$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מימון הציל את בטאון ש"ס, אבל זה לא ימנע מחבריה להצביע על מתווה הגז

קובי מימון סייע לש"ס להציל את העיתון "מיום ליום". כעת, אחרי שהושלם הסדר הנושים, המפלגה פועלת להשבת השליטה בו מידי מקורביו של מימון. למרות זאת שבעת הח"כים שלה לא פסלו עצמם מההצבעה על מתווה הגז

שי אספריל 06:5929.06.15

שבעת חברי הכנסת של ש"ס צפויים להצביע היום בהצבעה על מתווה הגז שמוביל ראש הממשלה. זאת אף שאחד המושפעים המרכזיים ממנו הוא קובי מימון, הקשור לחברת מתי נכסים, שמחזיקה עם ש"ס בביטאון החרדי המשפיע "מיום ליום".

 

 

מימון הוא אחד מאנשי העסקים המסתוריים בישראל, שמכחיש כבר שנים כי הוא הבעלים האמיתי של יונייטד קינגסווי מאיי הבתולה, המחזיקה בשרשור בשורה ארוכה של חברות דוגמת נצבא, איירפורט סיטי וישראמקו, אשר שולטת במאגר הגז תמר. מימון וחברו הקרוב חיים צוף התעקשו במשך שנים כי צוף - תושב הולנד זה שנים רבות שאינו כפוף לדיני המס בישראל - הוא בעליה של יונייטד. אלא שהצהרתו האחרונה של שר האוצר משה כחלון כי לא יעסוק בענייני הגז בשל חברותו עם מימון, שהוא "ראש אחת הקבוצות שלהן אחזקות בתחום", חשפה ככל הנראה את מה שמימון ניסה להסתיר.

 

 צילום: אוראל כהן

 

ש"ס מתעתדת לרכוש מחדש את השליטה בביטאון מידי מתי נכסים, לאחר שהושלם הסדר נושים בעיתון בחסות בית המשפט לפני כשבועיים. כיום מתי נכסים מחזיקה ב־100% ממניות ההון בחברה (המוגדרות ברשם החברות כמניות רגילות) וב־60% ממניות ההצבעה (המוגדרות כמניות הנהלה). סיעת ש"ס מחזיקה ב־40% ממניות ההצבעה, אך לא במניות ההון.

 

יום ליום תקשורת (שמפעילה את "מיום ליום") אינה חלק מאשכול החברות שתחת יונייטד, אך היא מגלה עקבות גסים לפעילותו של מימון, וגם היא, כמו חברות אחרות בקבוצה, פועלת מבניין נפטא בפתח תקווה.

 

ישי פנה למימון לסיוע

 

ש"ס ייסדה את מ"יום ליום" ב־1994, וב־2003 נאלצה לגייס משקיע שייקח את המושכות בעקבות מצוקת נזילות. אותה משקיעה היתה מתי נכסים, חברת נדל"ן שהוקמה בשנות התשעים בידי רואה החשבון של מימון דאז אביגדור יצחקי (ראש מטה הדיור החדש במשרד האוצר) ונרשמה על שמו של מתי שמואלזון, ששמו נקשר בשמו של מימון.

 

מתי נכסים החליפה בעלות כמה פעמים לאורך השנים, וכיום היא מוחזקת בידי נשיונל סילבר אינטרנשיונל מפנמה, שהיתה רשומה כשותפה של צוף בחלק מאחזקותיו. הדירקטור היחיד במתי נכסים הוא מאיר אברהמי, אביו של בועז אברהמי - מי שהוגדר בעבר כ"מספר ארבע בקבוצת מימון־צוף" בתצהיר משפטי שהגיש יובל רן, שותפו לשעבר של מימון.

 

יו"ר ש"ס אריה דרעי. "פגשתי את מימון רק פעם אחת לפני שנתיים" יו"ר ש"ס אריה דרעי. "פגשתי את מימון רק פעם אחת לפני שנתיים" צילום: אלכס קולומויסקי

 

גם ברשימת הדירקטורים של יום ליום תקשורת מככבים מקורביו של מימון. בעיתון מכהנים שלושה דירקטורים, אחד מטעם ש"ס ושני מקורבים של מימון: יעקב ריינר, המכהן כדירקטור בי.ח.ק, חברה־בת של יונייטד, ויגאל ינאי, מנכ"ל עיריית ראש העין ולשעבר מנכ"ל פוליגון, שבה מימון הוא בעל מניות משני. פוליגון מוחזקת בידי הוד גיל, מי שרן הגדיר כ"מספר שלוש בקבוצת מימון־צוף".

 

מטעמו של יו"ר ש"ס אריה דרעי נמסר: "מר קובי מימון אינו הבעלים של העיתון 'מיום ליום'. יו"ר ש"ס לשעבר אלי ישי ביקש ממנו בזמנו לגייס משקיע לעיתון, וכך עשה. השר אריה דרעי אינו חבר של מימון, אין לו שום קשר אליו, והוא פגש אותו פעם אחת לפני כשנתיים, לאחר ששב לתפקיד יו"ר ש"ס. באותה הפגישה סיפר מימון לדרעי כי אינו הבעלים של העיתון".

 

מטעמם של מימון, צוף ומתי נכסים לא נמסרה תגובה לכתבה.

 

למי ייעץ דרעי?

 

בתוך כך דרעי עדיין מסרב לחשוף מי הלקוח של עורך הדין פיני רובין - פרקליטו של מימון, בין היתר - שנהנה משירותיו כאיש עסקים פרטי לפני שבע שנים. לפני חזרתו לפוליטיקה העניק דרעי ייעוץ לכמה גופים, ובהם משרדו של רובין, ששילם לו מאות אלפי שקלים בתמורה לייעוץ לאחד מלקוחות המשרד.

 

בתגובה לפניית "כלכליסט" מסר דרעי: "הייעוץ ניתן בתחום המקרקעין ואין לו שום קשר לגז, לחברות הגז, למר מימון, למקורביו או לחברות שבבעלותו". עם לקוחותיו של רובין נמנים גם יצחק תשובה ושורה ארוכה של אילי הון כמו עידן עופר, בני שטיינמץ ושרי אריסון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x