שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

כחלון ודרעי סיכמו: הנחה במים ובחשמל לנזקקים - במקום מע"מ 0

השניים החליטו כי ארבעת העשירונים התחתונים יהיו פטורים ממע"מ על המוצרים האמורים; לפי הערכות, עלות ההנחה על המים תהיה 221 מיליון שקל בשנה, ועל החשמל - 553 מיליון שקל בשנה

עמרי מילמן, הדס גליקו וליאור גוטמן 21:5004.08.15

ערב הדיון בממשלה על התקציב, שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה אריה דרעי הגיעו להסכם שלפיו תוכנית מע"מ 0 על מוצרי יסוד לא תצא לפועל, ובמקומה תקודם תוכנית להוזלת המים והחשמל לשכבות החלשות; לפי הסיכום, ארבעת העשירונים התחתונים, יהיו פטורים ממע"מ על שני המוצרים המוצרים הנ"ל. במקביל הוכרז היום על הוזלת תעריפי האוטובוס והרכבת לכלל האוכלוסייה.

 

באוצר טוענים כי טרם התקבלו החלטות סופיות ולכן עוד לא ברור מה ההשלכות של הסיכום על התקציב. עם זאת לפי תחשיבים מוקדמים שהגיעו לידי "כלכליסט", עלות סבסוד התחבורה הציבורית צפויה לעמוד על כ-424 מיליון שקל בשנה, עלות מע"מ 0 על מים - 221 מיליון שקל בשנה, ועלות מע"מ 0 על חשמל - 553 מיליון שקל; בסך מדובר בעלות שנתית של כ-1.2 מיליארד שקל.

 

(ארכיון) (ארכיון) צילום: cc-by ג'ו שלבוטניק

 

החמישון הראשון (העשירונים הראשון והשני) כולל משקי בית שההכנסה נטו שלהם עומדת על עד 5,248 שקל בחודש; החמישון השני כולל משקי בית שההכנסה נטו שלהם היא בין 5,248 שקל בחודש לבין 8,813 שקל; שני החמישונים כוללים כ-900 אלף משקי בית, מתוך 2.3 מיליון משקי הבית בישראל.

 

לפני כשלושה שבועות ובהתאם להסכמים הקואליציוניים, הקימו כחלון ודרעי ועדה משותפת לשני המשרדים ליישום תוכנית מע"מ אפס. לפני שבוע הודיע דרעי כי במידה שלא תתקבל דרישתו לביטול המע"מ על רשימת מוצרים שעליהם יחליט משרד הכלכלה, סיעת ש"ס לא תתמוך בתקציב המדינה. הוא הוסיף כי אינו מתכוון להתפשר על מע"מ אפס על מוצרים, בעיקר כאלה שיסייעו לשכבות החלשות.

 

יישום חשבון חשמל דיפרנציאלי הוזכר רק לפני שנה וזאת במסגרת ועדת אלאלוף; ברשות החשמל הביעו התנגדות לשיטה זו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x