$
בארץ

נתניהו: "אף אחד לא בדק באופן מעשי את מתווה הגז, ועכשיו תהיה אפשרות לעשות זאת"

שר האנרגיה יובל שטייניץ יציג היום את המתווה לציבור, הכולל בין היתר מכירה מאגרי הגז הקטנים כריש ותנין לשחקן חדש תוך שנה וחודשיים, זאת לאחר שאתמול נכשלה הממשלה להעביר את סמכויות שר הכלכלה בנושא הגז לידי שאר השרים

ליאור גוטמן 11:5830.06.15

"היום אנחנו מציגים אחרי שנים של דיונים את המתווה המפורט שגיבשנו בעניין הוצאת הגז מהמים. הוא יוצג בפני כל אזרחי ישראל, בפני העולם כולו. המתווה הזה מפרק את מונופול הגז והוא יכניס מאות מיליארדי שקלים לקופת המדינה, לרווחה, לבריאות, לחינוך, לצרכים רבים אחרים של אזרחי ישראל", כך אמר היום ראש הממשלה, בנימין נתניהו בפתח פגישתו עם שר החוץ של איטליה, פאולו גנטילוני, זאת לקראת הצגת מתווה הגז לראשונה לציבור. 

 

 

נתניהו המשיך להגן על עמדתו בנושא הגז: "הפופוליזם גואה סביבנו. אף אחד לא בדק באופן מעשי את המתווה הזה ועכשיו תהיה אפשרות לעשות זאת. אני אף פעם לא נכנע לפופוליזם. עשיתי הרבה רפורמות שהצילו את כלכלת ישראל מול התנגדות עזה, והיום בפרספקטיבה של עשר שנים, חמש-עשרה שנה, אפשר לשפוט כיצד כלכלת ישראל זינקה מעלה, וכלכלות אחרות שלא עשו את הרפורמות האלה ולא פעלו כפי שאנחנו פעלנו ונכנעו לפופוליזם - כיצד הן התערערו, חלקן על סף קריסה, ואני יכול לומר גם שבחלקן הגז נשאר מתחת לאדמה. אסור שזה יקרה פה. אני סומך על השכל הישר של אזרחי ישראל ואני מצפה לאחריות מנציגי הציבור. אנחנו נעשה הכל כדי שהגז ייצא מהמים".

 

שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ יציג את המתווה, זאת לאחר שאמש (ב') נכשלה הממשלה להעביר את סמכויות שר הכלכלה בנושא הגז לידי שאר השרים.

 

אחרי שעות של ניסיונות אינטנסיביים מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו להשיג רוב בהצבעה שתאפשר לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים בעניין הגז - החליטה הממשלה שלא לקיים אותה כמתוכנן.

 

בהצגת המתווה ישתתפו יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' יוג'ין קנדל, ראש שרות המסים משה אשר, ראש אף תקציבים אמיר לוי, יו"ר רשות הגז אלכסנדר וורשבסקי, פרופ' איתן ששינסקי ויוסי וירצבורגר.

 

רה"מ בנימין נתניהו על רקע מאגר תמר רה"מ בנימין נתניהו על רקע מאגר תמר

 

מסגרת המתווה כוללת מכירה של מאגרי הגז הקטנים כריש ותנין לידי שחקן חדש תוך 14 חודשים; מכירת חלקה של דלק בתמר (31.25 %) תוך 6 שנים; דילול חלקה של נובל במאגר תמר (מ-%36 ל-25% אחוז) באותו פרק זמן והטלת הגבלת מחיר עד לפתיחת שוק הגז לתחרות.

 

לאורך כל אתמול, ובעיקר מאז הודעתו של אביגדור ליברמן בצהריים, כי ישראל ביתנו לא תתמוך בממשלה, היה ברור שהקואליציה תתקשה להשיג רוב בהצבעה. שר האוצר משה כחלון, שר הבינוי יואב גלנט ושר הרווחה חיים כץ אינם יכולים להצביע בכנסת בכל נושא הנוגע למשק הגז - עקב ניגוד עניינים. בלעדיהם, זקוק ראש הממשלה לשני תומכים נוספים משורות האופוזיציה.

 

יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג אמר אתמול כי "אם ארבעת הח"כים והשרים שיש להם ניגוד עניינים ישתתפו בהבצעה - נמצה כל מהלך משפטי, כולל הליכה לבג"ץ". הרצוג מתכוון לשרים משה כחלון, יואב גלנט וחיים כץ, וככל הנראה גם לח"כ אלי כהן, שהיה בעבר סגן יו"ר הכשרה אנרגיה - היחיד מבין הארבעה שאמר שבכוונתו להצביע, לאחר שקיבל ייעוץ שאינו בניגוד עניינים.

 

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס מישראל ביתנו, שהודיעה מראש שלא תתמוך בהצבעה אם לא המתווה לא יפורסם, פנתה במכתב ליועץ המשפטי של הכנסת איל ינון ובו ביקשה כי יורה על עצירת ההצבעה במליאה, עד שלא יועבר לח"כים החומר הנוגע להצבעה. "על אף שמדובר בהחלטה קריטית בהליך שמשמעותו למשק הישראלי הרת גורל ועל אף העובדה שמתווה כאמור כבר קיים, הוא לא הועבר לעיון חברי הכנסת בטרם הצבעה. זהו זלזול במחוקקי בית זה", כתבה לוי-אבקסיס.

 

כתבנו אורי תובל מוסיף: לקראת מסיבת העיתונאים של השר שטייניץ, הודיע יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל כי "בימים הקרובים אכנס את הוועדה לדיו ראשון במתווה המוצע. ראש הממשלה, שר האנרגיה ויצחק תשובה יהיו הראשונים למסור את עמדתם לפני הוועדה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x