שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הפרטת תעש: חדרי המידע מתוכננים להיפתח היום בחצות

חברי ועדת הכספים דורשים לעצור לאלתר את הפרטת תעש עד לדיון מחדש בוועדה. "אם ייפתחו חדרי המידע, ההפרטה כמעט בלתי הפיכה"

הדס גליקו אורי תובל 11:5021.07.15

יו"ר ועדת הכספים חבר הכנסת משה גפני זימן הבוקר דיון דחוף בנושא הפרטת תעש בו ציין כי על פי החלטת האוצר צפויים להיפתח חדרי המידע הלילה בחצות. המשמעות היא מעבר לשלב הבא בתהליך הפרטת תעש. החלטת האוצר התקבלה לאחר שהוגשו לה ונבחנו המלצות רשות החברות. גפני ושאר חברי ועדת הכספים שהגיעו לישיבה מחו על ההחלטה שמתעלמת מן הסיכום בין האוצר לבין הוועדה לקיים דיון בוועדה בחלופות להפרטה בטרם יפתחו חדרי המידע.

 

משה גפני משה גפני

 

לידי "כלכליסט" הגיעה חוות הדעת של רשות החברות שהוגשה לאוצר בנוגע להפרטה. המסמך בוחן את חלופות ההפרטה אל מול הנפקת המיעוט. בהתייחס לשאלה האם ניתן להנפיק את תעש עמדת רשות החברות היא כי תעש במצבה הנוכחי היא חברה שמפסידה מאות מיליוני שקלים בשנים לאורך העשור האחרון עם גרעון בהון העצמי בהון החוזר, עם חשיפות משמעותיות וחוסר בהירות בנושאים מהותיים כגון מפגעי איכות הסביבה, מימון המעבר לנגב, מקרקעים ותביעות עבר. לאור היבטים אלו סבורים ברשות שלא ניתן להנפיק את החברה בטווח הזמן הנראה לעין.

 

חבר ועדת הכספים פרופ' יוסי יונה "יש פה התנהלות לא כנה של האוצר שמתכנן לפתוח את חדרי המידע למרות הסיכום עם ועדת הכספים. לא ייתכן שפתיחת חדרי המידע מבוצעת מבלי שהתקיים בנושא דיון מעמיק בו נוכחים נציגי האוצר". ח"כ מיקי זוהר מרכז הקואליציה בוועדה "רשות החברות פועלת בניגוד להסכם עם ועדת הכספים".

 

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני אמר,"עמדתי ברורה, אני מתנגד להפרטה, אך אני לא הייתי יו"ר כשהוחלט להוציאה אל הפועל. אני הייתי יו"ר כשתעש החלה לקרוס וקיימתי דיונים על המעמד שלה. כל הדרגים אמרו לי מפורשות שאין דרך אחרת אלא הפרטה, כפי שוועדת הכספים כבר החליטה בקדנציה הקודמת ואכן משפטית, אין דרך חזרה. בשבוע שעבר גרמתי לסגירת חדרי המידע שנפתחו ללא הודעה מוקדמת. אמרתי למנכ"ל האוצר, שי באב"ד, שעושים צחוק מהוועדה והוא הורה לסגור אותם מיידית. יחד עם זאת, הוא הביא לי, חוות דעת משפטית שידם של אנשי רשות החברות והאוצר על העליונה, בכך שהוועדה הזאת אישרה זה מכבר את ההפרטה. הם טוענים שכבר החלו עם התהליך וכבר אין דרך חזרה".

 

באופן חריג, מרכז הקואליציה בוועדה ח"כ מיקי זוהר מהליכוד התבטא בחריפות נגד יוגב, שלדבריו פועל בניגוד לסיכומים עם ועדת הכספים. "אורי יוגב משקר את ועדת הכספים! בזמן שרשות החברות נחושה להפריט את תעש, ועדת הכספים תפעל לעצור את ההפרטה", אמר זוהר, "אורי יוגב פועל בניגוד להבטחתו בוועדת הכספים ופתח את חדרי המידע בפני רוכשים פוטנציאלים למרות הסיכום".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x