$
בארץ

דרעי מצפה שבג"ץ יעניק רוח גבית לתיקון לחוק הכשרות

שר הכלכלה החליט לעכב את החקיקה שעלולה לפגוע ברפורמת הקורנפלקס, עד שבג"ץ יכריע בעתירות שמסעדנים הגישו לאחרונה נגד הרבנות. במפלגת ש"ס מזכירים שהשופט אליקים רובינשטיין, העומד בראש ההרכב השיפוטי, כבר דחה בעבר עתירה דומה

אורי תובל 08:2212.07.15

יו"ר ש"ס ושר הכלכלה אריה דרעי עצר לעת עתה את קידום התיקון לחוק הכשרות, והוא פועל להסרתו מסדר היום של ועדת השרים לחקיקה שצפויה להתכנס היום. בשלב זה מעדיף דרעי להמתין להכרעת בג"ץ, שיחל בשבוע הבא לדון בעתירות הנוגעות לנוסחו הנוכחי של חוק הכשרות כיום.

 התיקון לחוק הכשרות נועד להגן על הבלעדיות שיש לרבנות בהענקת כשרות, לאחר שבשנים האחרונות החלו בעלי מסעדות לפנות לגורמי פיקוח הלכתיים אחרים, שמעניקים את אישורם בלי להשתמש במילה "כשר", תואר שרק הרבנות יכולה להעניק. על פי התיקון שהציעה ש"ס, בית עסק שיוצר מצג של כשרות, גם אם אינו משתמש במילה "כשר”, עובר על חוק איסור ההונאה בכשרות. התיקון המוצע נועד למנוע כל כשרות אלטרנטיבית.

 

דרעי עם רה"מ נתניהו. ממתין לבג"ץ דרעי עם רה"מ נתניהו. ממתין לבג"ץ צילום: אלכס קולומויסקי

 

כמו כן התיקון עלול לפגוע ביבוא מקביל של מזון, הידוע כרפורמת הקורנפלקס, אחת היוזמות החשובות של שר האוצר משה כחלון לפתיחת שוק המזון לתחרות. לפי ההצעה של ש”ס, יבוא של מוצרים שנושאים תעודות כשרות של גורמים בחו"ל, אך בלי אישור הרבנות הראשית, ייחשב גם הוא להונאה.

 

במהלך השבוע שעבר קודמה פשרה הנוגעת לשני הקשיים. יו"ר ועדת הכספים משה גפני מיהדות התורה קידם הצעה מרוככת שלפיה בעלי עסקים יורשו לכתוב שהמקום נמצא "בפיקוח עצמי", ובמקביל, בפגישה בין דרעי לגורמים באוצר, נבחנה האפשרות שחוק הכשרות לא יחול על היבוא.

 

בשבוע הבא יחל בית המשפט העליון לדון בעתירותיהם של בתי עסק שקיבלו קנסות מהרבנות, אף שלא עשו שימוש במילה "כשר". העותרים, המצוידים בחוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה, שלפיהן הקנסות אינם מוצדקים, דורשים שבג"ץ יכיר בחוקיות פעולתם, מה שייצור בפועל כשרות אלטרנטיבית.

 

בש"ס פיתחו אופטימיות בנוגע להרכב השופטים בראשות אליקים רובינשטיין, שלפני חמש שנים דחה עתירה שהגיש יבואן בנושא דומה. השופטים גרוניס וחנן מלצר תמכו אז בעמדת רובינשטיין, שכתב כי רק הרבנות מוסמכת לתת את תעודת כשרות, ו"מבחינת המשפט המינהלי הישראלי אין הרבנות הראשית רשאית להתפרק מסמכויותיה ולסמוך בעיניים עצומות על הכשרים מסוגים ומינים שונים שעשויים להינתן למוצרים מעבר לים”.

 

גפני, שמעוניין בקידום מהיר של התיקון לחוק, אינו שבע רצון מהתעלמותה של ש"ס מהצעת הפשרה שלו. גפני חתום גם הוא על החוק שיזם ח"כ יואב בן־צור מש”ס, ואם יתעקש יוכל להביא היום את התיקון לוועדת השרים למרות התנגדות ש"ס. אם הצעה לתיקון תוגש, הדבר יגרום לשסע קואליציוני גם בין כחלון לגפני, גם בין דרעי לגפני.

 

בסביבת דרעי אומרים שהוא הבהיר לגפני שבכוונתו לעצור את התיקון הפוגע ברפורמת הקורנפלקס, שמשרדו הוא בין מקדמיה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x