$
בארץ

ליברמן והקואליציה ישתפו פעולה בוועדה לבחירת שופטים

עפ"י הדיל בין נתניהו ליו"ר ישראל ביתנו, ח"כ מטעם ישראל ביתנו, ככל הנראה רוברט אילטוב, ימלא את תפקיד נציג האופוזיציה בוועדה

אורי תובל 16:4408.07.15

דיל בין נתניהו לליברמן: הליכוד הודיע לפני שעה קלה (ד') שישראל ביתנו תשתף פעולה עם הקואליציה בבחירת הח"כים לוועדה לבחירת שופטים. הבחירות ייערכו במליאת הכנסת ב-22 ביולי, וככל הנראה התוצאה של ההסכם תהיה שח"כ מטעם ישראל ביתנו ימלא את תפקיד נציג האופוזיציה בוועדה. שיתוף הפעולה הוא סימן נוסף להתקרבות אפשרית של ישראל ביתנו לממשלה.

 

בוועדה לבחירת שופטים חברים ארבעה פוליטיקיאם: שני ח"כים, אחד מהקואליציה ואחד מהאופוזיציה, לצד שני שרים – שרת המשפטים איילת שקד ושר האוצר משה כחלון. כחלון התעקש על מקומו בוועדה, כמו גם על זכות וטו על חקיקה הנוגעת לפגיעה בבית המשפט העליון, כדי לאזן את היוזמות של שקד לשנות את אופיו ואת הרכבו של בית המשפט העליון. אולם כניסתו של נציג ישראל ביתנו לוועדה טורפת את הקלפים.

 

ח"כ רוברט אילטוב ח"כ רוברט אילטוב צילום: עטא עוויסאת

 

ככל הנראה, את המפלגה ייצג יו"ר הסיעה רוברט אילטוב, השוהה בחו"ל כרגע. בעבר התבטא ליברמן רבות נגד האקטיביות של בית המשפט העליון והציע להקים בית משפט לחוקה. עם נציג ישראל ביתנו, יהיו לימין שלושה חברים בוועדה – שקד, אילטוב ונציג הקואליציה. מכיוון שיש צורך ברוב של שבעה חברי ועדה כדי למנות שופט לבית המשפט העליון, השלושה יוכלו למנוע בחירה של שופטים ולמעשה לקבוע את הרכב בית המשפט. ב-2009 כבר עשה נתניהו מהלך דומה, כאשר אורי אריאל שהיה אז ח"כ באיחוד הלאומי, נבחר להיות נציג האופוזיציה.

 

שיתוף הפעולה בין ליברמן לנתניהו מאותת גם על התקרבות בין ישראל ביתנו לממשלה – כשנראה שמפלגתו של ליברמן מקדימה את המחנה הציוני במירוץ להצטרף לממשלה. הממשלה מתקשה מאוד לנהל קואליציה שמחזיקה רוב של שני ח"כים בלבד, כפי שנראה ביום שני בלילה גם בהצבעה המותחת על דחיית התקציב וגם היום בניצחון האופוזיציה בכנסת.

 

בשני המקרים ישראל ביתנו נעדרה מההצבעה, אך גם לא תמכה בקואליציה. כל השותפות מעוניינות בהרחבת הממשלה, כאשר צירופה של ישראל ביתנו גם ימנע טלטלות קואליציוניות הצפויות במקרה שהמחנה הציוני יצטרפו לממשלה, כמו למשל עזיבה של הבית היהודי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x