$
בארץ

פרסום ראשון

חברות הגז נקראו לפגישות דחופות עם משרדי הממשלה - והקדימו חזרתן ממצרים

נציגי דלק ונובל אנרג'י הוזמנו לסבב שיחות שייערך מחר - בו יוצגו להם השינוים שגובשו ביממה האחרונה בטיוטת מתווה הגז הממשלתי; בתוך כך, המשנה ליועמ"ש סבור כי הזמן הקצר שחלף משימוע הגז עד לדיון בכנסת - בעייתי

ליאור גוטמן 20:5027.07.15

ההליך המואץ של אישור מתווה הגז הממשלתי מתקדם שלב נוסף: ל"כלכליסט" נודע כי משרדי ראש הממשלה, האוצר והאנרגיה הזמינו למחר (ג') את נציגי חברות דלק ונובל אנרג'י לסבב שיחות - כדי להציג להם את השינוים שגובשו ביממה האחרונה בטיוטת מתווה הגז הממשלתי. בשל הבהילות, נציגי חברות הגז הקדימו את חזרתם מקהיר, לשם נסעו רק היום כדי לקדם את עסקאות יצוא הגז לקבוצת דולפינוס, ליוניון פנוסה הספרדית ולבריטיש גז.  

 

  

לפי ההערכות, סבב השיחות מחר צפוי להתחיל בשעות הבוקר לפחות ברמה הטלפונית - וייתכן כי יימשך בפגישות פרונטאליות; בשיחות יועלו שלוש הנקודות העיקריות שמשרדי הממשלה שוקלים לשנות במתווה.

 

כפי שפורסם אתמול ב"כלכליסט" שלוש הנקודות הן מחיר הגז (הורדת מחיר הבסיס מתחת ל-4.95 דולרים ליחידת אנרגיה לעומת 5.4 דולרים כיום, כמו גם ההצמדות שלו); הסנקציות הממשלתיות למקרה קיצוני בו מאגר לווייתן לא יפותח עד אמצע 2019 (איסור ייצור גז או לחלופין חיוב בהקמת צנרת גז שניה מתמר); ורשת הביטחון הממשלתית עבור מי שירכוש את מאגרי כריש ותנין. אלו אמורים להתקבל על ידי חברות הגז, מה שיוביל להצגת המתווה המשודרג ברביעי בבוקר בממשלה ואז בכנסת בשעות אחה"צ. 

 

בכיר בצוות קנדל מתח היום ביקורת על הריצה להשגת מתווה מוסכם, שהיתה יכולה להיראות לגמרי אחרת אלמלא הכנסת היתה יוצאת לפגרה או לחלופין אם שר הכלכלה דרעי לא היה מעביר לכנסת את סמכויותיו בעניין עקיפת הממונה על ההגבלים.

 

לטענת הבכיר, הלחץ הממשלתי היה יכול להימנע אם שר הכלכלה היה ממש את סמכותו מול הממונה על ההגבלים כבר לפני כמה שבועות, מה שהיה משאיר לפקידות הממשלתית זמן נוסף לגבש מתווה סופי.

 

אבי ליכט אבי ליכט צילום: אוראל כהן
פגישה לילית

 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האנרגיה יובל שטייניץ צפויים לקיים הלילה סבב שיחות מול בכירי הפקידות הממשלתית, במטרה להביא ביום רביעי מתווה גז משודרג לאישור הממשלה; זאת לאחר שגם הבוקר קיימו שיחות - אך לא הגיעו להסכמות.

 

בשיחות פנימיות בימים האחרונים הביע המשנה ליועמ"ש אבי ליכט אי נחת מהעובדה שהמתווה הממשלתי המשודרג שאמור להגיע ברביעי בכנסת גובש ימים ספורים לאחר סיום השימוע הציבורי.  

 

בעקבות התבטאויותיו של ליכט, פנה אליו יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל בבקשה שיסביר כיצד משרדי הממשלה הספיקו לקרוא וללמוד את חומרי הגז ולהביא אותם לאישור.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x