$
בארץ

עובדי המגזר הציבורי יתבעו מהמדינה להחזיר דמי הבראה ביותר מ-100 מיליון שקל

בית המשפט אישר אתמול את הגשתה של תובענה ייצוגית נגד המדינה בטענה כי גבתה עשרות מיליוני שקלים מעובדים בגופים ציבוריים ב-2009 כדי להקים קרן לסיוע למפעלים במצוקה אך הקרן מעולם לא קמה. עובדים נוספים עשויים להצטרף ולהגדיל משמעותית את סכום התביעה למאות מיליוני שקלים

מיקי פלד 09:1006.07.15

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר אתמול (א') לשתי עובדות לשעבר במגזר הציבורי לתבוע את המדינה בתובענה ייצוגית על סך של מעל ל-100 מיליון שקל. לא מן הנמנע שאם התובענה הייצוגית תאושר יצטרפו עובדים נוספים במגזר הציבורי והסכום יכול להגיע למאות מיליוני שקלים.

 

התובענה דורשת להחזיר לעובדים במגזר הציבורי את דמי ההבראה שנלקחו מהם בקיץ 2009 במסגרת הסכם בין המדינה להסתדרות. אז, בשל החשש שהמשבר הכלכלי בעולם יכה במשק הישראלי, הסכימו שר האוצר דאז יובל שטייניץ ויו"ר ההסתדרות עופר עיני על כך שעובדי המגזר הציבורי יקבלו רק מחצית מדמי ההבראה שמגיעים להם באותה שנה ובשנה שלאחר מכן. בסך הכל היה אמור ההסכם להביא לחיסכון של כ-1.2 מיליארד שקל בדמי הבראה, אם כי בפועל דמי ההבראה קוצצו רק בשנה הראשונה ולא בשנייה.

 

עו"ד יפית מנגל עו"ד יפית מנגל צילום: עמית שעל

 

הסכום שקוצץ התחלק לשניים. החלק הראשון בשווי של כ-600 מיליון שקל הוא של עובדי שירות המדינה – משרדי הממשלה, בתי חולים ממשלתיים וכדומה – שדמי ההבראה שלהם היו אמורים להישאר בקופת המדינה. החלק השני מגיע מכ-300 אלף עובדי המגזר הציבורי הרחב – עובדי רשויות מקומיות, אוניברסיטאות, חברות ממשלתיות, קופות החולים ועוד – היו אמורים לממן בעזרת דמי ההבראה שלהם את הקמתה של קרן סיוע מיוחדת למפעלים במצוקה. אלא שהקרן מעולם לא קמה ולפיכך בפועל לאוצר המדינה נחסך הכסף אך בצורה שלטענת התובעות היא לא חוקית. נציגי המדינה השיבו בבית המשפט כי זוהי פרשנות לא נכונה להסכמים בין המדינה להסתדרות ולהחלטות הממשלה בעקבותיה, שכן רק חלק קטן מהסכום נועד להקמת הקרן ורובו המוחלט נועד לחסוך כסף לתקציב המדינה, כמו עובדי משרדי הממשלה.

 

התובענה הוגשה על ידי עובדת לשעבר במעון נעמת ועובדת לשעבר בשירותי בריאות כללית, שבאופן אירוני שניהם בבעלות ההסתדרות. התובענה הוגשה על ידי עו"ד יפית מנגל ממשרד יפית מנגל ועו"ד דורון לוי ממשרד עו"ד עמית פולק מטלון.

לתביעה ייעץ גם המומחה למיסוי פרופ' יוסף אדרעי. התובעות ביקשו להכניס בקבוצה אותה הן מייצגות את כל עובדי המגזר הציבורי שאינם עובדים מדינה, אותם 300 אלף, אך השופטת דפנה אבניאלי החליטה כי הקבוצה תהיה מצומצמת יותר ותכיל רק את הגופים הנתמכים בתקציב המדינה, כמו הגופים שהשתיים עבדו בהם. בגופים אלו מועסקים כ-75 אלף עובדים. על פי חישובי התביעה מכל אחד מהעובדים נגבו דמי הבראה של כ-2,100 שקל בממוצע, ומכאן שסכום התובענה המעודכן יעמוד על כ-147 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x