שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

השרים מתכוננים: קיצוץ רוחבי של 3% בתקציב משרדי הממשלה

עלות ההסכמים הקואליציוניים נאמדת בכ־8.5 מיליארד שקל ונתניהו יבקש כנראה להגדיל את הגירעון מעבר ל־3% מהתוצר. בקואליציה לא ששים להתגייס למען קיצוצים בתקציב לאחר שהדרישות של כחלון לבדו נאמדות ב־1.5 מיליארד שקל

אורי תובל ועמרי מילמן 20:3518.07.15

הממשלה לא תדון גם מחר (א') במסגרת התקציב לשנים 2016-2015 – נושא שהיתה אמורה לעסוק בו כבר בשבוע שעבר – וזאת בשל המשבר בקואליציה סביב התקציבים שהובטחו בהסכמים הקואליציוניים. גורם המקורב למשא ומתן העריך שמכיוון שראש הממשלה בנימין נתניהו מתקשה לשכנע את שותפיו שיסכימו לוותר על מה שהוסכם רק לפני חודשיים, ומכיוון שאינו מעוניין בהעלאת מסים, ככל הנראה יחליט על הגדלת הגירעון אל מעבר ל־3% מהתוצר. הממשלה אמורה לדון בתקציב לכל המאוחר בשבוע הבא כדי לאפשר למשרדי האוצר והמשפטים לנסח את חוק התקציב שיוגש לכנסת ב־30 באוגוסט.

 

 

 

התקציב הקרוב הוגדר על ידי אחד מבכירי האוצר בתור "התקציב הקשה ביותר בשנים האחרונות". מלבד ההסכמים הקואליציוניים הנדיבים גם מסקנות ועדת לוקר נכנסו לדיוני התקציב. כרגע מסתמן כי יהיה קיצוץ רוחבי של 3% בתקציבי משרדי הממשלה.

 

 

שר האוצר כחלון שר האוצר כחלון צילום: אוהד צויגנברג

 

עלות ההסכמים הקואליציוניים מוערכת על ידי האוצר בכ־8.5 מיליארד שקל. להערכת האוצר, צריך לקצץ (או לפרוס) את ההסכמים כך שבתקציב 2016 ישולמו לא יותר מ־4 מיליארד שקל. באוצר אומרים כי כבר בשלב המשא ומתן קואליציוניים הודיעו למפלגות כי דרישות אלה יאלצו את הממשלה לעשות "התאמות לתקציב", כלומר קיצוצים. ייתכן ואם ההערכות הללו היו מתפרסמות בזמן אמת לציבור, ולא נשארות בחדרי הדיונים של המפלגות, הלחץ הציבורי היה מוריד אותם מהעץ הזה מלכתחילה. נראה שבקואליציה גם לא אהבו לשמוע את שר האוצר משה כחלון קורא לשותפיו "להתגייס למען התקציב", בעוד מפלגתו מתעקשת על שלוש דרישות בעלות של לפחות 1.5 מיליארד שקל – העלאת משכורות החיילים, דמי אבטלה לעצמאים והגדלת קצבאות הזיקנה.

 

 

 

ההערכות הן כי קיצוץ רוחבי של 3% יפנה כ־3 מיליארד שקל בתקציב, פחות מחצי מהדרישות בהסכמים הקואליציוניים.

 

במשרד האוצר אמרו בתגובה לשאלת "כלכליסט" על היקף הקיצוץ הרוחבי כי "לרשות הממשלה יש כמה כלים לצורך התכנסות למסגרות התקציב. בהתאם להחלטת הממשלה, ככל שתתקבל, וסדרי עדיפויותיה בנוגע למימון ההסכמים הקואליציוניים, תקציב הביטחון וגובה הגירעון יוחלט גם על ההתאמות הנדרשות לתקציב. טרם התקבלה החלטה בנושא".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x