינת ישראל, בכל רחבי הארץ ומכל המגזרים".

 

ביבס. מברך על ההחלטה ביבס. מברך על ההחלטה

 

יש לציין כי ביבס הציג בתחילת השבוע תוכנית של 600 מיליון שקל בשנה, כדי לצמצם את מספר הילדים בכל מערכת החינוך בתוך עשור. כיום, בבתי ספר באזורים חלשים כבר קיים מפתח של 32 ילדים בכיתה. השלטון המקומי דורש להחיל את המפתח בכל הארץ, ובעיקר לאחר שמשרד החינוך אסר על רשויות חזקות לממן מתקציבן פיצול כיתות ודרש לעמוד בתקן של 40 ילדים בכיתה. לכן ראשי רשויות חלשות טענו שהתוכנית נועדה להעביר תקציבי עתק כדי לסייע דווקא לרשויות החזקות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x