$
בארץ

במקום הקצבאות - האוצר הציע לליצמן חיסכון לילדים שייפתח בגיל 18

המשרד מנסה להגיע להסכמה עם יו"ר יהדות התורה ליצמן לשינוי ההסכם הקואליציוני שחתם מול הליכוד. הסיבה: העלות הגבוהה של העלאת קצבאות הילדים בשנה הבאה, הנאמדת ב-3.6 מיליארד שקל

שאול אמסטרדמסקי 18:4826.07.15
משרד האוצר מנסה להגיע להסכמה עם יו"ר יהדות התורה סגן שר הבריאות יעקב ליצמן לשינוי ההסכם הקואליציוני שחתם מול הליכוד עם הקמת הממשלה. עיקר הבעיה היא העלות הגבוהה של העלאת קצבאות הילדים בשנה הבאה לרמתן ב-2012 לפני הקיצוץ של לפיד וחלוקת מענק פיצוי רטרואקטיבי עבור חלק משנת 2015. עלות המהלך הזה נאמדת ב-3.6 מיליארד שקל. לכן במשרד האוצר הציעו בתחילה לליצמן לפרוס את המהלך על פני שנתיים, אולם ליצמן סירב.

בימים האחרונים גיבשו במשרד האוצר תוכנית חליפית אותה הגישו לליצמן במקום העלאת קצבאות הילדים. אחד הצעדים המרכזיים בחבילה הזו הוא חיסכון לילדים שייפתח בגיל 18, שיחליף במידה מסוימת את קצבאות הילדים. רעיון מעין זה הועלה בעבר בידי יצחק הרצוג, כששימש שר הרווחה בממשלת אולמרט. על פי הרעיון המקורי, המדינה תפקיד את קצבאות הילדים לתוכנית חיסכון לכל ילד, שתעמוד לרשותו כשיגיע לגיל גיוס.

 

שר האוצר משה כחלון.  עד כה, גדולי התורה לא נתנו את אישורם שר האוצר משה כחלון. עד כה, גדולי התורה לא נתנו את אישורם צילום: עומר מסינגר

 

ככל הידוע, התוכנית של האוצר שונה, והיא נועדה לספק לאגף התקציבים פתרון לחיסכון תקציבי בשנתיים קרובות. על כן, ככל הידוע, מציעים באגף התקציבים להקים חסכונות לילדים עד גיל 18, במקום העלאת הקצבאות, בסגנון הפיקדון לחיילים המשוחררים. באופן זה, המדינה לא תהיה מחויבת בהוצאת הכסף עכשיו, אלא רק בעתיד.

 

ליצמן אמור לבקש הערב את אישור גדולי התורה לחבילה הכוללת שהוצעה בידי האוצר ולהיפגש שוב עם אנשי האוצר מחר. עד כה, גדולי התורה לא נתנו את אישורם לשינוי ההסכם הקואליציוני שנחתם בין יהדות התורה לליכוד.

 

בתגובה ליוזמה החדשה, הזכיר יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג כי מדובר בהצעת חוק שהגיש לכנסת. "שוב ראש הממשלה מבין שההבטחות שעל בסיסן בנה את הקואליציה הכושלת שלו הן לוליינות שלא יכולה להחזיק, ומחפש רעיונות של אחרים ליישם", מסר הרצוג. "טוב שהאוצר מוכן ללכת עם התוכנית והחוק שיזמתי בשיתוף עמותת ידיד, אותה כבר שנים הוא דוחה שוב ושוב. מיד עם פתיחת המושב הבא, אביא את החוק יחד עם כל חברות וחברי הסיעה החתומים עליו להצבעה ונראה כיצד יצביעו ראש הממשלה, שר האוצר וחברי הקואליציה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x