שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

אדוני מבטיח לנו שיצביע "בעד" תקציב המדינה?

פקידי האוצר ניהלו מו"מ מתיש עם שרי הממשלה כדי למצוא את העמק השווה בין הקיצוצים והתוספות, לקראת ההצבעה על התקציב היום. הכצים יצאו מרוצים, ארדן נותר כועס, עם דרעי התבשל דיל ובנט עוד יכול להפתיע

אורי תובל, ליאור גוטמן ומיקי פלד 06:4605.08.15

שר האוצר משה כחלון המשיך אמש בדיונים רצופים עם שרי הממשלה כדי להגיע לפשרות לקראת ההצבעה בממשלה על התקציב, שצפויה הבוקר. במו"מ עם הבית היהודי הושגה פשרה על הקטנת הקיצוץ בתקציב המועצה להשכלה גבוהה. עם זאת, לא נרשמה התגמשות בנוגע לקיצוץ של כ־700 מיליון שקל בשאר תקציב החינוך, והמפלגה מאיימת להצביע נגד התקציב. גם השיחות עם ש"ס על תוכנית הפטור ממע"מ על מוצרי יסוד נמשכות, מול איום המפלגה להתנגד לתקציב.

 

משרד החינוך: האשמות וכעסים

 

הקיצוץ המקורי בתקציב המועצה להשכלה עמד על 263 מיליון שקל. לטענת גורמים בבית היהודי, שר החינוך נפתלי בנט ריכז את דרישות התאחדות הסטודנטים והמל"ג מהאוצר, ולבסוף הוסכם על הפחתת הקיצוץ בכמחצית. חלק מהתקציב מיועד לבניית מעונות סטודנטים ולפיתוח פעילות קהילתית של הסטודנטים, וזאת לצד הגדלת סעיפים של תקציבי מחקר. ההסכם שנחתם בין האוצר להתאחדות הסטודנטים גם מבטיח "הפחתה ביוקר המחיה של הסטודנטים", אולם ככל הנראה לא התקבלו החלטות בנוגע לגובה שכר הלימוד.

 

נפתלי בנט. הצליח להקטין את הקיצוץ בתקציב המל"ג, לא הגיע להסכמה על תקציב החינוך נפתלי בנט. הצליח להקטין את הקיצוץ בתקציב המל"ג, לא הגיע להסכמה על תקציב החינוך צילום: אוהד צויגנברג

 

עם זאת, עד אמש לא נרשמה התקדמות בשיחות על הקיצוץ המתוכנן בתקציב החינוך, הכולל בין השאר קיצוץ של 388 מיליון שקל בתקציב השוטף של המשרד וקיצוץ שעת רוחב בחטיבה העליונה שתחסוך 125 מיליון שקל בשנה. באוצר יש כעס על בנט בטענה שהוא נאבק עבור תקציבים מגזריים, בעוד בבית היהודי טוענים שהאוצר מנסה להתנער מההבטחות שניתנו למפלגה במו"מ הקואליציוני.

 

 

משרד הכלכלה: הדיל עם דרעי

 

שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה אריה דרעי הגיעו להסכם שלפיו תוכנית מע"מ 0 על מוצרי יסוד לא תצא לפועל, ובמקומה תקודם תוכנית להוזלת המים והחשמל לשכבות החלשות; לפי הסיכום, ארבעת העשירונים התחתונים, יהיו פטורים ממע"מ על שני המוצרים המוצרים הנ"ל. במקביל הוכרז אתמול על הוזלת תעריפי האוטובוס והרכבת לכלל האוכלוסייה.

 

באוצר טוענים כי טרם התקבלו החלטות סופיות ולכן עוד לא ברור מה ההשלכות של הסיכום על התקציב. עם זאת לפי תחשיבים מוקדמים שהגיעו לידי "כלכליסט", עלות סבסוד התחבורה הציבורית צפויה לעמוד על כ-424 מיליון שקל בשנה, עלות מע"מ 0 על מים - 221 מיליון שקל בשנה, ועלות מע"מ 0 על חשמל - 553 מיליון שקל; בסך מדובר בעלות שנתית של כ-1.2 מיליארד שקל.  

 

דרעי. סגר דיל דרעי. סגר דיל צילום: דוברות הכנסת

 

משרד הרווחה: תוספות נרחבות

 

לבית היהודי ולש"ס יש ביחד חמישה שרים בממשלה, כך שגם אם יתנגדו – נראה שראש הממשלה אינו מודאג מכך שלא יהיה לו רוב לאישור התקציב הבוקר. לאחר הסיכומים עם משרד הביטחון של משה יעלון, ולאחר ששר התחבורה ישראל כץ הודיע על תמיכה, נותרו שני שרים בליכוד שעלולים היו להתנגד, ואחד מהם יצא מרוצה מאוד אתמול מהשיחות עם משרד האוצר – שר הרווחה חיים כץ.

 

כץ דרש תחילה תוספת של 3 מיליארד שקל לתקציב משרדו – בידיעה שלא ישיג את התוספת במלואה, ואתמול הודיע שהגיע לסיכומים על תוספת תקציבית בסך מאות מיליוני שקלים. בין הסעיפים: 220 מיליון שקל לחיזוק השירותים ברשויות המקומיות כולל תוספת תקנים לעובדים סוציאליים, 200 מיליון שקל להשמת נכים ובעלי מוגבלויות במסגרות מחוץ לביתם, 100 מיליון שקל לפיתוח שירותים קהילתיים לילדים ונוער בסיכון, 60 מיליון שקל להרחבת ההזנה לבעלי מוגבלות וקשישים. בנוסף לכל אלה, כץ ציין שסיכם על תוספת של 580 מיליון שקל להשלמת הכנסה לקשישים עניים – תוכנית שגם כחלון קידם, אם כי ההערכה התקציבית בנוגע אליה היתה נמוכה יותר. בלי תוכנית זאת, סיכום התקציבים שכץ הציג מגיע לכ־600 מיליון שקל. כץ היה מרוצה מאוד מהסיכומים, כשלדבריו "אף שר רווחה לא השיג מעולם תוספת כזאת", ומשרדו הגדיר זאת כ"מהפכה חברתית בתקציב המדינה".

 

המשרד לביטחון פנים: שום הבטחה ואף תוספת

 

השר שעדיין לא הגיע לסיכומים עם האוצר עד אמש הוא גלעד ארדן. עם כניסתו לממשלה, שבועיים לאחר השבעתה, הובטח לארדן שהמשרד יקבל גם תוספת של 1.2 מיליארד שקל שהובטחה בתקציב 2015 המקורי, וכן 300 מיליון שקל להגברת השיטור ביישובים הערביים ובסיורי מקוף ביישובים נבחרים בישראל. הצעת התקציב לא כללה את התוספות וארדן איים שיצביע נגד התקציב. באוצר העריכו כי יגיעו עמו לסיכומים עד ישיבת הממשלה.

 

משרד התחבורה: החלה מלחמת הגרסאות

 

משרד האוצר אומנם לקח לישראל כץ 225 מיליון שקל מהתקציב, אבל נתן לו בחזרה את הרפורמה בתעריפי הנסיעה (ראו מסגרת), וכעת מתחילה מלחמת גרסאות קלה.

 

כשנשאלו בלשכת כץ האם סירוב של האוצר להסכים לרפורמה היה מגיע לרמה של התנגדות לתקציב, מיהרו להכחיש תרחיש שכזה, אבל באותה נשימה הזכירו כי כץ התעקש לקבל משהו מהאוצר בתמורה אחרי הקיצוץ הנרחב. בסביבת האוצר סיפרו כי חשיבות התעריף החדש היתה ידועה ונסגרה מראש, ואם רצונו של כץ לשווק משהו לציבור, כמי שרוצה להצטייר כמגן התחבורה הציבורית בישראל, אז שכך יהיה.

 

הדיל הפוליטי של כץ

רפורמת תעריפי הנסיעה: מחיר אחיד במטרופולינים

 

בהתאם לסיכום עם האוצר, משרד התחבורה הודיע אתמול על רפורמה מקיפה בתעריפי הנסיעה באוטובוסים, לפיה תעריף הנסיעה בכל אחד מהמטרופולינים הגדולים בישראל (גוש דן, ירושלים, חיפה ובאר שבע) יהיה אחיד. הרפורמה החדשה מחליפה שיטה ישנה שבה כל אזור קיבל תעריף נסיעה משלו, ועד למצב שבחלק מהערים הגדולות נאלצו הנוסעים לחשב את עלות הנסיעה כמה פעמים באותה עיר או בערי הלוויין שלה.

 

במסגרת הרפורמה, לדוגמה, כרטיס חופשי־חודשי משולב לאוטובוסים ולרכבת באזור גוש דן (בין תל אביב לראשל"צ) יעלה 252 שקל במקום 400 שקל כיום, הוזלה של 37%.

 

במשרדי הממשלה מספרים שהעבודה על הרפורמה ארכה שנה וחצי, ובמסגרתה מיפו מחדש את כל אזורי הנסיעה בערים הגדולות ואליהן. עלות התוכנית החדשה כ־120 מיליון שקל. במשרד התחבורה מקווים שהשיטה תיכנס לפועל בתוך כמה שבועות, בהתאם לקצב תיקון התקנות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x