$
בארץ

זה לא יקרה ביום רביעי: נתניהו דחה את ההצבעה על אישור מתווה הגז

החלטת הדחייה התקבלה בעקבות חוות הדעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, לפיה פרק הזמן הקצר מאד שחלף מתום השימוע ועד להבאת המתווה לאישור הכנסת, אינו מספיק לגיבוש רציני של המסקנות והתיקונים הנדרשים ועלול שלא לעמוד בבג"ץ. לפי שעה לא נקבע מועד חדש לאישור המתווה בכנסת

ליאור גוטמן 01:0328.07.15

בניגוד לכוונת ראש הממשלה, מתווה הגז לא יובא לאישור הממשלה והכנסת ביום רביעי השבוע. שר האנרגיה יובל שטייניץ הודיע הלילה אחרי חצות שהוא דוחה את הדיון בכנסת על מתווה הגז עד להודעה חדשה.

בהודעת שטייניץ נמסר ש"בהתאם לעצת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, בעקבות לוח הזמנים הקצר שנותר להכנת המתווה הסופי לאישור בממשלה, כולל דוחק הזמנים שבישיבת ממשלה מיוחדת ביום ד' בבוקר, החלטתי בעצה אחת עם ראש הממשלה לדחות את אישור המתווה בממשלה ובכנסת, על מנת לאפשר הליך סדור של דיון ואישור בממשלה".

 

ליכט חיווה את דעתו שלוחות הזמנים שהקציבה הממשלה לאישור המתווה, צפופים מדי, ואין זה סביר שמספר ימים בלבד לאחר שהסתיים השימוע הציבורי, הממשלה כבר מביאה אותו לכנסת להצבעה. אתמול בערב אף פנה יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל לליכט בנושא ושאל אותו כיצד ייתכן שכל פקידי הממשלה עברו על החומרים שהוגשו להם בשימוע בטווח זמנים כה קצר.

 

נתניהו ושטייניץ. שום דבר לא הולך לפי המתוכנן נתניהו ושטייניץ. שום דבר לא הולך לפי המתוכנן צילום: אלכס קולומויסקי

 

המשמעות המיידית היא שהדיון על מתווה הגז יידחה למועד לא ידוע וככל הנראה יקודם רק לאחר שהכנסת תצא לפגרה בסוף השבוע הזה. עם זאת ניתן לכנס את מליאת הכנסת לדיון מיוחד גם בפגרה.

 

לפני ההחלטה על דחיית האישור, עוד הספיקו משרדי ראש הממשלה, האוצר והאנרגיה להזמין להיום (ג') את נציגי חברות דלק ונובל אנרג'י לסבב שיחות כדי להציג להם את השינוים שגובשו ביממה האחרונה בטיוטת מתווה הגז הממשלתי. בשל הבהילות, נציגי חברות הגז הקדימו את חזרתם מקהיר, לשם נסעו רק אתמול כדי לקדם את עסקאות יצוא הגז לקבוצת דולפינוס, ליוניון פנוסה הספרדית ולבריטיש גז.

 

בשיחות יועלו שלוש הנקודות העיקריות שמשרדי הממשלה שוקלים לשנות במתווה: מחיר הגז (הורדת מחיר הבסיס מתחת ל-4.95 דולרים ליחידת אנרגיה לעומת 5.4 דולרים כיום, כמו גם ההצמדות שלו); הסנקציות הממשלתיות למקרה קיצוני בו מאגר לווייתן לא יפותח עד אמצע 2019 (איסור ייצור גז או לחלופין חיוב בהקמת צנרת גז שניה מתמר); ורשת הביטחון הממשלתית עבור מי שירכוש את מאגרי כריש ותנין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x