$
בארץ

תפתחו יומנים: שביתה כללית במשק ב-22 בחודש אם מו"מ עובדי הקבלן לא יתקדם

יו"ר ההסתדות אבי ניסנקורן מאיים בהשבתת המשק כולו אם המשא ומתן מול האוצר על תנאי ההעסקה של עובדי הקבלן לא יניב תוצאות: "אני שואל את פקידי האוצר - למה מורה צריך להיות עובד קבלן? אלו הפנים של המדינה"

מיקי פלד 12:5807.07.15
יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הודיע לפני שעה קלה (ג') כי ללא פריצת דרך מול האוצר בנושא עובדי הקבלן עד ה-22 בחודש נצא לשביתה כללית במשק. בכינוס של הוועדים השונים בהסתדרות אמר ניסנקורן כי ידרוש מכל אחד מהם להוציא את כל העובדים שלו לשביתה ללא יוצא מן הכלל.

 

ניסנקורן דורש להעביר את עובדי הקבלן בשירות הציבורי להעסקה ישירה לאחר שלפני יומיים התפוצץ המשא ומתן עם משרד האוצר בנושא. בין העובדים מדובר לדוגמה על עובדי ניקיון בבתי החולים, מאבטחים בכניסה למשרדי ממשלה, עובידם סוציאליים בתאגידים העירוניים, אחיות בתי הספר, מורים במערכת החינוך שמועסקים דרך עמותות, עובדי קרנות המחקר בבתי החולים הממשלתיים ועוד. השביתה תקיף את כל ענפי המשק שמאוגדים בהסתדרות, כולל המגזר הפרטי, אם כי ניתן להניח כי ניסנקורן לא יורה על שביתה כללית גם בעסקים הפרטיים.

 

באוצר מוכנים לדון בהעסקה ישירה אך דורשים שניסנקורן יאפשר להם לפטר עובדים במסגרת מה שמכונה גמישות ניהולית.

  

הפגנה של עובדי קבלן (ארכיון) הפגנה של עובדי קבלן (ארכיון) צילום: מיקי אלון

 

ניסנקורן אמר כי כאשר דיבר בנובמבר האחרון על שלוש המטרות של ההסתדרות – העסקת בעלי מוגבלויות, העלאת שכר המינימום והעסקה ישירה של עובדי הקבלן – הוא כבר השיג את שתי המטרות הראשונות ועכשיו הוא מתכוון לפעול בנושא עובדי הקבלן.

 

ניסנקרן אמר כי "במאבק עובדי הקבלן לא יהיו פשרות. מורים הופכים להיות עובדי קבלן. אני שואל את פקידי האוצר למה מורה צריך להיות עובד קבלן? למה מורה אחרי 10 חודשים צריך לקבל על החודשיים של החופש דמי אבטלה? אלו הפנים של המדינה".

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "לא ברור מדוע צריך להגיע לטונים צורמים ולאיים בשביתה כללית שתגבה מחיר יקר ומיותר מהציבור כשניתן לפתור את הנושא במשא ומתן בצורה מסודרת ובאופן שיטיב עם הציבור הרחב. התנהלות ההסתדרות תמוהה לאור העובדה שעד כה התקיים רק דיון אחד בסוגיה. במשרד האוצר קוראים להסתדרות לשוב לשולחן המו"מ ולדון באופן רציף ופרטני בסוגיות שעל הפרק, מטרת הדיונים הינה להגיע להסדר כולל שיאפשר מצד אחד קליטה ישירה של עובדים במקומות בהם נוכל לשפר את השירות לאזרח, ובמקביל, לאפשר גמישות ניהולית במגזר הציבורי על מנת שהמדינה תוכל לספק שירותים טובה ואיכותית יותר לאזרחים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x