שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

שטייניץ מקדם הצבעה בכנסת על מתווה הגז בסוף החודש

במשרד האנרגיה מעריכים שפרט לשינויים במחיר הבסיס, המתווה לפירוק מונופול הגז לא ישונה, ובונים על התמיכה של יש עתיד וישראל ביתנו. ההצבעה על העברת הסמכויות מדרעי לממשלה תתקיים בסוף החודש וייתכן שתכלול גם הצבעה על המתווה עצמו

ליאור גוטמן ואורי תובל 07:3815.07.15

שר האנרגיה יובל שטייניץ פועל בימים האחרונים לגבש קולות באופוזיציה לתמיכה במתווה הגז הממשלתי בכנסת כבר במסגרת המושב הנוכחי ועד סוף החודש. זאת, במקום העברת הסמכויות של שר הכלכלה אריה דרעי לממשלה כולה כדי לאשרו שם.

 

 

כדי לשכנע את חברי האופוזיציה לתמוך במתווה, משרד האנרגיה צפוי להציג שינוי בנושא התמחור הבסיסי. זאת, תוך שימוש בשלב השימוע הציבורי, בו מתבקש הציבור להביע את עמדותיו, כדי להוריד את מחיר הבסיס של עסקאות הגז ולהציג זאת כניצחון של הפוליטיקאים על חברות הגז.

 

שאיפת משרד האנרגיה היא להוריד את מחיר הגז מ־5.4 דולר ליחידת אנריגה לפחות מ־5 דולר, ובכך להשיג "קידומת פסיכולוגית". אך משום שחברות הגז מתנגדות להורדת המחירים הזו, צפוי משרד האנרגיה להציע לשנות את ההצמדות של מחיר הגז.

 

לפי המתווה הנוכחי, מחירי הגז יוצמדו לממוצע המחירים במשק בכל רבעון. משרד האנרגיה צפוי להציע לחברי האופוזיציה כי ההצמדה לממוצע המחירים תבדק בכל חצי שנה או שנה. בכך התנודות במחירי הגז יהיו רחוקות יותר.

 

במשרד האנרגיה מעריכים שפרט לנושא התמחור הבסיסי, לא יופיעו במתווה שינויים משמעותיים נוספים.

 

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד צילום: אוראל כהן

 

 

שטייניץ זקוק לתמיכת האופוזיציה משום שהקואליציה נמצאת כיום במצוקה בכל הצבעה בנושא הגז משום שהשרים משה כחלון, יואב גלנט וחיים כץ אינם יכולים להשתתף בהצבעה בשל ניגוד עניינים. במצב כזה לאופוזיציה יש יתרון של ח"כ אחד במליאה, וראש הממשלה בנימין נתניהו צריך להשיג לפחות שני חברי אופוזיציה שיצביעו עם הממשלה, או שלפחות יעדרו מהמליאה בזמן אמת.

 

שתי מפלגות האופוזיציה האפשריות ביותר למהלך זה, ישראל ביתנו ויש עתיד, חזרו והבהירו אתמול שלא יסייעו לקואליציה להעביר את הסמכויות של דרעי לממשלה. עם זאת, אם המתווה עצמו יגיע לכנסת, הן עשויות לתמוך בו.

 

אביגדור ליברמן הבהיר יותר מפעם אחת כי הוא תומך במתווה ותקף את המתנגדים לו בטענה שהם "בולשביקים". יאיר לפיד תמך בקידום המתווה והצהיר כי "את סיפור הגז אי אפשר למשוך יותר. בכל יום שעובר המדינה מפסידה כסף".

 

אולם מפלגתו של לפיד דורשת שינויים במתווה, המרכזי שבהם הוא קיום מנגנון לפיקוח על המחירים. כך שנראה שאם משרד האנרגיה יתגמש וייצור מנגנון פיקוח שיתקבל טוב יותר בציבור, יש עתיד תתמוך בו. שטייניץ כבר נפגש בנושא עם לפיד והשניים צפויים להפגש בשנית בקרוב.

 

הכרזות אחרונות אלו מצד שתי המפלגות מעלות את סיכויי המתווה לעבור בכנסת משהיו לפני כשבועיים, אז נדחתה ההצבעה על העברת הסמכות של דרעי מחשש להפסד.

 

עתירה להארכת השימוע

 

במידה ויחליט משרד האנרגיה לשוב ולהעלות את ההצבעה על העברת הסמכויות של דרעי לממשלה בשנית, הוא צפוי לעשות זאת ב־26 ביולי, בסמיכות לסיום מועד תקופת השימוע הציבורי ב־21 ביולי. נכון לאתמול, ולאחר כמחצית מתקופת השימוע, התקבלו מהציבור עשרות הערות, מספר המוגרר כ"נמוך יחסית". עם זאת אתמול עתרו לבג"צ חברי הכנסת שלי יחימוביץ', תמר זנדברג ואיתן כבל בדרישה להאריך את השיוע בעוד שלושה חודשים.

 

במסגרת אישור המתווה, משרד האוצר ינסה לדחות את סוגיית קביעת המחיר עד לאוגוסט, אז צפויה להכנס לתוקפה ירידת המחיר הממוצעת במשק. במידה ויצליח האוצר לדחות את קביעת המחיר, המרוויחה העיקרית מכך תהיה חברת החשמל, מחזיקת החוזה המרכזי עם מאגר תמר, שצפויה לשפר גם את החוזה העתידי שלה.

 

בחוזה הנוכחי בין חברת חשמל לחברות הגז נקבעו שני מועדים לבחינה מחדש של מחיר רכישת הגז. המועד הראשון, המאפשר הפחתה של עד 25% במחיר הרכישה, מוגדר ב־2021: "בחלוף שמונה שנים ממועד תחילת זרימת הגז ממאגר תמר".

 

מאחר ומתווה הגז יקבע את נוסחת תקרת המחיר לתקופה של שש שנים, זהו בדיוק המועד בו תגיע חברת החשמל למועד הראשון של החוזה. לכן, מאמינים באוצר שקיבוע נמוך ככל הניתן של מחיר הבסיס כעת יסייע לחברת החשמל לשפר את חוזה הגז העתידי שלה במועד פתיחת החוזה.

 

היעד הבא: רשות אנרגיה

 

אם יחתם מתווה הגז, יתפנה שטינייץ לצעד הבא בנושא – הקמת רשות האנרגיה החדשה במסגרת חוק ההסדרים שיוגש לעיון השרים עד סוף החודש. הרשות החדשה תאחד תחת שטייניץ את רשות החשמל ואת רשות הגז. בכך, יוכל שטייניץ להשפיע על תעריף החשמל, פעולה שהייתה מנותקת עד היום ממשרד האנרגיה והיתה נתונה בידי רשות החשמל בלבד.

 

עוד נבחנת אפשרות להקים במסגרת חוק ההסדרים רשות נפט שתחליף את מועצת הנפט הוותיקה. הרשות תעסוק בחלוקת רישיונות ופיקוח על חיפושי הגז והנפט, והיא תהיה שקופה יותר ותכלול דירקטוריון מכמה משרדים ממשלתים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x