שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

משרתים בקבע? בדקו בעצמכם את גובה מענק הפרישה שתקבלו

מפקדי צה"ל יצאו נגד המלצת לוקר לבטל את פנסיית הגישור לאנשי הקבע ולהחליפה במענק חד פעמי. האם מדובר בפגיעה חמורה? המחשבון המצורף מאפשר לכם לבדוק את גובה המענק שיחכה למשתחררי הקבע

עמרי מילמן 11:1524.07.15

אחת ההמלצות של דו"ח ועדת לוקר שמעוררת את עיקר הסערה היא לבטל את פנסיית הגישור, שמוענקת לאנשי הקבע כיום - פנסיה תקציבית לכל דבר עד לגיל הפרישה, ולהחליפה במענק חד פעמי. בעוד שפנסיית הגישור שניתנת היום לתקופה של כ-20 שנה (מהפרישה שעומדת בממוצע על 47 ועד לגיל 67, אז הפורשים מתחילים לקבל את הפנסיה הצוברת שלהם), המענק יהיה חד פעמי ואמור להספיק לפורשים להתקיים בכבוד ולסייע להם להשתלב בשוק העבודה האזרחי. כאשר הפרישה תהיה מוקדמת יותר (בממוצע בגיל 42) - עד לגיל הפרישה במשק, הם יקבלו, כמו במודל הקיים, את הפנסיה הצוברת שלהם.

 

לחצו כאן להורדת קובץ אקסל במחשב הביתי כדי לבדוק את גובה המענק

מי ששירת במערך הלוחם לאורך שירותו, וישתחרר כמג"ד או מח"ט, או מקבילהם - יזכה בכל מקרה לפנסיית גישור כבר מגיל 42, בעוד שהיום הם זכאים לפנסיית גישור רק מגיל 47. מענקים, במקום פנסיית גישור, יינתנו רק לתומכי הלחימה ולאנשי הקבע שמשרתים במטות ובתפקידים מקצועיים.

 

שר הביטחון משה בוגי יעלון (מימין) והאלוף במיל' יוחנן לוקר. מי צודק? שר הביטחון משה בוגי יעלון (מימין) והאלוף במיל' יוחנן לוקר. מי צודק? צילום: אוראל כהן, ידיעות אחרונות

 

מערכת הביטחון טוענת כי מדובר בפגיעה חמורה במשרתי הקבע, שתקשה על הצבא לגייס כוח אדם איכותי. זאת בעוד שחברי הוועדה טוענים שמדובר במענק הולם עבור מי שיכול להתחיל קריירה שנייה באמצע חייו, ומדובר בתנאים שבכל מקרה גבוהים וטובים ביחס למשק, כיאה למי שהגן על המדינה. גובה המענק נע בין מאות אלפים למיליוני שקלים, בהתאם למשך השירות, סוג השירות, גיל הפרישה והשכר בשנתיים האחרונות לשירות.

 

כאמור, "כלכליסט" מאפשר לכם (במחשב הביתי) לבחון בעצמכם את תנאי המענק לפי המאפיינים השונים ולקבל החלטות על סמך בחינת הנתונים.

 

בכל הנוגע למיסוי המענקים, אם המודל שמציעה ועדת לוקר ייצא לפועל, אמורה להתקבל החלטה ביחד עם משרד הביטחון והאוצר על פיזור המענק עבור מספר שנות מס, כך שלא ייגבה מהפורשים מס על כל הסכום. כאשר רשות המסים מתייחסת לכל הסכום כסכום שהתקבל למשך כמה שנים (גם אם בפועל המענק הגיע בבת אחת), תשלום המס יורד משמעותית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x