$
בארץ

מועצת גדולי התורה תתכנס היום לדיון חירום בעניין הקיצוצים בתקציב

גורם בכיר במפלגה אמר עם זאת ל"כלכליסט", כי נציגי המפלגה יציגו לרבנים גם מתווה לשינוי בהקצאת הכספים, כחלק ממתווה לפתרון המחלוקות סביב התקציב

אורי תובל 12:0120.07.15

אגודת ישראל תכנס היום אחר הצהריים (ב') את מועצת גדולי התורה המכוונת את פעילותה, לדיון חירום בנושא התקציב.

אגודת ישראל היא הפלג החסידי שמרכיב את יהדות התורה יחד עם דגל התורה הליטאית. נציגה הבכיר של אגודת ישראל הוא סגן שר הבריאות יעקב ליצמן.

 

 

בעוד ההצהרות בעיתונות החרדית מזהירות מפני פרישה של המפלגה מהקואליציה אם יקוצצו ההבטחות הקואליציוניות בנוגע לתקציבי הישיבות והקצבאות לאברכים, גורם בכיר במפלגה אמר ל"כלכליסט" שנציגי המפלגה יציגו לרבנים גם מתווה לשינוי בהקצאת הכספים, כחלק ממתווה לפתרון המחלוקות סביב התקציב.

 

מימין משה גפני, משמאל יעקב ליצמן מימין משה גפני, משמאל יעקב ליצמן צילום: עטא עוויסאת

  

לפני כמה שבועות ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה לשותפים הקואליציוניים וביקש לקצץ בחצי, או לפרוס לשנתיים, את ההבטחות הקואליציוניות המוערכות בכ-8 מיליארד שקל. בין השאר, מובטחים כ-900 מיליון שקל להחזרת הקצבאות לאברכים ותקציבי הישיבות לרמתם ב-2012, לפני הקיצוצים שהוביל שר האוצר הקודם יאיר לפיד.

 

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן בנימין נתניהו ויעקב ליצמן צילום: עמוס בן גרשום לע"מ

 

בימים האחרונים נפגשו נתניהו וראשי המפלגות החרדיות יעקב ליצמן ואריה דרעי בניסיון למצוא פתרון לפער התקציבי בין ההתחייבויות הממשלתיות לגובה התקציב המותר, שעומד כיום על כ-15 מיליארד שקל. מלבד ההבטחות לשותפות

הקואליציוניות, חלק גדול מהפער נובע מהעלייה בתקציב הביטחון ב-2015 והמלצות ועדת לוקר.

 

לדברי הגורם הבכיר, בתום המפגשים בין ראש הממשלה לשותפיו ובין מנכ"לי המשרדים, יש מתווה לפתרון שיוצג לקראת ישיבת הממשלה ביום חמישי הבא, שתדון במסגרת התקציב. לדבריו, כינוס מועצת גדולי התורה הוא חלק מאותו מתווה.

 

בשבוע שעבר ציין גורם ביהדות התורה בשיחה עם "כלכליסט", כי אחד הרעיונות שנבחנים הוא לדחות את העלאת קצבאות הילדים לתחילת התקציב בנובמבר 2015 - ולא מחודש מאי כפי שנקבע בהסכמים הקואליציוניים. מדובר בחיסכון של כ-1.3 מיליארד שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x