כלכלה ומדיניות

הפרלמנט היווני אישר הלילה: משאל עם ב-5 ביולי; ציפרס קורא להצביע "לא"

ב-5 ביולי ילכו אזרחי יוון לקלפיות כדי להכריע אם לקבל את הצעת האיחוד האירופי לפיה אירופה תלווה ליוון כסף שימנע ממנה לפשוט רגל, בתנאי שהממשלה באתונה תתחייב לבצע רפורמות

שירות כלכליסט 07:5128.06.15
הפרלמנט באתונה דן במשך שעות ארוכות במשאל העם על תוכנית הסיוע הכלכלית שמציע האיחוד האירופי ולבסוף אישר לקיים אותו בעוד שבוע. בדיון תקף ראש הממשלה אלכסיס ציפרס את ההצעה האירופית: "'האולטימטום הוא עלבון לעם היווני". בינתיים היוונים חיים בחוסר ודאות ואתמול הם נהרו לכספומטים כדי להצטייד בכסף לשבוע הקרוב.

ב-5 ביולי ילכו אזרחי יוון לקלפיות כדי להכריע אם לקבל את הצעת האיחוד האירופי לפיה אירופה תלווה ליוון כסף שימנע ממנה לפשוט רגל, בתנאי שהממשלה באתונה תתחייב לבצע רפורמות. ראש הממשלה ציפרס שמאס במו"מ על הסכם עם אירופה בחר להעביר את ההחלטה לעם והלילה (א') אישר הפרלמנט באתונה את הצעתו ברוב של 179 מתוך 300 המחוקקים.

 

תור למשיכת כסף בכספומטים ביווון תור למשיכת כסף בכספומטים ביווון צילום: רויטרס

 

במהלך הדיון שקדם להצבעה קרא ציפרס לאזרחים להצביע "לא" במשאל העם כדי לחזק את עמדת יוון בשולחן המו"מ. "ביום שני הבא, אם שותפינו ירצו או לא, יתקיים משאל עם. 'לא' במשאל העם יחזק את עמדתנו במשא ומתן. אני בטוח שהעם היווני יגיד 'לא' חזק וברור לאולטימטום. ה'לא' הזה יהיה גם 'כן' גדול, 'כן' להחלטת הממשלה לדחות את האוליטמטום שמעליב את היוונים".

 

לדבריו, יוון מיצתה כל ויתור אפשרי במהלך המו"מ, אך סירבה להצעות שמשמעותן מוות איטי לכלכלת המדינה. "יום האמת של הנושים מגיע, היום שבו הם ייווכחו שיוון לא תיכנע, שיוון היא לא משחק". ציפרס טען עוד כי התעקשות הנושים שקרן המטבע הבינלאומית (IMF) תהיה מעורבת בתוכנית החילוץ של ארצו מקשה על המו"מ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x