$
תיירות

הישראלים לא מתרגשים מהמשבר ביוון: "לא נרשמו ביטולים, הביקושים לאיי יוון כרגיל"

המשנה למנכ"ל הדקה ה-90: "למעט העובדה שכדאי להצטייד במזומן, הנופשים השנה ייראו בדיוק כמו בשנים עברו ובימים אלה כבר נרשמות הזמנות לחגים". גורמים נוספים בענף התיירות סבורים כי במשבר היוון טמונות הזדמנויות. סמנכ"ל השיווק של איסתא: "חזרה לשימוש בדראכמות תוזיל מחירי שירותים ונופש ביוון"

תומר הדר 11:5129.06.15

בחברות התעופה הישראליות מסרבים להתרגש מהמשבר ביוון. לדברי דודו מחלב, מנכ"ל ארקיע INTERNATIONAL, זרוע השיווק של ארקיע: "באיי יוון, שהם אתרי הנופש של המדינה, לא מורגש כיום שינוי, לא כל שכן השפעה של המשבר הכלכלי. מדיווחים שאנו מקבלים מתיירנים ונופשים הנמצאים בימים אלה באתרי נופש ברודוס, כרתים, קוס ומיקונוס, שגרת החיים נמשכת כרגיל, מסיבות מתקיימות, חנויות פתוחות לרווחה. מבחינת ביקושים עתידיים לאיים, לא מורגש כל שינוי בהרגלי הנופש של התייר הישראלי, והטיסות בתפוסה גבוהה. יתרה מזאת, אנו מעריכים כי במידה והמשבר הכלכלי ביוון יעמיק, התייר הישראלי יוכל ליהנות ממחירים נמוכים מהמקובל כיום, שכן ספקי התיירות יורידו מחירים במטרה לקבל תזרים מזומנים מיידי".

 

גם מאל על נמסר כי החברה מפעילה מדי יום טיסה לאתונה, ועד כה לא נרשמו ביטולים או ירידה בביקושים.

 


 

 

לדברי דנה לביא, משנה למנכ"ל הדקה ה90: "עם ישראל חסין משברים ואינו מתרגש כמו האירופאים. נכון לנקודת זמן זו לא חווינו שינוי בביקושים כלל. יש תיירים הנוסעים לאתונה וסלוניקי אך עיקר החופשות הן חופשות נופש, שמתנקזות לאיים כגון רודוס וכרתים, שמובילים גם כיום בביקושים. למעט העובדה שכדאי להצטייד במזומן, עם עדיפות לכסף קטן, כדי שלא יהיו בעיות של עודף בחנויות, בתי קפה ומסעדות. הנופשים השנה ייראו השנה בדיוק כמו בשנים עברו. יש לזכור שחופשות באזור הן בדרך כלל חופשות שההתחייבות להן בוצעה זמן רב מראש, ההזמנות בוצעו בינואר ופברואר והעסקאות בוצעו. בימים אלה כבר נרשמות גם הזמנות לתקופת ראש השנה".

 

טברנה במיקונוס טברנה במיקונוס צילום: שאטרסטוק

 

זיו רוזן, מנכ"ל אתר התיירות גוליבר, מוסיף: "כרגע אין דרמה כלל. התרחשויות פוליטיות אינן תקפות לגבי התיירים. איסורים על משיכת מזומן אינם תקפים לגבי תייר ישראלי המגיע עם מזומן בכיסו. התמורות הפוליטיות אינן משפיעות כיום על התייר. יוון נחשבת כיום ליעד פופולארי שההזמנות אליו תופסות כ-40% מנפח הפעילות שלנו. רוב התיירות מגיעה לאיים ושם מדובר במדינה בתוך מדינה, האזור מנותק מן ההתרחשויות הכלכליות. התייר מגיע למלון ונסגר באתר הנופש. רמת התיירות לא משתנה ואיננו מרגישים כלל תנועת ישראלים המעבירים את תנועתם למקומות אחרים. יתרה מזאת, אנו רואים כעת הזמנות לחודשים הבאים. בימים אלה אנו רואים הזמנות לחגים לאיי יוון".

 

לדברי גלית זכאי מנהלת שיווק אשת טורס: "22 מיליון תיירים מגיעים ליוון מדי שנה, והמספר הולך וגדל. התיירות לתורכיה ירדה והתיירים מעדיפים כיום את יוון. ביוון יש כ-1,400 איים, שחלקם תומכים בתיירת וחלקם לא. היעדים הנפוצים הם רודוס, כרתים, מיקונוס, קורפו, קוס, קרפתוס וזקינתוס. רוב התיירות המכריע ליוון היא תיירות המגיעה לאיים. נכון להיום, באיים המשבר אינו מורגש, האיים ניזונים מתיירות ואינם יכולים להרשות לעצמם להיפגע ממשבר בתיירות. טיסות ממאי יוצאות ממאי ועד אוקטובר. בישראל הסיפור אינו מורגש נכון להיום ומאוד מוקדם לדעת לאן נושבת הרוח. במידה ויוון תשוב לשימוש בדראכמה, תהיה השפעה על השוק הישראלי וחבילות הנופש יוזלו. במידה ויוות תמשיך לשלם ביורו, לא תחול השפעה קיצונית כלל. ההמלצה העיקרית לתיירים ישראלים, היא לקחת יורו מהבית וכרטיסי אשראי. יתרה מזאת, אנו רואים גם הזמנות לחודשים הבאים".

 

יתרה מזאת, ישנם גורמים בענף התיירות הסבורים כי במשבר ביוון טמונות הזדמנויות. לדברי רונן קרסו, סמנכ"ל השיווק של איסתא: "חזרה לשימוש בדראכמות תוזיל מחירי שירותים ונופש ביוון. ניתן לראות כדוגמה את מחירי החופשות בתורכיה ובולגריה שאינן חברות בגוש היורו והמחירים בהן זולים יותר. הסיבה העיקרית היא שהתשלומים לעובדים וכל ההוצאות במטבע מקומי שיהיה מן הסתם חלש וזול מן היורו. מעבר לכך, עד כה השוק הרוסי היה חשוב ומהותי לתיירות ביוון. אלא שבחודשים האחרונים עקב משבר ברוסיה חלה פגיעה ביכולת הקהל הרוסי להגיע לאיי יוון. מדובר במהלך שעשוי לגרום למלונאי יוון להוריד מחירים, על מנת לעודד הגעת תיירים משווקים אחרים".

 

על פי נתונים שפרסמה לאחרונה רשות שדות התעופה, בקיץ הקרוב צפויים לעבור כ-3.2 מיליון נוסעים בנתב"ג, כאשר יוון נחשבת כיום לאחד מיעדי החופשה הפופולאריים ביותר עבור ישראלים. בשנת 2013 טסו ליוון 705,042 נוסעים, מתוך 13,461,181 נוסעים. בשנה שעברה טסו ליוון 786,469 נוסעים – מתוך 14,266,625 נוסעים – ואילו השנה , עד חודש מאי, טסו ליוון 165,147 נוסעים, מתוך 1,291,011 נוסעים בסך הכול.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x