$
בארץ

הרכבת הקלה: שפיר מבקשת לפסול את זכיית שיכון ובינוי בחלק מהפרויקט

מדובר במכרז לכריית מחצית מתוואי הרכבת התת-קרקעי של הרכבת הקלה בת"א; שפיר טוענת שהחברה הסינית, שניגשה יחד עם שיכון ובינוי למכרז, אינה עומדת לכאורה בתנאי הסף

ליאור גוטמן 13:2212.07.15

חברת שפיר הנדסה עתרה לפני מספר ימים כנגד ועדת המכרזים של חברת נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים) בבקשה לפסול את המכרז לכריית מחצית מתוואי הרכבת התת-קרקעי של פרויקט הרכבת הקלה בתל אביב.

 

 

מדובר במכרז בו זכו לפני כחודש וחצי סולל ובונה (שפועלת תחת שיכון ובינוי) ושותפתה China Railway Tunnel Group הסינית. העתירה הוגשה יחד עם שותפתה האיטלקית גלה (Ghella), כאשר חברת דניה סיבוס, שזכתה בפרויקט אחר שמתחבר לאותו תוואי עבודות צורפה כמשיבה.

 

הדמיית הרכב הקלה הדמיית הרכב הקלה

 

מדובר בפרויקט לחפירת המקטע המערבי של הרכבת הקלחה התל אביבית. העבודות שם כוללות שתי מנהרות מקבילות באורך כ-5 ק"מ כל אחת (סה"כ 10 ק"מ) ובניית שש תחנות רכבת תחתית (אלנבי, שדרות יהודית, שאול המלך, ארלוזורוב, אבא הילל וביאליק). תחילת העבודה תוכננה לסוף 2015 כאשר זמן הביצוע נקצב לכ-4.5 שנים. עלות המכרז נאמדת בכ-2.9 מיליארד שקל.

 

שפיר טוענת שהחברה הסינית, שניגשה יחד עם שיכון ובינוי למכרז, אינה עומדת לכאורה בתנאי הסף שכוללים ניסיון בכריית מנהרות, מה גם שההפרש בין הצעות המכרזים היה פחות מ-0.7 אחוז, שבתנאי שער האירו הנוכחי מדובר הלכה למעשה במקרה של כמעט-שוויון בהצעות הכספיות. עוד מוסיפים בסביבת שפיר שהעתירה אינה אמורה לפגוע בתחילת העבודות כיוון שכיום המדינה היא שפועלת בשטח בהכנת תשתית מתאימה לקבלנים שיבואו, לא משנה מה תהיה זהותם.

 

בהודעת בורסה שפרסמה שיכון ובינוי נאמר שהיא דוחה את הטענות, ומבדיקת כלכליסט עולה שהחברה כבר החלה בביצוע עבודות מקדימות בשטח.

  

מנת"ע נמסר בתגובה: "ועדת המכרזים של נת"ע פעלה על פי הדין והכללים לאורך כל שלבי המכרז וכמובן דוחה את טענותיה של חברת שפיר. את תגובתנו נמסור כמקובל לבית המשפט. חשוב לציין כי הפרויקט ממשיך על פי לוחות הזמנים שנמסרו לציבור".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x