$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

על רקע הלחצים מכיל, ששינסקי 2 בינתיים מחוץ לחוק ההסדרים

שר האוצר ביקש לכלול בחוק ההסדרים את המסקנות, אולם היועץ וינשטיין סבור כי מדובר בסוגיה מהותית שדורשת חקיקה נפרדת. במקביל נפגשו ראשי כיל עם אנשי האוצר וששינסקי בניסיון לדחוק את ההמלצות אל מחוץ לחוק ההסדרים

הדס גליקו 06:5319.07.15

יישום מסקנות ועדת ששינסקי 2 במסגרת חוק ההסדרים הוקפא זמנית, זאת בשל התנגדות של היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין למהלך. כך נודע ל"כלכליסט". לפי גורמים באוצר, היועץ המשפטי לממשלה טוען כי מדובר בסוגיה מהותית ומורכבת שדורשת חקיקה נפרדת.

 

 

 

בתחילת יולי הציג שר האוצר משה כחלון לראש הממשלה בנימין נתניהו שורה של חוקים שבכוונתו לקדם בחוק ההסדרים. טיוטת חוק ההסדרים כוללת את יישומה של שורה של הצעות שכבר עלו על הפרק ושבכוונת כחלון לזרז את הליך החקיקה שלהן דרך השימוש בחוק ההסדרים. מלבד יישום מסקנות ששינסקי 2, מדובר בין היתר גם ברפורמת הקורנפלקס ובחיבור המפעלים לגז.

 

 

ניר גלעד ניר גלעד צילום: עמית שעל

 

מסקנות ועדת שישינסקי 2 שבחנה את משטר המיסוי על חברות המחצבים, המים והכרייה, קובעות כי יוטל עליהן מס רווחי יתר בשיעור מקסימלי של 42% והן יחויבו בתמלוגים אחידים של 5% על כל משאבי הטבע מ־2017. כמו המליצה הוועדה שגביית מס רווחי היתר מכיל תהיה דיפרנציאלית.

ההמלצות אמורות להגדיל את הכנסות המדינה ב־400 מיליון שקל בשנה. מסקנות הוועדה אושרו בשנה שעברה על ידי הקבינט החברתי־כלכלי שבראשו עמד שר האוצר לשעבר יאיר לפיד אך לא קודמו מאז, וכעת מוטל על הממשלה החדשה לאשרם מחדש.

 

עוד נודע ל"כלכליסט" כי ביום רביעי נפגשו בכירים באוצר עם נציגי כיל בראשם היו"ר ניר גלעד והמשנה למנכ"ל דני חן על רקע התנגדות החברה ליישום מסקנות ששינסקי 2 בחוק ההסדרים. בפגישה נכח גם ששינסקי.

 

לדברי גורמים בכיל, בחודשים האחרונים נמצאת החברה בדיאלוג עם משרד האוצר ועם גורמי ממשל נוספים ומשתפת פעולה בגיבוש החוק המתהווה כתוצאה ממסקנות הוועדה, כאשר בדיונים לוקח חלק גם ששינסקי. בין הנושאים שעליהם דנים הצדדים, גיבוש מתווה סופי להחרגת מפעל המגנזיום בעקבות המלצות ועדת ששינסקי בנושא. בנוסף, באגף החשב הכללי של האוצר מבצעים הערכה של שווי הנכסים של כיל, שטרם הושלמה.

 

 

 

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "כל העת מתקיימים דיונים עם משרד האוצר. הישיבה המסכמת טרם התקיימה, ולכן אנחנו לא רוצים למסור פרטים מעבר לכך".

 

מחברת כיל נמסר: "כיל מציגה מידע שלם, מפורט וכולל על השפעת החלטות הממשלה (ההחרגה מהחוק עידוד השקעות הון, מימון הפרויקט הלאומי להגנת בתי המלון בים המלח, המלצות ועדת ששינסקי 2) על הסביבה העסקית שאיתה כיל מתמודדת, שאינה מאפשרת המשך השקעות בישראל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x