שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

דו"ח החרמות המלא נחשף: חרם מוחלט על ישראל יעלה למשק 40 מיליארד שקל בשנה

לאחר שחלק מפרטיו נחשפו ב"כלכליסט", המדינה התירה לפרסום בשבוע שעבר דו"ח של האוצר מ־2013 בו מוצגים השלכות של חרמות על ישראל

שאול אמסטרדמסקי 07:0907.07.15

כמעט שנתיים חלפו מאז עלה שר האוצר לשעבר יאיר לפיד לנאום וסיפר כי פקידי משרדו חיברו דו"ח שאומד את ההשפעות הכלכליות של התגברות תנועת החרם האירופיות על הכלכלה הישראלית, ובשבוע שעבר הסכימה המדינה סוף סוף לחשוף את הדו"ח המלא.

 

חשיפת הדו"ח התאפשרה הודות לעתירה שהגישה התנועה לחופש המידע, באמצעות עו"ד אוריה ירקוני, לאחר שמשרד ההאוצר סירב למסור אותו במסגרת בקשת חופש מידע, בטענה כי חשיפתו של הדו"ח עלולה להביא לפגיעה אסטרטגית במשק.

את הדו"ח חיברו כלכלני אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר במחצית 2013 והוא כולל שישה עמודים בלבד.

 

לאורך המסמך מציגים כלכלני האוצר חמישה תרחישים שונים להתגברות החרם, ואומדים מה תהיה ההשפעה של כל אחד מהם על הכלכלה הישראלית, היצוא מישראל והיקף המועסקים במשק.

 

 

קשה לחזות נקודות מפנה

 

אם החרם המדיני על ישראל יתגבר בצורה מתונה, כך שהוא יביא להחרמה וולונטרית של סחורה שיוצרה בשטחי יהודה ושומרון מצד מדינות באירופה, ארגונים צרכניים או רשתות שיווק באירופה, כלכלני האוצר מעריכים כי הפגיעה בתוצר של המשק תעמוד על כחצי מיליארד שקל בשנה. גם הנזק לתעסוקה יהיה בהיקף מוגבל שיתבטא בכ־430 מפוטרים בלבד.

 

לעומת זאת, אם החרם יתגבר בצורה חריפה יותר, עד שיביא להחרמה מלאה של מוצרים ישראליים משטחי יו"ש בכל האיחוד האירופי, שאף תזלוג לתוך שטחי מדינת ישראל הריבונית כך שגם 1% מהיצוא הישראלי יוחרם במדינות האיחוד, אזי הפגיעה במשק מוערכת ב־2 מיליארד שקל בשנה. הדבר גם יביא לפיטורים בהיקף של כ־1,800 עובדים.

 

שר האוצר לשעבר יאיר לפיד. סירב לחשוף את הדו"ח לציבור שר האוצר לשעבר יאיר לפיד. סירב לחשוף את הדו"ח לציבור צילום: אוראל כהן

 

לפי כלכלני האוצר, בתרחישים חמורים יותר של התגברות החרם, הפגיעה במשק הישראלי יכולה לנוע בין 1.5 מיליארד שקל בשנה ועד לתרחיש קיצוני שבו המשק יספוג פגיעה של כ־40 מיליארד שקל בשנה ו־36.5 אלף עובדים יאבדו את מקום עבודתם. תרחיש קיצוני זה יקרה אם האיחוד האירופי יחרים את היצוא הישראלי כולו ויעצור את כל ההשקעות הזרות בישראל — סנקציות כלכליות הדומות לאלו שהוטלו על משטר האפרטהייד בדרום אפריקה.

 

כלכלני האוצר אמנם מגדירים את התרחיש הזה כקיצוני מאוד, אולם מזהירים כי ההיסטוריה מעידה על כך שהדרך לתרחישי הקיצון עוברת דרך נקודות מפנה שאותן קשה לחזות, שעד אליהן יש יוזמות חרם מקומיות, אולם לאחריהן נוצר צונאמי שסופ בסקנציות כוללות.

 

הפגנת ה-BDS הקוראת חרם על ישראל הפגנת ה-BDS הקוראת חרם על ישראל צילום: איי אף פי

 

התנהלות תמוהה

 

לפני שלושה חודשים הורה שופט בית המשפט המחוזי בירושלים יגאל מרזל לנציגי המדינה לחשוף את הדו"ח, תוך השחרת חלקים שעלולים לסכן את המדינה, לתנועה לחופש המידע. אלא שהמדינה ביקשה מאז שתי הארכות בנימוקים שונים. בשבוע שעבר, ביום שבו היתה אמורה להגיש את הדו"ח המושחר, הודיעו נציגי המדינה לפתע כי הם מסירים את התנגדותם למסירת הדו"ח המלא, הואיל וחלקים מדו"ח מאוחר יותר שחובר באוצר על סמך הדו"ח המקוצר כבר נחשפו ב"כלכליסט".

 

עו"ד ירקוני מסר כי "התנהלותה של המדינה לאורך ההליך מעלה סימני שאלה רבים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x