$
בארץ

פרסום ראשון

שטייניץ מסמן לפרקש־הכהן את הדרך החוצה מרשות החשמל

המחיר של ההתנגדות למתווה הגז - יו"ר רשות החשמל תודח. הממשלה אישרה פה אחד הקמת רשות חשמל חדשה שתאחד בין מינהל החשמל הממשלתי לבין רשות החשמל העצמאית. שר האנרגיה יוכל להשפיע ישירות על תעריף החשמל

ליאור גוטמן 16:5905.08.15

הממשלה החליטה היום פה אחד על הקמת רשות חשמל המאחדת בין רשות החשמל העצמאית למינהל החשמל הממשלתי.  הגוף החדש, שיחל לתפקד מינואר 2016 לאחר כ־20 שנה בהן שימשה רשות החשמל כגוף שלא כפוף לשום משרד ממשלתי, יפעל תחת שר האנרגיה יובל שטייניץ וירכז את כל הרגולציה של משק החשמל לרבות רישיונות ותעריפים. זאת, בהמשך לקביעת חוק ההסדרים שהתפרסם השבוע בנושא. זהו הישג משמעותי ראשון לשטייניץ מאז שנכנס לתפקידו בממשלה הנוכחית.

 

על פי נוסח ההחלטה, שטייניץ, בהתייעצות עם שר האוצר משה כחלון, ימנה מנהל להקמת הרשות בתוך 14 יום. תפקידו של מנהל ההקמה, שסמכויותיו יקבילו לאלו של מנכ"ל משרד ממשלתי, הוא "ליווי חקיקה מטעם הממשלה, וגיבוש אסטרטגיה". לאחר שתוקם הרשות, מנהל ההקמה ינהל אותה למשך 5 שנים.

 

החלטה זו עלולה להעיד על כוונת הממשלה להחליף את יו"ר רשות החשמל הנוכחית עו"ד אורית פרקש־הכהן במנהל חדש. עם זאת, ההחלטה מאפשרת גם את מינויה של פרקש־הכהן למנהלת ההקמה בעצמה, אלא אם כן שר האנרגיה יחליט אחרת. בסביבת רשות החשמל טוענים שפרקש־הכהן תשאר בתפקידה.

 

אגף תקציבים והמשנה ליועמ"ש אבי ליכט התנגדו לכך בטענה שלא ראוי להדיח באמצעות חוק ההסדרים אך ראש ממשלה הכריע בעד השינוי.

 

לשטייניץ תינתן הסמכות להשהות את החלטות הרשות

 

שטייניץ, שהוביל את המהלך בעצמו, יזכה להשפעה על הקמת תחנות כוח, על ניהול משק החשמל וחברת החשמל, על מתן רישיונות ייצור החשמל ואף על קביעת תעריף החשמל.

 

נוסח חוק ההסדרים שאושר השבוע קבע גם שבמידה והשר יאמין כי "התקבלה החלטה במועצת הרשות באופן שאינו תואם את מדיניותו, את מדיניות הממשלה או את מטרות החוק, רשאי הוא להורות לרשות בתוך 30 יום על קיום דיון נוסף במליאה בנדון ולהצביע בפניה על ההיבטים בהם חרגה מהמדיניות". החוק מציין כי במידה ושר יורה זאת "תושהה החלטת הרשות עד לעריכת דיון נוסף בנושא".

 

אורית פרקש-הכהן אורית פרקש-הכהן צילום: נמרוד גליקמן
השר האחראי על חברת החשמל יסדיר את הכנסותיה

 

השרים הסבירו במהלך הישיבה שיצירת הרשות החדשה תפתור את המצב בו שר האנרגיה אחראי על יציבות חברת החשמל אך לא מסוגל לקבוע את הכנסותיה באמצעות קביעת תעריף החשמל.

 

הממשלה אישרה ברגע האחרון הכנסת משקיף מטעם משרד האנרגיה שיוכל לחוות דעתו על עמידה ביעדי הממשלה בכל הקשור לשילוב אנרגיות מתחדשות.

 

הכוונה להקים רשות דומה נכללה כבר בטיוטת חוק ההסדרים של ‭,2014‬ אולם בלחץ שר האנרגיה דאז סילבן שלום, שחשש מאבדן סמכויות, היא נעדרה ממנו. כוונה זו עלתה שוב במסגרת ועדת קנדל לגיבוש מתווה הגז הממשלתי ונחשפה בינואר האחרון ב"כלכליסט".

 

מטרת הרשות המקורית הייתה לאחד בין רשות החשמל לרשות הגז במטרה ליצור גוף רגולטורי מפקח אחד עבור החברות הפועלות בתחום. עם זאת, רשות הגז לא נכללה לבסוף בגוף החדש משום שכחלון הודיע על נבצרות בתחום הגז בשל חברותו עם אחד מבעלי השליטה לכאורה בישראמקו קובי מימון. זאת, משום שבמידה והיה כולל את רשות הגז בגוף החדש, היה שר האוצר ממודר בפועל ממשק החשמל או מחברת החשמל.

 

מלשכת שטייניץ נמסר: "שר האנרגיה דוחה בתוקף את הפרשנות הפרסונלית שניתנה לרפורמה, מעריך את עבודתה המקצועית של יו"ר רשות החשמל עו"ד אורית פרקש ומתכוון להמשיך לעבוד איתה בשיתוף פעולה מלא".

 

ברשות החשמל סרבו להתייחס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x