$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

באוצר דוחפים למחיר גז נמוך, משרד רה”מ מתנגד

משרד האוצר מקדם מהלכים שאמורים לקבע מחיר גז נמוך מ־5 דולר ליחידת אנרגיה ובעיקר כזה שלא יתעדכן לאורך זמן. במשרד האנרגיה ומשרד רה”מ צפויים להתנגד בתוקף ליוזמה

ליאור גוטמן 06:3908.07.15

במשרד האוצר ינסו לדחות את ההחלטה על מחיר הגז על פי המתווה לחודש אוגוסט על מנת לנצל ירידה שאמורה לקרות ממילא מתחת לרף של 5 דולר, תוך ניצול הירידה הצפויה במחיר הממוצע של עסקאות הגז.

הממונה על התקציבים אמיר לוי הממונה על התקציבים אמיר לוי צילום: נמרוד גליקמן

 

מתווה הגז הממשלתי מתבסס על ממוצע מחירי עסקאות האנרגיה כפי שפורסם בדו”חות חברות הגז לרבעון הראשון, שעומד על 5.4 דולר ליחידת אנרגיה. חלק מחוזי הגז של תחנות הכוח הפרטיות מוצמדים לתעריף ייצור החשמל הכללי במשק שאותו קובעת רשות החשמל. ההצמדה קובעת כי התעריף יתעדכן חצי שנה לאחר הורדת המחיר הכללי. בפברואר עדכנה רשות החשמל את תעריף החשמל הכללי והוא ירד בשיעור של כ־11%. כתוצאה מכך במהלך אוגוסט אמור לרדת גם תעריף החשמל של תחנות הכוח - כך שהמחיר הממוצע לגז במשק אמור להתייצב מתחת לרף של 5 דולר ליחידת אנרגיה, סביב 4.8 עד 4.9 דולר ליחידה.

 

דחיית קביעת המחיר אמורה לאפשר למשרד האוצר לקבוע את מחיר הגז על פי ממוצע העסקאות של הרבעון השני של השנה ובכך להוריד את המחיר. אלא שבמענה לביקורת הציבורית על המחיר לא מתכוונים באוצר לעצור בצעד הזה: בכוונתם לפעול גם לביטול מנגנון ההצמדה הרבעוני של מחיר הגז. המשמעות היא שבאוצר גם רוצים לקבע מחיר גז נמוך מזה שנקבע עד כה במתווה וגם לבטל את מנגנון ההצמדה שלו כדי להבטיח שמחיר הגז לא יעלה בעתיד.

 

 צילום: אלבטרוס

 

אלא שמשרד האוצר צפוי להיתקל בהתנגדות חריפה לשיפורים הללו במתווה מצד יתר משרדי הממשלה, כאשר משרד ראש הממשלה ומשרד האנרגיה צפויים לתמוך בהשארת מחיר התקרה שנקבע במתווה הגז הממשלתי. בהתנגדות החריפה יותר צפויה להיתקל היוזמה לבטל את מנגנון ההצמדה בעוד שלנושא קביעת המחיר על פי דו”חות הרבעון השני ייתכן ותתקבל הסכמה של יתר המשרדים, שממילא מבינים שבעקבות השימוע הציבורי יהיה צורך להוריד את מחיר הגז.

 

עדכון התעריף אמור להתבצע לקראת סוף יולי

 

במקור, מחיר הגז לעסקאות חדשות במשק אמור היה להיקבע מיד לאחר סיום השימוע הציבורי למתווה הגז, כלומר בשבוע האחרון של יולי. ההערכה כי מחירי הגז הממוצעים צפויים להיות נמוכים יותר בדו”חות שיפורסמו לאחר מכן נשענת על ההנחה שבתוצאות האלה יבוא כבר לידי ביטוי עדכון המחיר של תחנות הכוח. ההנחה שלהם היא שגם אם מחיר הגז לתחנות כוח פרטיות מרכיב 20%–30% ביחס לסל עסקאות הגז (חברת החשמל מהווה 50% מהעסקאות ואת השאר צורכים מפעלי תעשייה), בכל מקרה תירשם השפעה חיובית על ירידת המחיר.

 

חברות הגז: תקרת המחיר שנקבעה במתווה הוגנת

 

כאמור, הבעיה העיקרית של משרד האוצר היא התנגדות מצד משרד ראש הממשלה, שמעוניין לאשר את המתווה הקיים לפני שהכנסת יוצאת לפגרת קיץ, ללא שינויים שעשויים לעכב את האישור. גם חברות הגז לא ממש מתלהבות לאמץ את התמחור החדש, וחלקן טענו בימים האחרונים שתקרת המחיר שנקבעה היא ההוגנת והמתאימה ביותר לשוק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x